Ciltte Kırmızı Lekeler

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Ciltte Kırmızı Lekeler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Ciltte Kırmızı Lekeler

  Reklam  Ciltte Kırmızı Lekeler

  Forum Alev
  Ciltte Kırmızı Leke,
  ciltte kırmızı lekeler neden oluşur


  Ciltte damarların içindeki kan, kanın içindeki hemoglobindir. Toplardamarlarda mavimtırak gözükür, atardamarlarda daha oksijenlenmiş kırmızımtırak olur. Yani önce hemoglobin maddesi cildimize rengini verir.

  İkinci olarak melanin maddesi cildimize rengini verir. Melanin, ciltteki, epidremdeki melanositlerin oluşturduğu bir maddedir.

  Üçüncü olarak cilde kerotenler rengini verir.

  Bu maddeleri üreten hücrelerde bozukluk olduğu zaman ciltte lekelenmeler oluşuyor.

  Koyu renkli cilt lekeleri, melanositlerden üretilen melanin maddesinin fazla yapımıyla ilgilidir. Bu tip lekeler iki şekilde olur. Bir tanesi melanositler sayıca artar yani hücreler sayıca artar, dolayısıyla fazla madde yapar, koyu renkli maddeler yapar.

  Ciltte Kırmızı lekeler genellikle doğuştan olabiliyor. Daha sonradan da ortaya çıkabiliyor. Doğuştan olanların bir kısmı damarsal yapıyla ilgilidir. Damarlar bazı yerlerde tomurcuklanma ya da birikim, kırmızı plaklar yapıyor bunlara; şarap lekesi, kelebek lekesi ya da melek öpücüğü deniyor.
  Bunların bir kısmı erken çocukluk döneminde kaybolur bir kısmı da çocuk büyüdükçe leke de büyümeye devam eder. Hatta bir dönem birden bire fazlaca büyür; bu tür olanlara Hemanjiyom diyoruz. Halk arasında çeşitli yakıştırmalar olur. Mesela, hamileliğinde anne çilek yemiş de parmağını yanağına ya da beline ya da poposuna sürmüş de orasında bir leke çıkmış. Tabi bunların bilimsel bir açıklaması yok. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Ciltte Kırmızı Lekeler

  Reklam  Cilt üzerinde yaş ilerleyince kırmızı ben türü lekelerin oluşması insanları korkutmaması gerekir.Çoğu lekelerin zararsız olduğu bilinmektedir.Fakat yine de doktora gitmek gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi