Mevsimsel hastalıklar Antibiyotik kullanımı

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Mevsimsel hastalıklar Antibiyotik kullanımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Mevsimsel hastalıklar Antibiyotik kullanımı

  Reklam  Mevsimsel hastalıklar Antibiyotik kullanımı

  Forum Alev
  mevsimsel hastalıklar Antibiyotik Uyarısı

  Mevsim değişikliklerinin yaşandığı şu günlerde uzmanlar, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda gelişi güzel kullanılan antibiyotiklerin yeni enfeksiyonları tetiklediği uyarısında bulunuyor.

  Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erayman,havaların ısısının düşmesi, nem değişikliği gibi etkenlerden dolayı mevsim değişikliklerinde en sık görülen hastalıkların soğuk algınlığı ve grip olduğunu söyledi.

  Bu enfeksiyonların kişiden kişiye solunum ve damlacık yollarıyla (öksürük, aksırık) sık, kolay bulaşan hastalık çeşitleri olduğunu belirten Erayman, ”Soğuk algınlığı ile grip birbirine karıştırılan hastalıklardır. Her ikisi de virüs hastalığıdır. Ancak farklı mikroorganizmaların neden olduğu hastalıklardır” dedi.

  Burun akıntısı, nezle şeklinde kendisini gösteren soğuk algınlığı belirtisinin gripte öksürük, balgam, ateş, kusma gibi belirtiler baş gösterdiğini anlatan Erayman, mevsim değişiklikliklerinin yaşandığı bu günlerde soğuk algınlığı, grip gibi mevsimsel hastalıklarda gelişigüzel antibiyotiklerin yeni enfeksiyonları tetiklediğine dikkati çekti.

  Erayman, şunları kaydetti:

  ”Mevsimsel hastalıklarda bilinçsiz tüketilen antibiyotikler, çok ciddi enfeksiyonlara yol açmaktadır. Doktor kontrolü dışında tüketilen antibiyotikler, bakterilerde direnç oluşturur. Dirençli mikroorganizmalar toplum içinde yayılarak tehlike arz eder. Antibiyotik kullanımını, hem kişinin bakterilere karşı vücut direncini düşürmesi açısından hem de yeni hastalıklara davetiye çıkarması açısından doktorun bilgisi dışında kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.”

  : Amerika Birleşik Devletleri, en az lise mezunu 50 Bin İşçi Alacak.Maaşlar en az 4 Bin Dolar.Ayrıntılar ve Başvuru Formu İçin Tıklayın

  ”Risk grubunda bulunan hastalar bu tür hastalıklara çok dikkat etmeliler”

  Risk grubunda bulunan hastaların, bu tür hastalıklara karşı dikkatli olmaları uyarısında bulunan Erayman, şöyle devam etti:

  ”Kanser, astım, şeker, böbrek yetmezliği gibi risk grubunda bulunan hastalarla 60 yaş üstü yaşlılar ve çocuklarda görülebilecek mevsimsel hastalıklar, ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Risk grubundaki hastalarda soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar ciddiye alınmalı. Zira, menenjit, zatürre, kulak iltihabı gibi daha ileri enfeksiyonlara sebep olabilir. Bu tür hastalar, zor da kalmadıkça dışarıya çıkmamalı.”

  Mevsimsel hastalıklarına önlem olarak grip aşısını öneren Erayman, bunun dışında maske kullanmanın, vitamin destekli meyve sebze tüketiminin, el yıkama gibi hijyen kurallarına uymanın ve istirahat etmenin alternatif tedbirler olduğunu dile getirdi.

  Erayman, her hastalıkta olduğu gibi soğuk algınlığı ve gripte de erken tanının çok önemli olduğunu sözlerine ekledi. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Mevsimsel hastalıklar Antibiyotik kullanımı

  Reklam  Ülkemizde çok fazla antibiyotik kullanımı olmaktadır.Bu nedenle kendi kafamıza göre değil doktor kontrolünde kullanmak gerekmektedir.Her soğuk algınlığında kullanmak doğru olmaz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi