A Vitamini Eksikliği

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden A Vitamini Eksikliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  A Vitamini Eksikliği

  Reklam  A Vitamini Eksikliği

  Forum Alev
  A Vitamini Eksikliği Nedir?
  A Vitamini, a vitamini eksikliği, a vitamini nelerde bulunur?
  A Vitamini Eksikliği


  A VİTAMİNİ
  A vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir Karaciğerde depolanan bu vitamin ısıya ve pişirmeye dayanıklıdır.

  Hangi besinlerde bulunur?
  Sütte, yumurta sarısında, ton ve morina balıklarının karaciğer yağında (balık yağı) bulunur.Ayrıca tereyağı ve peynirde de bulunur.Havuç ve havuç benzeri sarı-turuncu renkli sebzelerde A vitamininin ön maddeleri vardır(alfa karoten)
  Sonradan A vitaminine dönüşecek olan Beta Karoten ve diğer karotenoidler ise yeşil yapraklı ve sarı sebzelerde ve tahıllarda bulunur.
  Eksikliği nelere yol açar?
  A vitamini eksikliğinde gözde ve deride keratoz, kseroftalmi (göz akı ve kormeanın parlaklığını kaybederek kuruması), foliküler hiperkeratoz (bir deri hastalığı) ve gece körlüğü görülür.

  Bağışıklık sisteminin zayıflaması, enfeksiyonlara elverişli hale gelme, akne (sivilce) oluşumunda artış, yorgunluk, diş, dişeti ve kemiklerde deformiteler A vitamini eksikliğinin yol açabileceği diğer şeylerdir. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: A Vitamini Eksikliği

  Reklam  A vitaminleri eksik olduğu zaman insanların ilk önce kendilerini yorgun hissetmeleri gelmektedir.Gözlerin sağlığı için de A vitamini önemlidir.Ayrıca bağışıklık sistemi zarar görür.Bu nedenle beslenmelere dikkat etmek gerekmektedir.+ Yorum Gönder
a vitamini eksikliği
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi