Kanda Neu Düşüklüğü

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Kanda Neu Düşüklüğü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Kanda Neu Düşüklüğü

  Reklam  Kanda Neu Düşüklüğü

  Forum Alev
  Kanda Neu, kandaki neu nedir, Kanda Neu Yüksekliği, Kanda Neu Değeri, kandaki neu düşüklüğü

  Kanda Neu Düşüklüğü

  Nötrofil ; beyaz kan hücrelerinin, bakteri, mantar, viruslara karşı vücut medafaasında önemli bir rol oynayan bir tipi olup “ granülosit “ olarak da bilinir.
  Yani bir çeşit lökosit (akyuvar) hücresidir.

  toplam lökosit sayısının yaklaşık olarak % 70 civarında bir kısmını oluştururlar.

  Bir mm küpte bulunan
  nötrofil sayısı: 3650,
  lenfosit:2500 ,
  monosit: 430,
  eozinofil: 150,
  bazofil: 30 dir.

  Görüldüğü gibi lökositlerden sayıca en fazla olan nötrofiller olurken en az olan bazofillerdir.

  Sahip olduğu granüller, boyalara özel bir bağlanma eğilimi göstermediği için “nötrofil” olarak adlandırılmıştır.
  Nötrofillerin yaşam süreleri çok kısa olup ortalama olarak bir günden azdır ve kemik iliğinde üretilirler. Aktif olarak görevleri vücuda giren mikropları yemek , imha etmektir.
  Nötrofiller “natural killer” adı da verilmekte olan doğal öldürücü hücrelerdir ve organizmadaki mikroorganizmaları bir anlamda yiyerek yok ederler.

  Kanda üç çeşit hücre vardır:
  1- Alyuvarlar ya da eritrositler: Kana kırmızı rengini veren, dokulara oksijen taşınmasını sağlayan hücrelerdir. Eksikliğinde kansızlık (anemi) ortaya çıkar. Kansızlığın en sık görülen nedeni, demir eksikliğidir. Bu yüzden bazı hastalar, her türlü kansızlığın demir eksikliğine bağlı olduğunu düşünür. Hâlbuki demir eksikliği olmayan başka hastalıklarda da kansızlık olabilir. B 12 ve folik asit eksikliği, kronik infeksiyonlar, romatizmal hastalıklar, kanserler, kemik iliğinin yeterli fonksiyon görmediği ya da vücutta yıkımın arttığı durumlar anemiye neden olabilir.
  2- Akyuvarlar ya da lökositler: Vücudu infeksiyonlara karşı koruyan bağışıklık sisteminin en önemli yapı taşlarındandır. Bunlar bazı kişilerde doğuştan eksik olabilir. Arttığı durumlar, genellikle infeksiyon ve iltihapla giden hastalıklardır. Viral infeksiyonlarda bazen paradoksal olarak azalabilir. Lökosit artışıyla giden kötü huylu hastalıklar arasında lösemileri unutmamak gerekir. Günümüzde sık yapılan “check-up”lar nedeniyle semptomsuz seyreden kronik lösemilerin yakalanma sıklığı da artmıştır.
  3- Trombosit ya da plateletler: Kanda pıhtılaşmayı başlatan, kanamaları önleyen küçük hücrelerdir. Vücudun anormal olarak ürettiği antikorlara bağlı eksikliği görülebilir. Bu durumda deri ve iç organların yüzeyinde kanamalar olur. Kemik iliğini tutan hastalıklarda da trombosit sayısı azalabilir. İnfeksiyon, kanser ya da kemik iliği hastalıklarında artabilir. Bu gibi durumlarda pıhtılaşma ya da kanamaya eğilim artar.

  Prof. Dr. Coşkun Tecimer 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Kanda Neu Düşüklüğü

  Reklam  Şu zamanda baya hormonlardan dolayı sağlığımıza sağlayacak yemek çeşitleri var sağlığımıza dikkat edelim+ Yorum Gönder
neu düşüklüğü,  neu düşüklüğü nedir,  neu yüksekliği nedir,  neu nedir,  neu değeri nedir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi