Kalp krizi nedir, neden olur?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Kalp krizi nedir, neden olur? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Kalp krizi nedir, neden olur?

  Reklam  Kalp krizi nedir, neden olur?

  Forum Alev
  Kalp krizi nedir, neden olur?
  “Kalp krizi nedir, neden olur?
  Kalp krizi nedir, nedenleri
  Kalp krizi nedir,


  Kalp krizi, günümüzün en büyük sağlık problemlerinden bir tanesidir. Öyle ki, yaşlı – genç ayrımı yapmadan pek çok insan kalp krizi nedeniyle hayatını kaybediyor. Üstelik çoğu insanın kalp krizi riski altında olduğu da bilinmektedir. Peki, kalp krizi nedir, bu krize sebep olan etkenler nelerdir?

  Kalp, kanı tüm vücuda gönderen güçlü bir pompadır. Tüm vücudun kan ihtiyacını karşılarken kendisinin de beslenmesi ve kan alması gerekir.

  Kalbin kendini besleyen damarlarına koroner arter adı verilir. Kan, akışı sırasında bu arterlerden birini tıkadığında kalp krizi meydana gelir.

  Arter duvarları, aterom adı verilen yağ, kolestrol ve proteinden yapılmış yağlı lapamsı bir madde ile tıkandığından kan akışı sınırlanır veya tamamen durur.

  Kan akışı tamimiyle durduğunda, kalp kan desteğinden yoksun kalır. Bu da kendini ani ve şiddetli bir ağrı ile gösterir.

  Hasar gören kalp artık görevini yerine getiremez ve bazı vakalarda yetmezlik göstererek ölümle sonuçlanır.

  Sigara, stres, yüksek tansiyon, kan içeriğindeki aşırı yağ ve kan pulcuklarının yapışkanlığının artması kalp krizini hızlandıran riskler arasında gösterilebilir.

 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Kalp krizi nedir, neden olur?

  Reklam  Kalp krizi genellikle kalpteki ana damarlardan birinin tıkanması ile olmaktadır.Buna neden olan başlıca sebepler arasında genlerden gelme,zararlı alışkanlıklar ve kötü beslenme olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi