Gut hastalığı ile nasıl başa çıkılır?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Gut hastalığı ile nasıl başa çıkılır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Gut hastalığı ile nasıl başa çıkılır?

  Reklam  Gut hastalığı ile nasıl başa çıkılır?

  Forum Alev
  Gut hastalığı ile nasıl başa çıkılır?

  Vücutta ürik asit fazlalığı sonucu ortaya çıkan ve pek çok organda soruna yol açabilen 'Gut'a karşı diyetinize dikkat etmelisiniz  Ürik asit, normalde sağlıklı bir insanın kanında çeşitli kimyasal süreçler sonucunda ortaya çıkan bir yıkım ürünüdür.
  Ürik asit fazlalığı sonucunda 'Gut Hastalığı' (Podagra, damla hastalığı ve nikris olarak da bilinen) meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra fazla miktardaki ürik asit, dolaşım sisteminde, damarlarda, kalpte, böbreklerde ve daha pek çok organda birikip sorunlara sebep olabilmektedir.

  Nasıl ortaya çıkar?
  Zamanla eklem sıvılarında ürik asit kristaller birikmeye başlar ve Gut ataklarına neden olur.
  Genellikle her seferinde diz, dirsek ve el bileği gibi bir eklemi etkileyen bu ataklar daha çok ayak başparmağı ekleminde dayanılması oldukça zor ağrı, şişlik ve kızarma ile ortaya çıkmaktadır. Hastanın bu dönemde aspirin ve benzeri ilaçları alması son derece yanlıştır, çünkü aspirin ürik asitin vücuttan atılımını yavaşlatır.
  Gut hastalığı çoğunlukla 40 yaş üstü erkeklerde görülmektedir. Kadınlarda ise çok nadiren menapoz sonrası gelişebilmektedir.

  Tedavi için öneriler
  Gut hastalığının tedavisinde diyet , ilaç ve çok nadiren de cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Tedavi için önerilenler şöyle sıralanabilir:

  Günde 2-3 litre su içilmelidir.
  Aşırı kilolular kilo vermelidir.
  Bol pürin içeren sakatat, konserve balık, deniz ürünleri, et suları alınmamalıdır. Beyaz etler ve sığır eti az miktarda alınabilir.
  Ispanak, kuşkonmaz, mantar ve karnabahardan uzak durulmalıdır.
  Alkol kesinlikle zararlıdır. Çay, kahve ve kakao az miktarda alınabilir.
  Baklagiller için de bir uzmana danışılmalıdır.
  İlaçlar ile kan ürik asit seviyelerinde tehlikeli yükselme önlenebilir.

  Pürin İçeren Besinler
  Düşük miktarda pürin içeren besinler (100 gramları 0-15 mg pürin içerir): Süt ve türevleri, peynir, yumurta, ekmek, tahıllar, sebze ve meyveler.
  Orta miktarda pürin içeren besinler (100 gramları 50-150 mg pürin içerir): Et, tavuk, balık, kuru baklagiller, mantar, ıspanak, karnabahar, kuşkonmaz.
  Fazla miktarda pürin içeren besinler (100 gramları 150-300 mg pürin içerir): Sakatatlar, av etleri, havyar, ançüez, küçük balıklar.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Gut hastalığı ile nasıl başa çıkılır?

  Reklam  Gut hastaları özellikle hayvansal etlerden uzak durmalı ve fazla kiloların verilmesi gerekmektedir.Bol su içmek ve uzun yürüyüşlerin yapılması gerekir. 3. 3
  Ziyaretçi
  gut atakları için en etkili yöntem karadut'tur. Mevsiminde KAradut'un kendisini, diğer zamanlarda ise özellikle pekmezini, olmazsa konsantre suyunu veya reçelini tüketebilirsiniz. Yediğiniz andan itibaren etkisini göreceksiniz. Gut ağrıları başladığında sabah öğle akşam ve yatarken birer kaşık pekmezinden yerseniz sabah kalktığında ağrılarda bariz azalma görürsünüz 2-3 günde tamamen geçirecektir.+ Yorum Gönder
gut hastalığı ile nasıl başa çıkılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi