Çocuğun İskeleti Ve Kemikleri Nasıl Geliştirilir.?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Çocuğun İskeleti Ve Kemikleri Nasıl Geliştirilir.? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Çocuğun İskeleti Ve Kemikleri Nasıl Geliştirilir.?

  Reklam  Çocuğun İskeleti Ve Kemikleri Nasıl Geliştirilir.?

  Forum Alev
  ÇOCUĞUN İSKELETİ VE KEMİKLERİ NASIL GELİŞTİRİLİR?
  İskeletin ve kasların gelişmesi özel bir denetim gerektirir. Çocuk dikkatle izle­nirse, skolyoz (omurganın yana eğilme­si), düztabanlık ve dizlerin birbirine değmesi, gibi fiziksel kusurlar önceden fark edilebilir. Bu nedenle, omurga, ayaklar ve dizler dikkatli bir gözlem al­tında tutulmalıdır.
  OMURGA
  Birbirinden küçük esnek disklerle ayrıl­mış otuz üç omurdan meydana gelen omurga çocuk, ayakları bitişik olarak durduğu zaman, dik olmalıdır. Sağa ya da sola doğru bir sapma skolyoz belirti­sidir.
  Skolyoz daha belirgin bir durum aldığı zaman, omurların biçimini değiştirir. Böylece, daha önce silindir biçiminde olan bu kemikler konik bir biçim alırlar. Çocuk dik durmazsa, bu durum başgös-terir. Vücudunun ağırlığını bir bacağı ile taşımaya alışır ve sürekli aynı yana yatarsa, omurgasının bakışımsız olarak ge­lişmesine yolaçar. Böylece omurga ya­vaş yavaş eğilir.
  Çocuğu dik durmaya ve sırt kaslarını gergin tutmaya zorlamak gerekir. Omur gaya yandan bakıldığında, iki eğri dik­kati çeker. Bunlardan biri sırt, öbürü bel eğrisidir. Eğer ilki çok belirginse, bu du­rum “sifoz” adını alır; bel eğrisi çok be­lirginse, “lordoz” söz konusudur. Sifozlu çocukların sırtı yuvarlak ve göğüsleri çukurdur; lordozlu çocukların ise karnı öne doğru çıkıktır.
  Sekiz yaşından küçük çocuklar ve özel­likle kızlar, karın kaslarının güçsüz olu­şu nedeniyle çocuklukla lordoza eğilim gösterirler. Bu durum anne babaları en-dişelendirmemelidir. Ancak süreklilik kazanmaması için gerekeni yapmak ge­rekir. Kötü duruşlar istenmeyen sonuç­lara yol açmamaları için küçüklükten başlayarak düzeltilmelidir. Bu durumda çocuğa dinlenme ya da hareket halin­deyken kaslarının nasıl olması; oyun oy­narken, koşarken, sıçrarken nelere dik­kat etmesi gerektiği ve kaslarının güç­lenmesi için gelişimine uygun bir jim­nastik yapmak zorunda olduğu anlatıl­malıdır.
  Çocuk uyandığı zaman gerinme hare­ketleriyle kaslarını çalıştırabilir. Böyle­ce uzun ve rahat dinlenme saatlerinden sonra, uyuşmuş kaslarının hareketlerini duyar. Bu, onun dört yaşından itibaren yapabileceği bir alıştırmadır. Ancak daha önce bir başka tedbir almak gere­kir. Çok yumuşak bir yatakta uyuması önlenmeli, ya da yatağının altına bir tahta yerleştirilmelidir. Yastığı çok ince olmalıdır. Hatta hiç yastık verilmemeli­dir. Gece çocuğun yatış yönü değiştiril­meli ve iki kat büzülüp yatmışsa, bacak­ları, kolları çekilerek uzatılmalıdır. Çocuğun okumak ya da televizyon sey­retmek için oturduğu yumuşak veya çok alçak koltuklar da ortadan kaldırılmalı­dır. Çünkü bu koltuklar skolyoz oluşu­munu kolaylaştırabilirler. Televizyon iz­lerken uzanması daha iyi olur. Sırt kaslarını güçlendirmek için şu hare­ketlere başvurulabilir: Ayak parmakları­na basarak yürümek, dizleri kırmadan eğilmek, ayakların Ucuna basarak sıçra­mak, bükülme hareketleri yapmak, elle­ri başparmaklar birleşecek şekilde arka­dan kalça üzerine koyarak yürümek. Üç yaşından itibaren, çocuk bu hareketleri yaparak eğlenecektir. Çocuğa içinde bu alıştırmaların yer aldığı çeşitli oyunlar öğretilmelidir örneğin bir topu havaya atıp, havadayken yakalamak; bir ağaç­tan yaprak koparmaya çalışmak, bisik­letle dolaşmak ağaçlara tırmanmak, al­çak bir duvar üzerinde dengeli yürümeli sağlam bir ağaç dalına tutunarak vücudu sallamak, yardım görmeden bir sa­lıncakla sallanmak.Ayak parmaklarıyla küçük çakıl taşları toplamak veya yere çizilmiş bir çizgiyi sol ayağı çizginin sağma, sağ ayağı ise çizginin soluna koyarak izlemek düztabanlığı düzeltmek için başvurulabilecek alıştırmalardır. Ayrıca çocuk oturduğu yerde yalnız ayaklarını kullanarak bir topu ya da küçük bir çubuğu kaldırma hareketini de yapabilir. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuğun İskeleti Ve Kemikleri Nasıl Geliştirilir.?

  Reklam  Çocuklarda süt tüketimi önemlidir.Onların doğal yoğurt ve süt ile beslenmeleri kemik gelişimlerinde etkili olmaktadır.Bunun yanında hareket ettirilmesi ve sabah güneşinden faydalanılması gerekmektedir.+ Yorum Gönder
bebeklerin bacak kasları nasıl güçlenir,  çocuğun kemikleri çok ince,  bebeklerin kemiklerinin güçlenmesi için,  bebeklerin kemikleri nasıl güçlenir,  bebeğimin kaslarını nasıl güçlendirilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi