Tansiyonu yükselten yiyecekler

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Tansiyonu yükselten yiyecekler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Tansiyonu yükselten yiyecekler

  Reklam  Tansiyonu yükselten yiyecekler

  Forum Alev
  Tansiyonu yükselten besin türleri neler,
  tansiyonu yükselten yiyecekler nelerdir


  Hipertansiyon dikkat edilmezse böbrek hastalıklarına, kalp krizlerine hatta felce sebep olabilir. Bu sebeple tansiyonla yaşamayı öğrenmek, hastalığa özgü diyetisyen kontrolünde beslenmek ve zararlı yiyeceklerden kaçınmak gerekiyor..

  İşte tansiyonu yükselten gıdalar;

  Tuz ve tuzlu besinler
  Yapılan çalışmalar gösteriyor ki ihyiyacımızın en az 10 katı kadar tuz kullanmaktayız. Hipertansiyonlu kişilerin yemeklerine tuz ilave etmemeleri ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmaları gerekir. Yemekleri tatlandırmak için baharatlar en uygun seçim olacaktır.

  Şeker ve şekerli besinler
  Tüketim miktarına bağlı olarak tansiyonu yükseltip kalp hastalıklarını da tetikleyebilmektedir.

  Çay ve kahve

  Çay ve kahvede bulunan kafeinin tansiyonu yükselttiği artık bilinen bir gerçek ama burada tüketim miktarınız önemli, eğer 3 fincan koyu kahve veya 6-7 bardak koyu çay içmişseniz tansiyon da yükselecektir.

  Kolalı içecekler
  İçeriğinde bulunan hem yüksek oranda şeker hem de meyankökünden dolayı vücutta sodyumun tutulmasına neden olabilmekte ve bu nedenle tansiyonu yükseltmektedir.

  Margarin ve tereyağı
  Margarin ve tereyağının direk tansiyonu yükseltici bir etkisi yoktur ama çalışmalar gösteriyor ki doymuş yağ oranı yüksek olan bu yağlar yerine sıvı yağ tüketenlerde hipertansiyonun daha düşük seviyede olduğu gözlenmiştir. Bu da bize yemekleri mümkün olduğu kadar sıvı yağla yapmamız gerektiğini bir kez daha göstermektedir. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Tansiyonu yükselten yiyecekler

  Reklam  Tansiyon bir hastalıktır ama kontrol altına da alınabilmektedir.Tuz tüketimi tansiyonun en büyük düşmanıdır.Tuz kızartma ve yağlı yiyeceklerin hayatımızdan çıkartılması gerekmektedir.Bir de aşırı yemek yememek gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi