Kanda Crp Yüksekliği

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Kanda Crp Yüksekliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Kanda Crp Yüksekliği

  Reklam  Kanda Crp Yüksekliği

  Forum Alev
  Kanda Crp nedir,
  kanda crp yüksekliği nedir,
  kanda crp yüksekliği tedavisi,
  kanda crp yükselmesi

  kandaki crp yüksekliği


  CRP , C-RP, C-Reaktif protein

  CRP hangi durumda kullanılır?

  İnfalamtura barsak hastalıkları
  Artritler
  Otoimmun hastalıklar
  Pelvik inflamatuar hastalık

  Sağlıklı görünen kimdelerde koroner arter hastalığını ve kadriyovasküler hastalıkları anlamak için hs-CRP (high sensitivity- CRP) kullanılır.

  CRP herhangi bir hastalığı teşhis etmek için yeterli bir test olmamakla beraber, enfeksiyon ve inflamasyon için genel bir göstergedir. Hekimi daha ileri testler için uyarır.

  Ne zaman istenir?

  Akut engfeksiyonun söz konusu olabileceği durumlarda , örneğin cerrahi sonrası bir enfeksiyonun tespit ederken kullanılabilir. Romatoid artrit, lupus hastalıkları, crohn hastalığı gibi durumlarda hastalık aktivitesini değerlendirmede kullanılır. Özellikle infalmasyon yatışırken CRP nin düşmesi anlamlıdır.

  Yara iyileşmesinin takibinde, cerrahi yaraların, organ nakli hastalarının ve yanık hastalarının enfeksiyon geliştirip geliştirmedikleinin erken göstergesi olarak kullanılabilir.

  Pozitif Test sonucu ne anlama gelir?


  Yükserk veya artan CRP akut bir enfeksiyon veya inflamasyon göstergesidir. Eğer CRP seviyesi giderek düşmekte ise bu da enfeksiyonun yatışmaya başladığını göstermektedir.

  Değerlendirmede dikkat edilecek noktalar nelerdir?

  CRP gebeliğin geç dönemlerinde, obezlerde ve oral kontraseptif kullananlarda yüksek olabilir.

  ESR yani eritrosit sedimantasyon oranı da inflamasyon vardlığında yükselir. Ancak yükselme ve düşme hızı CRP de daha hızlıdır. Yani infeksiyon veya artrit atağı iyileştiğinde CRP düşmüş, ESR hala yüksek görünüyor olabilir.

  Regüler CRP testi ile hs-CRP testi arasındaki fark nedir?

  Regüler CRP, enfeksiyon ve kronik inflamatuar hastalıklarda istenir, 10 to 1000 mg/L. Aralığını ölçer. hs-CRP ise 0.5 to 10 mg/L. Arası değerleri, normal görünümlü kişilerde kalp hastalığı riskini ölçmek için kullanılır. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Kanda Crp Yüksekliği

  Reklam  Genellikle romatizmal hastalıklarda yada enfeksiyonlarda yükselmektedir.Bu kan değerinin başka değerleri ile karşılaştırılması sonucu bir kanıya varmak lazım.Basit bir grip bile bu değerleri yükseltebilmektedir.+ Yorum Gönder
gebelikte crp yüksekliği,  hamilelikte crp yüksekliği,  hamilelikte crp nin yüksek olması,  hamilelikte crp yükselmesi,  gebelikte crp yüksekliği nedir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi