Hijyen nedir ne önemi vardır?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Hijyen nedir ne önemi vardır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Hijyen nedir ne önemi vardır?

  Reklam  Hijyen nedir ne önemi vardır?

  Forum Alev
  HİJYEN NEDİR, NE ÖNEMİ VARDIR?
  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanır.


  Her insan kendi temizliğinden sorumludur. Çocuk yaşlarda anne, baba veya öğretmenler tarafından çoğu zaman bizzat yapılarak öğretilen temizlik uygulamalarının, çocukluktan sonra bireyin kendisi tarafından yapılması gerekmektedir. Örneğin; tuvaletten sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce ellerin yıkanması bir alışkanlık olmalıdır. Her gün yapılan işler arasında banyo yapma bir başka temizlik uygulamasıdır.

  Temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması yeterli değildir. Örneğin; uykudan uyanınca yüzün yıkanması, çamaşırların değiştirilmesi, gündelik temizlik uygulamalarıdır.


  Su ve sabun olmadan temizlikten bahsetmek olası değildir. Gelişmiş toplumlarda kişisel temizlikte en fazla kullanılan malzemelerin başında su ve sabun gelmektedir. Bunun yanı sıra banyo süngerleri, lifleri, diş fırçaları, el ve ayak temizliği ile vücut temizliğinde kullanılan fırçalar, tırnak makası ilk akla gelen temizlik araçlarıdır. Bunların tümü başkalarıyla paylaşılmaması gereken, kişisel temizlik araçlarıdır.

  Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece beden temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Hijyen nedir ne önemi vardır?

  Reklam  Genel anlamı ile temizlik anlamına gelmektedir.İnsanların sağlıklı kalabilmeleri için hijyene ve hijyen kurallarına riayet etmeleri geriletmektedir.İnsanların kişisel temizliklerinden yaşadıkları yerler kadar her yerde hijyenin önemi fazladır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi