Kas kasılması - lif zedelenmesi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Kas kasılması - lif zedelenmesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Kas kasılması - lif zedelenmesi

  Reklam  Kas kasılması - lif zedelenmesi

  Forum Alev
  Kas tutulmaları en sık rastlanan durumdur. Hazırlıksız kasların aşın çalıştırılmasına bağlı olarak meydana gelir. Sıcak banyo ve dinlenme, ağrının azalmasına ve ortadan kalkmasına yardım eder. Kas kirişi ani gerilmeler sonucu kopabilir. Zamanında cerrahi olarak onarmak gerekir. Kas ezilmelerinde kas içine kanamalar olabilir. Kas mavi-siyah renk alır. Aşırı değilse istirahatle geçer.

  Kasa, birden ağır çalışma ile yüklenilirse ani kramplar olabilir. Yani kasılan kas gevşemez. Şiddetli ağrı ile kasılı kalır. Kramplar, kasın geçici süre oksijensiz ve besinsiz kalması sonucu meydana gelir. Kasın kas lifleri doğrultusunda oğulması gevşemeyi sağlar. Birdenbire soğuk suya girince de kramp olabilir. Bu olasılığı hatırlayarak derin sularda yüzmekten kaçınmak gerekir. Bilinmeyen sularda tek basma yüzmek özellikle tehlikelidir.

  Vücuttaki bütün iskelet kasları 10 - 80 mikron çapındaki hücrelerden meydana gelir. Genellikle bir kas lifinin uzunluğu kasın tüm boyuncadır. Kas hücresinin zarına sarkolemma denir. Her kas lifi içerisinde polimerize protein moleküllerinden ibaret aktin ve myozin filamentleri vardır. Sadece aktin fibrileri içeren açık renkli kas bandlarına I bandı, myozin filamentlerini içeren koyu renkli bandlara ise A bandı denir. Kaş lifleri arasında ayrıca çapraz bağlanmalar vardır. Myofibrillerin içerisinde bulunduğu kas sitopl azmasına sarkoplazma denir. Kasın kasılmasında önemli rolü olan endoplazmik retikülum denilen ağ yapısı ise sarkoplazmik retikülum adını alır.

  Günümüzde kasın kayması aktin ve myozin fibrillerin kayma teorisi ile açıklanmaktadır. Bu mekanizmanın ayrıntısı fizyoloji kitaplarında bulunabilir. Kas kasılmasında kalsiyum, sodyum ve potasyum iyonları çok önemli etkiler yapar.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: kas kasılması - lif zedelenmesi

  Reklam  Soğuk havalarda daha fazla olan kas tutulmalarını engellemek için spor yapmak gerekmektedir.Kasların çalıştığı sürece daha iyi olmalrı ve kendilerini geliştirmeleri bu tür durumların olmasını azaltacaktır.+ Yorum Gönder
lif zedelenmesi,  lif zedelenmesine ne iyi gelir,  bacak lif zedelenmesine ne iyi gelir,  liflerin zedelenmesi,  lif kasılması
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi