Mitomani - Yalan Söyleme Hastalığı nedir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Mitomani - Yalan Söyleme Hastalığı nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Mitomani - Yalan Söyleme Hastalığı nedir

  Reklam  Mitomani - Yalan Söyleme Hastalığı nedir

  Forum Alev
  Mitomani - Yalan Söyleme Hastalığı hakkında bilgi - Mitomani - Yalan Söyleme Hastalığı tedavisi


  Ciddi boyutta yalan söyleme daha sonra bu yalanlara kendiside inanma ve çevresindekileride inandırma gibi arzlar yaratan psikolojik bir hastalıktır. Bu hastalığı diğer bir adıda Mitomani' dir.

  Mitomani çoğunlukla hastanın dikkat çekip odak noktası haline gelmek adına yapmaya başladığı yalan söyleme alışkanlığının giderek hiçbir nedene gerek duyulmadan devam etmesi ve dozunun artmasıdır. Hastalık bazen diğer ruhsal hastalık ya da kişilik bozuklukları ile beraber geldiğinde birbirinden ayırt edilemeyebilir. Mitomani' nin en çok eşlik ettiği hastalık histrionik kişilik bozukluğudur. Bu hastaların tek amacı vardır odak noktası olmak. Dikkateleri üzerine çekmek için yoğun bir istek ve arzu duyan kişi bunu başarabilmek adına olayları inanılamayacak derecede büyütmeye, abartmaya ve dramatize etmeye başlar. Bunu başarabilmek için de mecburen yalan söyler.

  Kimler mitomani hastası olur?

  Mitomanlar, günlük yaşantılarında gerçek dışı fikirlerle insanları yönlendiren, aynı zamanda belli bir amacı olmayan kişilerdir.

  Bu kişiler söyledikleri yalanlarla kendileri dışında çevrelerine de zarar verirler mi?

  Mitomani hastalığına yakalanmış kişiler; yalan bilgiler üzerine kendilerince kurgulanan bir hayat geliştirirler. Bunun temelinde sevgi ve ilgi arayışı vardır. Bir kısmında aşağılık kompleksi altta yatan sebeptir ve genel olarak çocukluğundan beri önemsenmediğine inanmıştır.

  Bilinçaltında önemseneceğine inandığı kurgusal bir hikaye hazırlar. Kendileri bunun gerçek dışı olduğunun farkında değildir. Bu durumda çevrelerinden önce ve hatta daha çok kendilerine zarar verirler.

  Önce Haz Duyar Sonra Pişmanlık;

  Mitomani’ye dürtü kontrol bozukluğu da denir. Kleptomani bilinen diğer adıyla çalma hastalığı, uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı, kaş, saç yolma hastalığı gibi… Kişi yalan söylemede kendine engel olamaz. Bu, kendisinin karşı koyamadığı bir dürtüsüdür. Yalan söylerken önemli ölçüde haz duyar yalnız ardından pişmanlığını yaşar. Mitoman, yalan söylemenin suçluluğunu yaşar hatta çevresindekilere tekrarlanmayacağını söylerse de engel olamadığından yine de yalan söylemeye devam eder. Çok basit şeyler için gereksiz yere yalan söyler. Mitomanlar, yalan söylerken kandırmak amacında değildirler. Üstelik yalanları son derece gelişigüzel ve umarsızdır, bu sebeple nasıl toparlayacakları hakkında bir planları yoktur. Daha kötü olanı ise eşleriyle yaşadıkları sorunlardır.

  Mitomaniye Sebep Olan Psikiyatrik Sorunlar Nelerdir?

  Kişilik bozuklukları
  Narsistik kişilik
  Asosyal kişilik
  Histerik (histriyonik) kişilik
  Çocukluk yıllarında istismara uğramış olmak.

  Bu bilgiler doğrultusunda biz de diyoruz ki; ailenizde ya da çevrenizde yalan söyleyen kişiler hatta mitoman olduğuna inandığınız kişiler varsa onu aşağılamak ya da dışlamak yerine tedavi olması amacıyla doğru yönlendirmelisiniz. Sonuçta önemli olan bir insanı kazanmaktır kaybetmek değil.

  Sağlıklı günler diliyoruz, 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Mitomani - Yalan Söyleme Hastalığı nedir - Mitomani - Yalan Söyleme Hastalığı hakkında bilgi - Mitomani - Yalan Söyleme Hastalığı tedavisi

  Reklam  Mitomani hastasi oldugunu kabul eden bir arkadasim var. Dun acikladi bana bu durumu. Merak ettigim kabullenme asamasindayim demesine ragmen hala yalan soyluyor olabilir mi? Hasta oldugunun farkinda olmasina ragmen mesela internetten kabullenme evresinin onemli oldugunu ogrenip kabullendim diyor olabilir mi? Bunun bir mantigi var midir? 3. 3
  Ziyaretçi
  Yalan söyleme hastalığının geçmesi için çocukları küçük yaşta eğitilmesi gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi