Su İçsem Yarıyor Sözü Doğru Mu?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Su İçsem Yarıyor Sözü Doğru Mu? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Aytu
  Bayan Üye
  Reklam

  Su İçsem Yarıyor Sözü Doğru Mu?

  Reklam  Su İçsem Yarıyor Sözü Doğru Mu?

  Forum Alev
  Su İçsem Yarıyor Sözü Doğru Mu?

  Su içsem yarıyor sözü hakkında

  Su içsem yarıyor diyenler için

  Prof. Dr. Mustafa Araz, bir metabolizma hastalığı olan obezitenin çağımızın en önemli hastalıkları arasında yer aldığını belirterek, şişmanlık konusunda önemli tespitlerde bulundu.

  Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Araz, bir metabolizma hastalığı olan obezitenin çağımızın en önemli hastalıkları arasında yer aldığını belirterek, ”bir kişinin aldığı enerji, harcadığı enerjiden fazla ise bu enerji vücutta yağ olarak birikir, kilo alınmasına neden olur” dedi.

  Araz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, obezitenin, insan vücudunda yağ dokusunun artışı ile ilgili bir hastalık olduğunu, insanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemesinin yanı sıra, bir çok hastalıkların oluşmasına da neden olabildiğini söyledi.

  Obezitenin nedenlerinin daha çok beslenme ilgi ilgili olduğuna işaret eden Prof. Dr. Araz, şöyle konuştu:

  ”Obezite aslında bir metabolizma hastalığı. Yağ dokusunun artışı ile ilgili bir hastalık. Buna yol açan bazı hormonal hastalıklar olabilir. Özellikle troid bezi az çalışıyorsa, veya böbrek üstü bezlerinden kortizon dediğimiz hormon fazla salgılanıyorsa, kişiler kilo alabilir.

  Hastalarımızın büyük çoğunluğunda ise bu oran yüzde 95′e kadar çıkabilir, daha çok beslenme ile ilgilidir. Bizim karşılaştığımız hastalıkların çoğu bir hormonal hastalık olmadan gelişenlerdir. Bir kişinin aldığı enerji, harcadığı enerjiden fazla ise bu enerji vücutta yağ olarak birikir. Bu yağ birikimi de kilo olarak karşımıza çıkar ve obez hastalığına neden olur.”

  Bazı obezler tarafından söylenen, ‘Su içsem yarıyor’ lafının yanlış olduğunu ve hastalığın beslenme ile çok ilgili olduğuna dikkat çeken Araz, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ”İnsanın aldığı bir enerji var. Enerji yiyeceklerden geliyor. Harcadığı enerjinin de bir kaç kaynağı var. Uyurken dahi enerji harcıyoruz. Temel sistemlerin çalışması için gerekli olan enerjiye bazal metabolizma denir. Bazal metabolizma kişiden kişiye değişir. Bu bizim elimizde değil. Aynı miktarda yiyen iki kişi de aynı kiloyu almayabilir.

  Bu kişilerin bazal metabolizması farklı olabilir. Spor yapmak, egzersiz yapmak elimizde olan bir şey. Harcadığımız enerji, aldığımız enerjiden fazla ise kilo veririz. Bu kesin. Niye kilo alıyoruz, harcadığımızdan fazla yediğimiz için. Mutlaka gıdalardan aldığımız enerjiyi azaltacağız, yaktığımız enerjiyi de arttıracağız. Kısacası, ben fazla yemiyorum, su içsem yarıyor, kilo yapıyor lafı doğru değil. Kilo almamak, hastalıktan korunmak için dengeli ve düzenli beslenmek zorundayız.”

  -”Tedavi bilinçli yapılmalı”-

  Obezite hastalığının tedavisinde, ilaç tedavisinin yanı sıra diyet ve gerekirse de cerrahi yöntemler uygulandığını ifade eden Araz, şöyle devam etti:

  ”İnsan hayatını olumsuz yönde etkileyen obezite, kalp rahatsızlığı riskini arttırır, tansiyon ve eklem rahatsızlıklarını arttırır, solunum problemlerine yol açabilir, bazı kanser türlerinin artmasına neden olabilir. Kısacası, insan vücudundaki tüm sistemleri etkileyebilir. Tedavinin çok bilinçli yapılması gerekir. Tıp dünyasının yetersiz olduğu hastalıklardan biri de obezitedir. Hastalığı kökünden halledecek bir ilaç tedavisi mümkün değil. Hastaların öncelikle diyet ayarlaması yapması, harcadıkları enerjiyi arttırmaları gerekiyor. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Su İçsem Yarıyor Sözü Doğru Mu?

  Reklam  Her insanın vücut yapısı ve metabolizmaları farklı çalışmaktadır.Bu nedenle insanların bazıları kilo almaya müsait iken bazıları da çok yemesine rağmen kilo alamazlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi