Alçak sesle konuşmak, ömrü uzatıyor

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Alçak sesle konuşmak, ömrü uzatıyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Alçak sesle konuşmak, ömrü uzatıyor

  Reklam  Alçak sesle konuşmak, ömrü uzatıyor

  Forum Alev
  Alçak sesle konuşmak, ömrü uzatıyor


  Alçak sesle ve yavaş konuşanların, sinirli ve bağırıp çağırarak konuşanlara göre daha uzun yaşadıkları bildirildi.
  Uzmanlar, günlük yaşamda insanların zaman zaman sinirlenip, bağırıp çağırarak konuştuklarını hatırlatarak, bu gibi sinirli hareketlerin bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini savunuyor. Uzmanlar daha uzun yaşamak için mümkün olduğu kadar alçak sesle konuşmayı tavsiye ediyor.
  Çin'in tanınmış sağlık eğitimcisi Hong Chaoguang, yüksek sesle konuşmanın yaşlılara büyük zarar verebileceğini söyleyerek, "Seslerini yükselttiklerinde yaşlıların kalp atışı kuşkusuz hızlanır ve bu da potansiyel hastalıkların, mesela yüksek tansiyon ve kalp hastalığının her an yaşanmasına neden olabilir, hatta hayati tehlikeye yol açar" dedi.
  Alçak sesle ve yavaş konuşanların genellikle ortama kolayca uyum sağlayan ve bulunduğu ortamdan daha az etkilenen insanlar olduğunu belirten Chaoguang, bu nedenle bu gibi insanların uzun yaşamaları olasılığının daha yüksek olduğu görüşünü dile getirdi.
  Beijing Çin Tıbbı ve İlaçları Üniversitesi'nden uzman Zhang Hude ise sinirlendiğinde insanın kalp atışları ve nefesinin hızlandığını, bunun da akciğerin şişmesine, nefes zorluğuna ve öksürüğe yol açtığını ve sık sık sinirlenmenin de idrar retansiyonu ve sidik kaçırmaya da yol açabileceğini belirtti.
  Ayrıca yaşlılarda damar sertliğinin zaten daha çok görüldüğünü, sinirlenip bağırmanın da beyin damarlarının çatlamasına neden olabileceğini kaydeden Hude, yaşlıların her zaman kendi kendilerini yavaş ve alçak sesle konuşma konusunda uyarması gerektiğini, bunun da soğukkanlılığın korunmasına yardımcı olabileceğini ifade etti.
  Bu arada, Türkmenistan'da bulunan bir köyde yüz yaşının üstünde olanların sayısının kabarık olduğunu belirleyen araştırmacılar, bu köyde yaşayanların uzun ömürlü olmasının sırrının da alçak sesle konuşmaları olduğu sonucuna vardı. Ayrıca bağırıp çağırmanın kurala aykırı bir hareket olarak değerlendirildiği köyde, bağırıp çağıranların cezalandırılması, hatta hapse atılması kuralı bulunduğu bildirildi.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Alçak sesle konuşmak, ömrü uzatıyor

  Reklam  Orta sesle konuşmak sinirlerin gerilmesini, ve kalp atışlarının normalde daha hızlı atmasını engellemektedir. Sessiz konuşmak sosyal açıdan da hoş karşılanmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi