Böbrek Tümörü Nedir? Böbrek Kistleri,Belirteleri ve Tedavisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Böbrek Tümörü Nedir? Böbrek Kistleri,Belirteleri ve Tedavisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Böbrek Tümörü Nedir? Böbrek Kistleri,Belirteleri ve Tedavisi

  Reklam  Böbrek Tümörü Nedir? Böbrek Kistleri,Belirteleri ve Tedavisi

  Forum Alev
  Böbrek Tümörü Nedir?


  Yazar Çiğdem Berber
  Yetişkin kanserlerinin yaklaşık % 3' ünden böbrek tümörleri sorumludur. Böbrek tümörleri en sık 50- 60 yaşlarında oluşur, erkek kadın oranı 2/1' dir .
  Böbrekler kandaki atık maddeleri ve vücuttaki fazla su ve tuzu temizlemekten sorumlu, her iki boşluk bölgemizde yerleşmiş olan organlardır.
  Buradan kaynağını alan kanserlere böbrek tümörü adı verilir.
  Kaç tip böbrek tümörü vardır?
  En sık görüleni böbrek hücreli kanserlerdir (% 85oranında). Bunun haricinde böbreğin toplayıcı bölümünde ortaya çıkabilen değişici epitel hücreli kanserler % 6-7 oranında görülür. Çocuklarda ise % 5-6 oranında Wilm's tümörü adını alan daha farklı bir böbrek kanseri ortaya çıkabilir. Bunun dışında nadir olarak görülen böbrek sarkomları, böbrek adenomları, onkositomlar ve anjiomiyolipomlar sayılabilir.
  Belirtileri:
  a) Hematüri (kanlı idrar): Vakaların %70'inde görülür. Sebepsiz ağrısız şiddetli kanamalardır.
  b) Ağrı: İkinci önemli semptomdur. Vakaların %20'sinde tümörün ilk işaretidir. Lomber bölgede devamlı künt ağrılar vardır. İlerlemiş vakaların çoğunda ağrı vardır.
  c) Tümör: Geç semptomdur. Nadiren ilk belirti olabilir. Anemi, zayıflama ve nadiren hipertansiyon görülebilir.
  Böbrek venasındaki tm trombozun vena cava içine ilerlemesi ve bunu kısmen veya tamamen tıkaması ile meydana gelir. Bacaklarda ödem, karında ascites, kolleteral teşekkül ile caput medusa görülür.

  BÖBREK KİSTLERİ
  Kistler içi sıvı dolu keseciklerdir. Vücudun değişik bölgelerinde izlenebilir; böbrek de bunlardan birisidir. Kistler, hiç bir belirtiye yol açmayabileceği gibi;
  Yüksek tansiyon
  İltihap
  Taş
  Kanama
  Böbrek yetmezliği
  gibi sorunlara da yol açabilirler.

  NASIL ANLAŞILIR?
  Böbrek kistleri, böbrek kanseri ile karışabilir. Böbrek kisti tanısı, ultrasonografi, tomografi gibi radyolojik yöntemlerle konur. Ailesel kistlerin bazılarının tanısında genetik çalışmalar da yararlıdır.
  Böbrek kistleri; görülme yaşı, yerleşim yeri ve diğer belirtilerine göre sınıflandırılırlar. Basit kistler, zararsız ve en yaygın kist türüdür. Genellikle hiçbir belirtisi yoktur ve tedavi gerekmez. Yaşlandıkça basit kistlerin görülme sıklığı artar. Ailesel özellik gösteren kistler ise genellikle yukarıda bahsedilen problemleri de kapsayacağı için daha dikkatli takiplerinde fayda vardır.

  BÖBREK KİSTLERİNDE TEDAVİ
  Genelde 10 cm çapına kadar belirgin bir problem yaratmaz. Dolayısı ile çok büyümediği sürece bu kistlerin tedavisi gerekmez. Senelik ultrasonografik kontrollerle kistin yapısının ve boyutlarının takibi yeterlidir. 10 cm. nin üzerine çıktığında ise ve / veya kistler, yüksek tansiyon, iltihap ve böbrek yetmezliğine neden olmuşsa tedavisi yapılır. Ailesel kistlerde yakın akrabalar da kist yönünden taramadan geçirilmelidir. Ailesel özellik gösteren bazı kistlerde yakın akraba evliliği mutlaka önlenmelidir.
  Tedavide amaç kistin yarattığı bası etkisini ortadan kaldırmaktır.
  Bunun için:
  a- Perkütan ultrasonik aspirasyon: Burada ultrason rehberliğinde bir iğne ile girilerek kist sıvısı boşaltılır. Geçici ama zahmetsiz bir yöntemdir. Anestezi gerektirmez ve poliklinik şartlarında yapılabilir.
  b- Cerrahi: Açık cerrahi veya laparoskopik tekniklerle kist çıkartılır. Kesin tedavi sağlar. Ancak hastanede yatmayı gerektirir ve ameliyathane koşullarında ve anestezi altında yapılır. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Böbrek Tümörü Nedir? Böbrek Kistleri,Belirteleri ve Tedavisi

  Reklam  Birçok insanın böreklerinde kistler olmaktadır.Fakat insanların bunun farkına bile varmaz.Bu kistlerin ultrason ile anlaşılması ve doktorun vereceği tedavi şekilleri önem kazanmaktadır.Kistlerin büyük bölümü zararsız olmaktadır.Fakat düzenli filmler ile büyüklükleri hakkında bilgi edinmek gerekir.+ Yorum Gönder
böbrek kisti nedir,  böbrek tümörü nedir,  böbrekte tümör nedir,  böbrek kitlesi nedir,  böbrekte kist nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi