Hızlı soğuk su içmenin zararları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Hızlı soğuk su içmenin zararları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ezgimm...
  Üye
  Reklam

  Hızlı soğuk su içmenin zararları

  Reklam  Hızlı soğuk su içmenin zararları

  Forum Alev
  Hızlı içilen soğuk su, özelliklede vücut ısısı yüksekken, vücutta terleme fonksiyonunu artırıp, tuz ve mineral kaybına neden oluyor.
  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Günhan Erdem, “Özellikle vücut ısısı yükseldiğinde soğuk suyun hızlı içilmesi, vücutta terleme fonksiyonunu artıracağından çok fazla tuz ve mineral kaybetmeye neden olur. Soğuk suyun olumsuz etkilerinden korunmak için yudum yudum içmeliyiz” dedi.
  Prof.Dr. Erdem, aşırı sıcaklar nedeniyle vücudun sürekli su, mineral ve tuz kaybettiğini belirterek, “Soğuk su içmenin 2 türlü olumsuz etkisi var. Bunlardan birincisi doğrudan doğruya üst solunum yollarında hassasiyeti olan kişilerde hastalıklara sebep olabilir. İkincisi ise hızlı içilen soğuk suyun buharlaşmaya yani vücutta terleme fonksiyonuna doğrudan etki ettiği için çok fazla tuz ve mineral kaybetmeye neden olur. Soğuk suyun olumsuz etkilerinden korunmak için yudum yudum yaklaşık 1 dakika içinde içmeliyiz” diye konuştu.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Hızlı soğuk su içmenin zararları

  Reklam  Halk arasında bunun bilimsel açıklaması olmasa da tecrübeden kaynaklı olarak terliyken su içilmemesi gerektiği bilinmektedir. Vücut içindeki minerallerin kaybolmasına ve buna bağlı olarak hastalıkların baş göstermesine neden olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi