Soğuk Havada Nasıl Giyinmeli?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Soğuk Havada Nasıl Giyinmeli? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Soğuk Havada Nasıl Giyinmeli?

  Reklam  Soğuk Havada Nasıl Giyinmeli?

  Forum Alev
  Soğuk havada nasıl giyinilmeli

  Soğuk havadan korunmak için, çok kalın kıyafetler yerine, daha ince ama üst üste giyinmenin yarar sağladığı belirtiliyor.

  Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamdi Aytekin, soğuk havalarda vücut direncinin ve ısısının korunabilmesi için, mevsimsel şartlara uygun giyinilmesi gerektiğini belirtti. Soğuk havalarda, direncin azalması sonucu vücudun hastalıklara karşı zayıf düştüğünü ifade eden Aytekin, "Soğuk havalarda akciğer hastalıkları, solunum yolu enfeksiyonları, grip, nezle gibi hastalıklarda artış görülüyor. Soğuk hava tek başına hastalık yapmaz, sadece kolaylaştırıcı rol oynar"" dedi.

  Aytekin, kış aylarında daha fazla kaloriye ihtiyacı duyulduğunu, soğuktan korunmak için iyi ve dengeli beslenmenin yanı sıra iyi giyinmenin önemli olduğunu söyledi. Soğuk havalarda kıyafet seçimine dikkat edilmesinin büyük önem taşıdığını dile getiren Aytekin, kalın kıyafetler yerine, ince ama üst üste birkaç kat giysinin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi. Giysilerin pamuklu ve yünlü olmasının soğuktan korunmada önemli rol oynadığını anlatan Aytekin, bunun yanı sıra terlettikleri için sentetik kıyafetlerden uzak durulması gerektiğinin altını çizdi.

  Alkole dikkat

  Aytekin, kış aylarında mümkün olduğunca az alkol alınması gerektiğini ifade ederek, ""Çünkü, alkol alındığında damarlar genişler. Bu da vücudun daha fazla ısı kaybetmesine neden olur. İnsanlar, alkol aldıklarında ısındıklarını sanıyorlar. Ama aslında sadece soğuğu hissetmiyorlar. Alkol alanların donmaları daha kolay olur"" dedi.

  Kalp hastalarının soğuk havalarda krizi geçirme riskinin arttığını vurgulayan Aytekin, ""Soğuk havada damarlar daralır. Bu durum da kalbin daha çok çalışmasına neden olur. Bu nedenle yaşlı kişiler ve kalp hastası olanlar mümkün olduğunca dışarı çıkmamalı, çıktıklarında da giyeceklerine dikkat etmeli"" diye konuştu.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Soğuk Havada Nasıl Giyinmeli?

  Reklam  Kış aylarında kat kat kıyafetler giymeye gerek yoktur. Isımızı artıracak ve koruyacak kıyafetleri giymek yeterlidir. Yün kıyafetler ısınmak için en uygun kıyafetlerdir.+ Yorum Gönder
soğukta nasıl giyinmeli,  uludağda nasıl giyinmeli,  soğuk havada nasıl giyinmeli
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi