Kalp Durmasında İlk Yardım

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Kalp Durmasında İlk Yardım ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kalp Durmasında İlk Yardım

  Reklam  Kalp Durmasında İlk Yardım

  Forum Alev
  Kalp Durmasında İlk Yardım
  kalp durması - kalp durması belirtisi - kalp masajı - kalp masajı nasıl yapılır  Kalp, dolaşım sisteminin merkezidir. Kalp, dakikada 60-80 defa çalışarak hücrelere ve dokulara kan pompalar. Bebeklerde kalp atım sayısı büyüklerden fazladır.
  Nabzın kaybolması ( boyun, şahdamarı ve el bileğinde), Solunum durması, reflekslerin kaybolması, göz bebeklerinin büyümesi ve kuvvetli ışıkta küçülmemesi, bilinç kaybı, vücut ısısnın düşmesi ve vücutta morarmaların olması kalp durmasının belirtileridir. Kalp durmasında ilk önce etkilenen kan dolaşımı sistemidir.
  Kalbi en çok 6 dakika önce durmuş olanlara kalp masajı yapılır. Kalp masajı uygulama bölgesi, göğüs kemiğinin alt uç 1/3 lük kısmıdır.
  Kalp masajı yapılacak olan kazazede sert bir zemine sırt üstü yatırılır. Kalp masajı yapılrken göğüs kemiği 5-7 cm kadar esnetilmelidir. Masaja en fazla kalp çalışıncaya kadar devam edilir. Yetişkin bir insana ortalama 60-80 kalp masajı yapılır. Bebeklere kalp masajı dakikada 100 defa yapılmalıdır.
  Kalp masajı ile suni solunumun yalnızca bir ilk yardımcı uygulamak zorunda kalırsa, sırsıyla 15 kalp masajı - 2 suni solunum yapmalıdır. iki ilk yardımcı kalp masajı ile suni solunumu birlikte uygulayacak ise sırasıyla önce 5 kalp masajı -1 suni solunum yapılmalı.
  Çalışan kalbe masaj yapılması halinde kalp durabilir.
  Elektrik çapmasında kazazede elektrik devresinden çıkarıldıktan sonra ilk olarak kalp masajı bölgesine bir defa yumruk vurulur.

 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Kalp Durmasında İlk Yardım

  Reklam  Kalp masajını bilen insanların yapması gerekmektedir.Fakat bilen birisi yok ise göğüs ortasına kuvvetli basınçların yapılması gerekir.Fakat insanların kalp masajı hakkında bilgi edinmesi gerekmektedir.+ Yorum Gönder
kalp durması ve ilk yardım,  kalp durmasında ilk yardım nasıl yapılır,  kalp durması belirtileri ve ilk yardım,  kalp durması ve ilk yardım video indir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi