Kortizon İğnesi Ölüme Yol Açabilir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Kortizon İğnesi Ölüme Yol Açabilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Kortizon İğnesi Ölüme Yol Açabilir

  Reklam  Kortizon İğnesi Ölüme Yol Açabilir

  Forum Alev
  Kısa sürede fazla kilo aldıran kortizon iğnesi gereksiz ya da gereğinden fazla kullanıldığı takdirde ölüme yol açabilir.

  İstanbul'da bir polikliniğe gelen 18 yaşındaki M.A. görevli hekimden kendisine kortizon iğnesi yapmasını ister. Her insanın vücudunda bulunan ve böbreküstü bezleri tarafından salgılanan kortizonu ne için harici olarak kullanmak istediğini soran doktora M. A. şu cevabı verir:

  "Kilo almak için!" Gerekçesi de ilginçtir: "Komşumuzun kızı da bu iğneyi vurdurdu ve kilo aldı. Fazla zararı yokmuş!"

  Kortizon vücutta aşırı miktarda su toplanmasına yol açtığı için kısa sürede fazla kilo aldırıyor. Normal yoldan kilo alamayan bazı genç kızlar da bu özelliğinden dolayı kortizonu tercih ediyor. Fakat kortizon gereksiz ya da gereğinden fazla kullanıldığı takdirde ölümle sonuçlanacak komplikasyon ve zararlara sebep oluyor. Kortizonun özellikle dışarıdan alınmasıyla birden kesildiğinde vücut tarafından üretimi de yapılmıyor ve bu yüzden ani şoklar yaşanıyor.

  İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metabolizma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Damcı, kortizonun bilinçsiz şekilde kullanımı halinde geri dönüşü mümkün olmayan hasarlara sebep olduğu uyarısında bulundu. Damcı, "Bilinçsiz kullanılan kortizon kemik erimesine, kaslarda zayıflığa, şeker hastalarında şeker oranının yükselmesi gibi birçok olumsuzluğa neden olur." diyor. Damcı, vücut dışarıdan kortizon aldığı için iç üretimin kesildiğine dikkat çekerek, "Bilinçsizce kullanılan kortizon aniden kesilirse vücut bu sefer kendi kortizonunu da üretmiyor. O zaman ölüme kadar gidebilecek bir süreç başlıyor." ifadelerine yer verdi.

  Özel Yeşiltepe Polikliniği Dahiliye Uzmanı Lütfi Öztürk ise hastalarda kortizonu birden kesmediklerini, belli bir düzeyde azaltarak kestiklerini anlatıyor. "Bize kilo aldırıyor." diye yapılan başvuruları ise geri çeviriyoruz. Gelen kişiye bunu izah ediyoruz. "Ama arkadaşım kullandı. Kilo aldı." diyorlar. Yanlış ve tehlikeli bir bilgi söz konusu." şeklinde konuşuyor.

  İstirahat halindeki normal bir insanın vücudunda, 24 saatte yaklaşık 15-40 mg. kortizon üretiliyor. Kortizon üretimi şişmanlarda yüzde 50 oranında daha fazla. Kortizon pek çok hastalığın tedavisinde çözüm olarak gösteriliyor.

  Ancak ilacın dozu, doktor tarafından çok iyi ayarlanmalı. Kortizonun belli başlı kullanıldığı hastalıklar şöyle: Romatizmal hastalıklar, bağ dokusu hastalıkları, alerjik hastalıklar, kan hastalıkları, kanser tedavileri, karaciğer hastalıkları, böbrek ve idrar yolu hastalıkları, kalp-damar hastalıkları, hormonal hastalıklar, sinir sistemi hastalıkları, zehirlenmeler, sıcak çarpmaları ve göz hastalıkları. Yan etkileri ise gelişme bozukluğu, adale zayıflığı, kan basıncında yükselme, kemik erimesi, obezite (aşırı şişmanlık).
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Kortizon İğnesi Ölüme Yol Açabilir

  Reklam  İnsanların aslında yaptırmak istemedikleri ama gerektiği zaman büyük faydalar veren kortizonların riskleri de bulunmaktadır.Fazla yapılması vücutta ödeme neden olmakta ve bazı istenmeyen ve ölümle biten neticeleri de olabilmektedir.+ Yorum Gönder
kortizon iğnesi,  kortizon ignesi,  kortizon iğnesi nedir,  kortizon iğnesi neden yapılır,  kortizon iğnesinin yan etkileri
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi