Antibiyotiğe dirençli bakteri bulundu

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Antibiyotiğe dirençli bakteri bulundu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Antibiyotiğe dirençli bakteri bulundu

  Reklam



  Antibiyotiğe dirençli bakteri bulundu

  Forum Alev
  Antibiyotiğe dirençli bakteri bulundu
  Antibiyotiğe direnen bakteri bulundu
  Antibiyotiğe dirençli bakteri



  Süt örnekleri üzerinde araştırma yapan İngiliz bilim adamları, kısaca “MRSA” adı verilen “metisilin” adlı antibiyotiğe dirençli “stafilokok aureus” bakterisinin yeni bir tipinin varlığını ortaya çıkardı.

  Bilim damları, İskoçya, İngiltere, Danimarka’daki insanlardan alınan kan örneklerinde de yeni tip MRSA’ya rastlandığını belirtti.

  Bazı antibiyotiklere dirençli yeni tip bakterinin standart testlerle belirlenememesinin kaygı verici olduğunu vurgulayan bilim adamları, ancak bakterinin, sütten gıda zincirine bulaşma ihtimalinin sütlerin pastörize edilmesi halinde mümkün olmadığına işaret etti.

  İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden Mark Holmes başkanlığındaki bir grup bilim adamının araştırması, İngiltere’nin saygın tıp dergilerinden “Lancet Infectious Diseases”ın geçen haftaki sayısında yayımlandı.

  Mandıradaki sığırlar için ölümcül olan bovine mastitis hastalığına neden olan S. aureus bakterisi üzerinde araştırma yaparken aldıkları süt örneklerinde yeni tip MRSA’yı belirleyen bilim adamları, İskoçya, İngiltere ve Danimarka’daki, tarama testleri ve MRSA hastalığı taşıyan kişilerden alınan kan örneklerinde de yeni tip MRSA bakterisine rastladı.


  Bakterinin varlığının ortaya çıkarılmasından bu yana geçen süre içinde İrlanda ve Almanya’da, insandan alınan kan örneklerinde de yeni tip MRSA bakterisi bulundu.

  Yeni tip bakterinin, MRSA’nın bilinen tipinde buluna MecA genine sadece yüzde 60 oranında benzerlik gösterdiğine dikkati çeken bilim adamları, bunun, yeni tip bakterinin standart testlerle belirlenemeyeceğini gösterdiğine işaret etti.

  ABD’de her yıl MRSA bakterisi nedeniyle 19 bin kişinin hayatını kaybettiğini ve Avrupa’da da her yıl aynı sebeple hemen hemen aynı sayıda kişinin öldüğünün sanıldığını belirten uzmanlar, ABD’de bir yıl içinde MRSA nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının aynı ülkede HIV ve AIDS nedeniyle ölenlerden fazla olduğuna dikkati çekiyor.

  Uzmanlar, antibiyotiklerin onlarca yıldan beri aşırı ve yanlış kullanımının, MRSA ve Clostridium-difficile gibi, antibiyotiklere dayanıklı enfeksiyonlarda görülen artışın başlıca nedeni olduğunu açıklıyor.



 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Antibiyotiğe dirençli bakteri bulundu

  Reklam



  Ülkemizde çok fazla antibiyotik kullanımı olmaktadır.Herkesin fazlaca kullanması bu ilaçların vücuda alışması ve artık yeterli gelmemesi anlamlarına gelmektedir.







+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi