Akraba Evliliği Sonucu Oluşan Genetik Hastalıklar

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Akraba Evliliği Sonucu Oluşan Genetik Hastalıklar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Akraba Evliliği Sonucu Oluşan Genetik Hastalıklar

  Reklam  Akraba Evliliği Sonucu Oluşan Genetik Hastalıklar

  Forum Alev
  Akraba Evliliği Sonucu Oluşan Genetik Hastalıklar

  Akraba Evliliği Sonucu Oluşan kalıtsal hastalıklar
  akraba evliliği sonucu oluşan hastalıklar
  akraba evliliğinden doğan hastalıklar
  akraba evliliğinden oluşan hastalıklar


  Her çocuk anne ve babanın özelliklerini taşır. Anne babanın özellikleri kromozomlar üzerindeki genlerle çocuklara taşınır. Bu genler bir çifttir. Aynı soydan gelen kişilerin gen özellikleri benzerdir.

  Kalıtımın taşıyıcısı genlerdir. Bizler nesiller öncesinden gelen atalarımızın bize hediye ettiği genetik kalıtımla yaşama başlamaktayız. Vücudumuzun büyüyüp gelişmesi ve çalışması genlerimizin kontrolü altındadır. Yaşamın temel taşı olan genler, bir DNA molekülündeki belirli bir özellik içeren kesitine verilen addır. Her bir gen ya da birkaç gen kümesi bizdeki bir özelliğin bilgisini içerir. Anne ve babadan eşit olarak geçen genler, bizdeki tüm yaşam duvarlarını örer. Genler hücrelerde bulunan kromozomların kısımlarıdır. Dolayısıyla genler, kromozomlarla birlikte çoğalarak, hücre bölündükçe yeni hücrelere geçerler. Kişide her genin, biri anneden biri babadan gelmiş olan iki kopyası (aleli) bulunur. Bazen genin bir kopyasının yapısı bozuktur ve bu bozuk kopya yüzde elli olasılıkla çocuğuna geçer. Bozuk bir gen, kişinin bazı vücut işlevlerinin bozulmasına neden olur.
  İnsanlar birçok kalıtsal hastalığın genini taşır. Normal aile yapısında da hamilelikte çocuğun hastalıklı doğma olasılığı %25, taşıyıcı olma olasılığı %50, genin bozuk kopyasını hiç almamış olma olasılığı ise %25′tir. Akraba evliliklerinde aynı soydan geldikleri için anne ve babanın aynı genin bozuk kopyasını taşıma, yani hastalığın taşıyıcısı olma olasılığı çok yüksek olduğundan çocuklarında hastalıkların oluşma şansı çok daha fazladır.

  İşte akraba ile evlenme, zararlı baskın ve çekinik genlerin üst üste gelerek frekanslarının çakışması sonucu ortaya çıkma ihtimalini artırdığından genetik hastalıkların görülmesine yol açabilmektedir. Bunların çocukta görülmesi için ana ve babanın her ikisinin de en az bir zararlı çekinik gene sahip olması gerekir.
  Her ikisi de bir bozuk gen taşıyan anne babadan doğan çocuklar sağlam geni alırsa SAĞLIKLI olur.
  Anne veya babadan bir sağlam bir hastalıklı gen alırsa TAŞIYICI olur. Kendileri hasta olmasa bile hastalığı bir sonraki nesile taşırlar. Evlendiğinde hastalıklı çocuk sahibi olma ihtimali vardır.
  Anne ve babanın her ikisinden de hastalıklı gen alan çocuk HASTA olur.Akraba dışı evliliklerde hasta çocuk sahibi olma ihtimali düşüktür!

  Akraba Evliliklerinde En Sık Rastlanan Hastalıklar

  - Kan Hastalıkları
  -Göz, kulak, kalp ve şeker hastalıkları,
  -Zeka geriliği, fenilketonüri
  -Vücut yapısındaki bozuklukları sayabiliriz. 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Akraba Evliliği Sonucu Oluşan Genetik Hastalıklar

  Reklam  gercekten harıka olmus ellerinize saglık 3. 3
  Ziyaretçi
  albino damı buna giriyor 4. 4
  Ziyaretçi
  harika bir site ödevlerimde bana çok yardımcı oldu çok tşk!

 5. 5
  Ziyaretçi
  Güzel bir açıklama. Tam da aradığım gibi. Ellerinize sağlık teşekkür ederim :)

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok tşekkür ettim..işime yaradı :) :): :) :) :: )<3 ama keşke hastalıkların açıklamasıda olsaydı

 7. 7
  Ziyaretçi
  güzel olmuş

 8. 8
  Ziyaretçi
  Günümüzde kalıtsal hastalıkların tedavisi büyük oranda yapılamamaktadır. Kalıtsal hastalıklardan korunmak (hastalıkların ortaya çıkmaması) için sadece önlem alınabilir.
  Kalıtsal hastalıklar baskın veya çekinik genlerle taşınır.
  Baskın genlerle taşınan kalıtsal hastalıklara (gece körlüğü, yapışık veya kısa parmaklılık, cücelik, kalıtsal miyopluk ve hipermetropluk, katarakt) sahip olan kişilerin çocuklarında bu hastalıklar büyük ihtimalle ortaya çıkar.
  Kalıtsal hastalıkların çoğu çekinik genlerle taşınır. (Zekâ geriliği, sağırlık, dilsizlik, albinoluk, anemi, şeker hastalığı, altıparmaklılık, kısa parmaklılık, renk körlüğü, hemofili). Çekinik genlerle taşınan bu hastalıkların ortaya çıkması için iki hastalık geninin yan yana gelmesi yani homozigot durumda olması gerekir. İki hastalık geninin yan yana gelmesi içinde anne ve babada bu hastalık genlerinin bulunması gerekir.
  Aralarında kan bağı olan kişilerin evlenmesine akraba evliliği denir.
  İnsanlardaki kalıtsal hastalık genleri anne ve babalarından yani atalarından gelir. Kalıtsal hastalık geni taşıyan kişinin yakın akrabalarında aynı hastalık geninin bulunma ihtimali, akraba olmayan kişilere göre daha yüksektir.
  Kalıtsal hastalık genini taşıyan ve akraba olan iki kişinin (bireyin) evlenmeleri ve çocuklarının olması durumunda, çocuklarında kalıtsal hastalığın ortaya çıkma ihtimali 1/4 olur. Ama evlenen bireylerden biri sağlıklı (hastalık geni taşımayan kişi), diğeri hasta dahi olsa çocuklarından hiçbiri hasta olmaz, sadece hastalık genini taşır.

  NOT : 1- Kalıtsal hastalıklardan korunmak için ;
  1- Akraba evliliği yapılmamalıdır.
  2- Evlenmeden önce gen testi yaptırılmalıdır.
  3- Kalıtsal hastalık genini taşıyan evli bireylerin çocuk yapmaları önlenmelidir.
  4- Kalıtsal hastalıklar konusunda aileler bilgilendirilmelidir.
  2- Ülkemizde akraba evliliği oranı % 22 dir.
  3- Çocuklarda zekâ geriliğine neden olan fenil ketonüri hastalığı ülkemizde 3500 de 1 oranında, Japonya’da 100.000 de 1 oranında görülmektedir.
  4- Akraba evliliği sonucu oluşacak kalıtsal hastalıklı (albino) çocuk sayısı, normal olarak ailesinde kalıtsal hastalık (albinoluk) bulundurmayan ve akraba olmayan kişilerin hastalıklı çocuklarının sayısının 100 katıdır.
  5- KK → Normal – Sağlam
  kk → Hasta
  Kk → Taşıyıcı – Sağlam

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok güzel bi site yaaa

 10. 10
  Ziyaretçi
  gerçekten çok güzel olmuş :p

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Akraba Evliliği Sonucu Oluşan Genetik Hastalıklar

  Reklam  çok teşekkürler bu bu site gerçekten çok güzel...

 12. 12
  Ziyaretçi
  süper olmuş gerçekten tşk ederim

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
akraba evliliği sonucu oluşan hastalıklar,  akraba evliliği ile taşınan kalıtsal hastalıklar,  akraba evliliğinin neden olduğu hastalıklar,  akraba evliliği sonucunda oluşan hastalıklar,  akraba evliliğinde oluşan kalıtsal hastalıklar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi