Geniz Akıntısı Sebepleri - Geniz akıntısı Neden Olur

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Geniz Akıntısı Sebepleri - Geniz akıntısı Neden Olur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  Geniz Akıntısı Sebepleri - Geniz akıntısı Neden Olur

  Reklam  Geniz Akıntısı Sebepleri - Geniz akıntısı Neden Olur

  Forum Alev
  Geniz Akıntısı Nedenleri - Boğaz Yanması Sebepleri


  Geniz akıntısı nedir?

  Geniz akıntısı "boğazda mukus birikmesi" veya "mukusun burun arkasından damlama hissi" şeklinde tarif edilir. Mukus burun salgısına verilen isimdir. Mukus burun içini ıslak kaygan tutar temizler; solunan havayı nemlendirir ve içerisindeki yabancı maddeleri tutar mikroplarla savaşır. Mukus üretimi ve temizliği sinir kan damarları salgı bezleri kaslar hormonlar ve silialar ile karışık bir biçimde düzenlenir. "Geniz akıntısı hissi" aşırı miktarda ve kalın mukus veya boğaz kaslarındaki bozukluklar veyahut da yutma bozukluklarından kaynaklanabilir.

  Burun ve sinüsler günde yaklaşık bir ile iki litre arasında ince mukus oluştururlar. Mukus burun ve sinüsü döşeyen hücrelerin yüzeyinde bulunan gözle görülemeyen "silia" diye isimlendirilen süpürge gibi uzantılarla sürekli geriye doğru süpürülür. Mukus kayar biçimde genize oradan da aşağıya yemek borusuna gönderilir ve farkına varılmadan yutulur. Normal şartlarda burun önden akmaz. Salgının çok olduğu veya bu salgının arkaya yönlendirilemediği durumlarda burundan akıntı olur.

  Anormal salgılar:

  Artmış ince temiz salgı: Basit soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarında alerjide soğuk havada parlak ışıkta belirli yiyecek ve baharatlarda hamilelik ve hormon değişikliklerinde değişik ilaçlar kullanıldığında (doğum kontrol hapları bazı yüksek tansiyon hapları gibi) ve yapısal bozukluklarda (burun eğriliği gibi) görülebilir.

  Vazomotor rinit: Burun tıkalı şiş ve ıslak hissedilir. Burada burun değişikliklere karşı aşırı hassastır fakat alerjik değildir.

  Artmış kalın salgı: Çoğunlukla kışın soğuk havalarda nemsiz sıcak ev ve binalarda yaşayan kişilerde görülür. Sinüs ve burun enfeksiyonları ile özellikle bazı süt ürünlerinden gelişen alerji durumlarında da ortaya çıkar. Şayet bir burun akıntısı koyulaşıp sarı yeşil renk almaya başlarsa bakteriyel sinüs enfeksiyonu gelişmesi muhtemeldir. Çocuklarda bu durumda burunda yabancı cisim (fasülye yuvarlanmış kağıt oyuncak parçası gibi) olmasından da şüphe edilir.

  Azalan salgı: Aşağıdaki durumların herhangi birinde olabilir:

  *Sigara dumanı endüstriyel kirlilikler otomobil egzozu gibi çevresel uyarıcılar burun salgısını azaltır. Salgı azaldığında normalden daha fazla koyulaşır ve aldatıcı olarak artmış mukus gibi hissedilebilir.

  *Burun havaakımının düzgün olmasını engelleyen burun eğrilikleri de salgının azalması veya çoğalmasına sebep olabilirler.

  *Yaş arttıkça burun salgısı azalıp koyulaşır. Bu geniz akıntısı gibi hissedilebilir.

  *Burunu döşeyen dokunun bazı ender görülen hastalıklarında da mukus üretimi veya akımı etkilenebilir.

  Yutma bozuklukları: Yutma işlemi sıvı ve katı gıdaların ağızdan yemek borusuna kadar gitmesini sağlayan karışık bir işlemdir. Ağız boğaz ve yemek borusundaki kasların birbirleri ile düzenli ilişkileri gerekir. Yutmada problem olması sıvı ve katı gıdaların boğazda birikmesine yol açabilir. Buradan nefes borusuna ve ses tellerinin bulunduğu bölgeye kaçarak seste boğukluk boğaz temizleme ve öksürüğe yol açabilir.

  Yutma problemlerine birçok faktör eşlik edebilir:

  *Yaş: Yaş ilerledikçe yutma kaslarının gücü ve aralarındaki koordinasyon azalır. Bundan dolayı tükürük bile mideye düzgün bir şekilde ulaşamayabilir.

  *Uyku: Uyku esnasında yutkunma çok azalır ve tükürük birilebilir. Uyandığımızda öksürme ve boğazımızı temizleme ihtiyacı olur.

  *Stres ve gerginlik: Her yaşta stres ve gerginlik boğaz kaslarını da etkileyerek bir kitlenin boğazda düğümlenmiş hissini verebilir. Sık sık boğaz temizlemek mukus azlığından da dolayı boğazın hassasiyetini artırır.

  *Yemek pasajında kitle ve şişlikler: Sıvı ve katı gıdaların geçişini yavaşlatabilir veya önleyebilirler.

  *Gastroözefajeal reflü: Midedeki asitli muhtevanın yemek borusu ve boğaza kaçmasına verilen isimdir. Göğüste yanma hazımsızlık boğaz ağrısı sık görülen şikayetlerdir ve özellikle yemekten sonra sırtüstü yatınca artarlar. Mide ile yemek borusunun birleştiği yerin bir kısmının diyaframın yukarısına kayması da aynı şikayetlere yol açar.

  Kronik boğaz ağrısı: Geniz akıntısı çoğunlukla boğaz ağrısı ve yanmasına yol açar. Boğaz kültüründe hastalık mikrobu üremez fakat bademcik ve diğer salgı üreten dokularda şişlik oluşarak boğazda rahatsızlık ve bir şey takılmış hissi oluşabilir. Geniz akıntısının başarılı tedavisi ile boğaz şikayetleri de çoğunlukla kendiliğinden düzelir.

  Tedaviye başlamadan önce teşhis de tam yapılmalıdır. Bunun için tam bir kulak burun boğaz muayenesi ile gerekli laboratuar ve röntgen tetkiklerinin yapılması lâzımdır.

  Tedavi

  Bakteriyal enfeksiyonlar: Antibiyotikler ile tedavi edilirler fakat bunlar sadece geçici bir rahatlama sağlayabilirler. Kronik sinüzit varsa ağızı kapanmış sinüslerin açılması ve akıntının sağlanması için operasyon yapılması gerekebilir 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Geniz Akıntısı Sebepleri - Geniz akıntısı Neden Olur

  Reklam  istediğim gibi bir cevap değil benim kızım 10 yaşında ve yıllardır geniz akıntısı var ve yapılan tedavilerden hiç bir sonuç alamadık şu anda geniz akıntısı yine başladı ve 1haftadır antibiyotik iğne kullandığı halde 3. 3
  Ziyaretçi
  Benim kizimdada ayni problem var burun avici sudafet genelde kullanatak burunu avik tutuyorum burun bikacgun aktiktan sonra geniz disari akiyo antibiyotikle beraber. Sünüzler boşalinca grip kesici surup veriyorum ornegin aferin hibi 4. 4
  Ziyaretçi
  Mhb benimde genzimde hep katu bir mukoza var yapisiyor ve ben cok rahatsiz oluyorum..yemekten hemen sonra sanki butun bogazim burnum kapali..ne yapabilirim bana bu konuda uzman bir dr.lazim..

 5. 5
  Ziyaretçi
  Benim oğlum 4.5 yaşında geniz akıntısı var bu yüzden 6 ayda bir bağırsak lenf nodu büyümesi sonucu kusma bulantı ishal ve karın ağrısı nedenleri ile hastanede yatıyoruz doktor enfeksiyondan diyor bu geniz akıntısını kesecek bir formül yokmu

 6. 6
  Ziyaretçi
  Size tavsiyem kuru kök zencefili sıcakcsuda demleyin ve gunde 3 4 bardak icin buna bir süre devam edin cok iyi geliyor denedim bizzat sahit oldum

 7. 7
  Hakan
  Administratör
  buhar banyoları faydalı olacaktır ve burnun içini tuzlu su ile yıkamanızı tavsiye ederim..

 8. 8
  Ziyaretçi
  Benim astimim var burnumunda aktigini görmedim öksuruk cok bazen balgam icin agizda cikiyo neyapa bilirim lutfen yardimci olun basarisida cok oluyo butun tahlillerim yapildi temiz cikti

 9. 9
  Ziyaretçi
  Merhaba benim on yaşında kızım var hep sürekli hırıltısı var geniz akıntısı var astım denildi ama ilaclari da kulansada geçmiyor neden olabilir acaba bilgi verebilirmisiniz

+ Yorum Gönder
geniz akıntısı neden olur,  geniz akıntısı nedenleri,  geniz akıntısının nedenleri,  geniz akıntısı sebepleri,  geniz akintisi neden olur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi