Teknolojik gelişmelerin dolaşım sistemi ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanımı - Sağlık

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Teknolojik gelişmelerin dolaşım sistemi ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanımı - Sağlık ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  Teknolojik gelişmelerin dolaşım sistemi ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanımı - Sağlık

  Reklam  Teknolojik gelişmelerin dolaşım sistemi ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanımı - Sağlık

  Forum Alev
  Teknolojik gelişmelerin dolaşım sistemi ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanımı  Hastalıklara karşı önlem almak, hastalıkları tedavi etmekten daha kolaydır. Önlem almak, bedensel, zihinsel ve ruhsal rahatlığı sağlamaya çalışmaktır. Hastalık hali ise, aşırı güçsüzlükler nedeniyle bedenin belirtiler vermeye başlamasıdır. Bu belirtilerin oluşması bazen yıllarca sürebilir, çünkü bedenimiz, hemen teslim olmadan, uzun süre savaşabilecek güce sahiptir. Genellikle yavaş, ama süreklilik gösteren bir kötüye gidiştir bu! Kendimizi geçen yılki gibi güçlü ve zinde bulmayız, sağlık durumumuz gerektiğince iyi değildir artık. Bu durum zamanla bir hastalık haline dönüşmeye başlar, ama biz durumumuzu ancak belirtiler açıkça ortaya çıktığında fark ederiz. Burada, kalp ve damar sistemi ile ilgili ayrıntılara değineceğiz. Bu ayrıntılar yalnızca adı geçen sistemlerle ilgili sorunları olanları ilgilendirmiyor. Onlar, yaşamları boyunca bu tür rahatsızlıklardan uzak kalmak isteyen her sağlıklı kişi için de geçerli. Konuyla ilgili dört etken göz önünde bulundurulmalıdır

  Hareketlilik

  Kullanılması, arada bir de olsa, elden geldiğince zorlanması, sistem için yaşamsal öneme sahiptir. Kalbin ve damar sisteminin gerçekten zorlandığının anlaşılabilmesi, ancak, kalp atışımızın hızlanmasına ve soluk soluğa kalmamıza neden olabilecek kadar yoğun bedensel hareketleri yapmakla mümkün olabilir. Ama bu yöntem, her gün soluksuz kalana kadar koşuşturmamız gerektiği biçiminde algılanılmamalıdır. Doğrusu, rahatlatıcı ve eğlendirici olabilen, belirli bir günlük disiplinle sürdürülen beden hareketleridir. Önemli olan, beden hareketleri de dahil olmak üzere, günlük yaşamın her alanında ölçüyü aşmamaktır.

  Beslenme

  Dolaşım sisteminin sağlığı, tüm besin maddelerinin içinde öncelikle yağ tüketiminin miktarına bağlıdır ve pek çoğumuz gereğinden fazla yağ tüketiriz. Son yıllarda, öncelikle hayvansal yağların kandaki kolesterol düzeyinin artmasında başlıca etken olduğu ve bu gelişmenin çeşitli dolaşım sistemi hastalıklarına yol açtığı savunuldu. Genel anlamda, hayvansal yağ tüketiminden vazgeçilerek, bitkisel yağ tüketimine geçişin yararları vurgulandı. Ama yapılan son araştırmaların sonuçlarına göre, konu bu kadar basit değil. Pek çok bulgu, bitkisel yağların da kolesterolü arttırıcı etki içerdiğini gösteriyor. Bu durumda seçilebilecek tek güvenli yol, her tür yağın tüketimini kısıtlamaktır. Bunun anlamı öncelikle, görünen yağlardan kaçınmak (et, tereyağı, sıvı yağlar) ve ayrıca, yağ tüketiminde önemli yer tutan, görünmeyen yağlardan da uzak durmaya çalışmaktır (süt, peynir, süt ürünleri, mayonez, pasta ve kurabiye). Bu tür gıdaların yerine, bolca taze sebze ve meyve, kepekli tahıl ürünleri ve baklagiller (fasulye, bezelye, nohut) tüketilmelidir. Özellikle baklagillerin ve yulafın kandaki kolesterol düzeyinin azalmasına yardımcı olabilecekleri ise unutulmamalıdır.

  Tütün ve alkol

  Sağlığına özen gösteren, öncelikle kalp ve damar sisteminin sağlığı ile yakından ilgilenen herkesin sigarayı bırakması ve alkol tüketimini kabul edilebilir düzeye indirmesi gerekir.

  Stres

  Günümüzün hızlı yaşam biçiminden kaynaklanan stres, başta kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları ve sinir sistemi rahatsızlıkları olmak üzere, pek çok hastalığa yol açmaktadır. Stres görece bir kavramdır, yani etkileri kişiliklere göre değişebilir. Ama stres etkilerini araştırmak yerine, kişilerin günlük yaşamda stresle nasıl başa çıkabildiklerinin araştırılması herhalde daha doğru olurdu. Stres etkilerinden ve duygusal rahatsızlıklardan korunarak, yaşamımızla ve sağlığımızla ilgili sorumluluklar yüklenebilmemiz için, çağımızın bize sunduğu çeşitli olanaklardan yararlanmayı öğrenmemiz gerekir. Stresten kaynaklanan rahatsızlıklara ve gerginliklere karşı şifalı bitkilerden de yararlanabiliriz. Ama çok daha doğru ve gerçekçi sayılabilecek yaklaşım, bu rahatsızlıklara yol açan nedenleri kendimizde aramak ve değiştirmeye çalışmaktır. Böylesi bir arayışa ve değişikliğe yönelmek için bilinç ve bazen de cesaret gerekir
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Teknolojik gelişmelerin dolaşım sistemi ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanımı - Sağlık

  Reklam  Paylaşım için sağol :) 3. 3
  Ziyaretçi
  hani bunda teknoloji 4. 4
  Ziyaretçi
  hani bunda teknolojiiiii

 5. 5
  Ziyaretçi
  cok guzel olmus ama teknolojik yontemleri eklersen daha guzel olur...sevgiler....

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok güzel söylemişsin

 7. 7
  Ziyaretçi
  DESTEK VE HAREKET SİSTEMİ OLUMLU
  Teknolojiye bağlı olarak platin çubuklarla kemiklerin kaynaştırılması, doku mühendisliği uygulamaları ile kırık bölgenin kemik yamalarla onarımı ile de kırılan kemikler iyileştirilebilir.
  Engelli kişiler protez kol veya bacak sayesinde günlük yaşantılarına devam edebilirler.

  DESTEK VE HAREKET SİSTEMİ OLUMSUZ
  Televizyon, bilgisayar, telefon gibi teknolojik aletler yaydıkları radyasyon hastalıklara neden olurlar. Fabrikalarda kullanılan robotlar ve makineler insanların hareketsiz kalmalarına neden olur. televizyon, bilgisayar gibi teknolojik cihazlar spor yapmalarını, güneş ışınından D vitamini almalarını engellemektedir.

  DOLAŞIM SİSTEMİ OLUMSUZ
  Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, hava kirliliği ve sanayileşme, buna bağlı oluşan stres, yapay gıdalar, gdo lu ürünler dolaşım sistemi sağlığını olumsuz etkiler. Teknoloji ürünlerinin tamamı elektrikle çalışmaktadır. günlük hayatta kullandığımız her elektrikli cihaz mutlaka bizi olumsuz etkilerler.

  DOLAŞIM SİSTEMİ OLUMLU
  Dolaşım sistemimiz ile ilgili hastalıkların tedavisinde hızla ilerleyen teknolojik gelişmeler sayesinde çeşitli yöntem ve teknikler kullanılmaktadır. Bunlar arasında anjiyo, kalp pili, kalp nakli, baypas ameliyatı yer almaktadır.
  SOLUNUM SİSTEMİ OLUMLU
  Teknolojik gelişimler sonucunda solunum sistemi hastalıklarının tedavileri yapılabilmektedir.
  verilen nefesteki zehirli gaza göre astım hastalığını tespit edilebilmektedir.
  Bununla birlikte gripten korunmak için geliştirilen grip aşısı ve verem hastalığına karşı geliştirilen BCG aşısı solunum sistemi sağlığını olumlu etkileyen ürünlerdendir.

  SOLUNUM SİSTEMİ OLUMSUZ

  Teknolojik gelişmelerin solunum sistemimize yararlarından çok zararları konuşulur. Fabrikalardan çıkan kirli hava, deodorantlar, parfümler ve araçların egzozları hava kirliliğini ortaya çıkaran sebeplerdendir. Fabrikalardan salınan gazlar havayı zehirler. Fabrikaların dışında motorlu araçlardan da zehirli gazlar havaya salınmaktadır. Solunum yoluyla vücuda giren zararlı maddeler insan sağlığını bozar. Son zamanlarda hava kirliliği dünya üzerinde çok fazla artmış ve solunum yolları ile ilgili şikayeti olan insan sayısı artmıştır.

+ Yorum Gönder
teknolojik gelişmelerin dolaşım sistemi ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanımı,  teknolojik gelişmelerin dolaşım sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanımı,  teknolojik gelişmelerin solunum sistemi hastalıklarında kullanıldığı alanlar,  teknolojik gelişmelerin dolaşım sistemi ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanımına örnekler,  dolaşım sistemi hastalıkları tedavisinde kullanılan teknolojik gelişmeler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 9 kişi