Nefes almanın önemi - doğru nefes alma - doğru nefes alıp vermenin faydası

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Nefes almanın önemi - doğru nefes alma - doğru nefes alıp vermenin faydası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Nefes almanın önemi - doğru nefes alma - doğru nefes alıp vermenin faydası

  Reklam  Nefes almanın önemi - doğru nefes alma - doğru nefes alıp vermenin faydası

  Forum Alev
  İnsanın hayatta kalmasını sağlayan en önemli durum solunumdur. İnsan uyumadan, yemek yemeden veya su içmeden günlerce yaşayabilir. Ancak insan bir iki dakikada olsa nefes almadan kesinlikle hayatta kalamaz. Doğru bir şekilde nefes almak sağlıklı bir yaşamın en önemli unsurudur.

  Cerrahi bir müdahaleyle yada solunum problemine sebep olan bir rahatsızlık geçirmişseniz, nefes alıp vermenin ne kadar önemli bir konu olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Doğru bir şekilde nefes alıp verememek bütün organlara oksijen taşınmasını sağlayan kalbin iş gücünü arttırır. Kan basıncının hızlı bir şekilde yükselmesi, stres ile başa çıkamama, nefes darlığı problemi çekme, korku gibi durumlardan şikayet etmeyle beraber birçok rahatsızlığın oluşmasını hızlandırır.

  Doğru bir şekilde nefes alıp vermenin birçok faydası vardır. Örnek olarak kalp ritminin düzelmesiyle beraber kan basıncı düşer, dolaşım hızlanır, sindirim sistemi düzene girer, stres gibi bir problem kalmaz ve uyku tamamen bir düzene girer. Bu yararlar en çok bilinen ilk akla gelen yararlardır.

  Solunum fizyoterapisi insana özgü olarak planlanır, akciğer rahatsızlıklarını tedavisini amaçlar, insanların günlük hayatta daha kaliteli ve iyi bir şekilde nefes alıp vermesini hedeflemekte olan bir rehabilitasyon programıdır. Konusunda uzmanlaşan fizyoterapistler, rahatsızlıkların neden olduğu semptomların alabildiği kadar azaltıp; günlük hayat aktivitesini gerçekleştirirken hastanın ideal kapasitesinin kullanabilmesini sağlamak için solunum rehabilitasyonu ve göğüs fizyoterapisi uyguluyorlar.

  Solunum fizyoterapisi herhangi bir rahatsızlık bulunmayan, fakat doğru bir şekilde nefes alıp verme gereği duyan insanların günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirme aşamasındayken, kapasitesini kullanabilmesini sağlayıp hayata kalite katıyor.

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: nefes almanın önemi - doğru nefes alma - doğru nefes alıp vermenin faydası

  Reklam  doğru nefes al ki hayatı rahat yaşayasın+ Yorum Gönder
soluk alıp vermenin yaşam için önemi nedir,  doğru soluk alıp vermenin faydaları,  soluk alıp vermenin yaşamımız için önemi nedir,  soluk alıp vermenin yararları,  soluk alıp vermenin yaşam için onemi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 20 kişi