İshal Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden İshal Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  İshal Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

  Reklam  İshal Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

  Forum Alev
  İshal, kendi başına bir hastalık değil, birçok hastalığın belirtisidir. İshalin başlıca sebepleri; tifo, paratifo, kolera, dizanteri gibi barsak enfeksiyonları, besin ve ilaç zehirlenmeleri ve kronik beslenme yetersizliğidir.

  İshal ülkemizde, özellikle, çocuk sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve ölümleri arttıran en önemli etmendir.
  İshal, vücuttan kaybolan su ve tuzun yerine konması ve uygun bir beslenmeyle iyileştirilebilir. İshal tedavisinde beslenmenin önemi büyüktür. İshal tedavisi yapılan kişinin aç kalması önlenir. En iyi besin yoğurttur. Yoğurt, kaynamış su ve tuz eklenip ayran olarak içildiği gibi, pirinç lapası ile karıştırılarak, üzerine pekmez dökülerek veya sade olarak yenir.
  İshalli kişi küçük çocuksa, emzirmeye devam edilir ve bol sıvı içirilir. Emzirilmiyorsa, yağsız süt tozu veya yoğurt kaynamış suyla karıştırılarak çocuk beslenir. Bu şekilde hazırlanmış ayranın içine tuz eklenir. Büyükçe çocuklara yoğurt - pirinç lapası - tuz karışımı yedirilir. îshal yavaşlayınca, şeftali suyu, ekşi elma suyu, koruk suyu, havuç suyu verilmeye başlanır. Çocuğun yaş durumuna göre ishal tedavisi için diğer besinler de birer ikişer diyete eklenir.
  İshal tedavisinde en önemli nokta, vücuttan kaybolan su ve tuzun yerine konması ve besin depolarının boşalmasının önlenmesidir. Özellikle, çocuklarda birkaç günlük ishal süresince besin depolarında önemli azalma olur. Bu nedenle çocuk hiçbir şekilde aç bırakılmamalı, alabileceği uygun besinle beslenmelidir. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: İshal Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

  Reklam  İshal olan insanların vücutlarında su kaybı olmak,tadır.Bu nedenle bol sıvı alınması gerekir.Tuzlu ayran asidi alınmış kola tüketilebilmektedir.Meyve suları ve temiz suların içilmesi iyi olur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi