Sinüzit Nedir? (Sinüzit)

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Sinüzit Nedir? (Sinüzit) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Sinüzit Nedir? (Sinüzit)

  Reklam  Sinüzit Nedir? (Sinüzit)

  Forum Alev
  SİNÜZİT  Alın, burnun arka kısmı ve burnun her iki tarafında bulunan kemik boşluklara yüz sinüsleri (paranazal sinüsler) adı verilir. Bu boşlukların ve iç yüzlerindeki mukozanın iltihabına da sinüzit denir.

  Çok kullanıldığı için sinüslerin isimlerinin de bilinmesinde yarar vardır.
  • Maksiller sinüsler (üst çenede burnun her iki tarafında)
  • Frontal sinüs (alında kaşların üstü)
  • Etmoidal sinüs (burun kökü arka üst kısmında)
  • Sfenoid sinüs (kafatası tabanında)

  Maksiller sinüslerin iltihabına maksiller sinüzit, frontal sinüs iltihabına da frontal sinüzit denir; ancak halk arasında hepsi de sinüzit olarak anılmaktadır. Sinüzitler oldukça sık görülen hastalıklardır. Erişkinlerde enfeksiyon en sık maksiller sinüslerde görülür, Bunu etmoidler, frontal ve sfenoid sinüsler takip eder. Çocuklarda ise en sık etmoid sinüsler etkilenir. Birkaç sinüsün enfeksiyonuna polisinüzit, tüm sinüslerin enfeksiyonuna pansinüzit adı verilir. Sinüzitin en çok karşılaşılan nedeni, enfeksiyonun burun boşluğundan bir ya da birkaç sinüse yayılmasıdır. Basit bir soğuk algınlığı bile sinüslerde, mukozada enfeksiyona neden olur, ancak bu durum sıklıkla belirti vermez. Bilindiği gibi paranasal sinüs enfeksiyonları her ne kadar basit bir rinitin arkasından gelişirse de, temelde burun boşluğunu ilgilendiren
  • Mekanik tıkanmalar (örn.polip, deviasyon v.s)
  • Allerjik yapı
  • Burun iç yüzeyini kaplayan mukozanın tüysü hareket aktivitesindeki bozulmalar
  • Bağışıklıkla ilgili bozukluklar
  • Dudak ve damak yarıkları ve
  • Uzun süreli nazal dekonjestan kullanıma bağlı nedenlerle meydana gelebilmektedir.
  adı verilen deliklerdir. Ostiumlar hem ventilasyon Sinüsler, burun boşluğu ile irtibatlı olup bu irtibatı sağlayan ostium(hava akımı), hem de drenaj (boşalma) fonksiyonunu görürler. Bir ostiumun kapanması sonucu hava akımı ve drenaj bozulur böylece boşlukta salgı birikir, bu da bakteriler için uygun bir ortam olup bakterilerin üremesi sonucu iltihap gelişir.


  Ostiumların kapanma nedenleri

  1- Çevresel faktörler: Burunun relatif kuruluğu, havadaki zararlı gazlar.
  2- Lokal faktörler: Doğuştan yada sonradan oluşan yapı bozuklukları. [Örneğin, Septum deviasyonu, Konka (burun içindeki kıvrımlar) değişiklikleri, burun enfeksiyonları, allerjik nedenler, polip, yabancı cisim, uzun süre duran nazogastrik sonda veya nazotrakeal tüpler, iyi ve kötü huylu tümörler. Sinüzit enfeksiyonun seyrini bağışıklık faktörleri (allerji), mikro-organizmalar arasındaki etkileşim ve direnç gibi faktörler etkiler. Maksiller sinüs enfeksiyonlarının % 10'u enfekte(diş absesi, çürükler) diş köklerinden kaynaklanır. Yüzücü ve dalgıçlarda akut sinüzit daha sık görülür. Dalma sırasında mikro-organizmalar burun ve sinüslere itilirler. Yüzme havuzlarında klora bağlı irritasyon nedeni ile sinuzit gelişebilir . Mikro-organizmanın türü ve vücut bağışıklık sistemine bağlı olarak kataral (akıntılı) veya cerahatli sinüzit gelişir.
 2. 2
  mikail13
  Yeni Üye

  Cevap: Sinüzit Nedir? (Sinüzit)

  Reklam  Yıllarca bu sorunu çekmiş bir biyolog olarak diyebilirim ki her türlü tedaviden daha etkili bir yoldur acı kavun.
  Fess ameliyatı oldum. Tabii ki faydasını gördüm. Sol taraf eskiden çok kötü enfekte olurdu.Baş ağrısından kafamı duvarlara vurasım gelirdi.
  Ameliyattan sonra artık sol tarafa hiçbir şey olmuyor.
  Çünkü iyi kazıdılar içini. Sesim bile değişti ondan sonra. Açıldı yani. Ama sağ tarafa fazla dokunmadılar. Bu yüzden hala çekerim.

  Bilimsel olarak faydası ispatlanmıştır Ecballium elaterium bitkisinin faydası.. Diğer isimleri (Acı Kavun, Acı Kelek, Eşek Hıyarı, Ebu Cehil Karpuzu, Ebu Cehil Kavunu, Yaban hıyarı, Acı Dülek, Acı Düvelek, Cırtatan, Cırtlak, Yabani Hıyar, İt Hıyarı, Karga Düveleği, Bırtlangıç, Şeytan Keleği veya Cırtkelek)

  http://www.ekoloji.com.tr/resimler/27-6.pdf

  Antibiyotik tedavisinden daha etkilidir. Kesin tedavi. Bitkisel Çözüm.İlaç.
  Denize gittim gene geçmedi. Tuzlu suyun önemli bir etkisi de olmayacaktır. Borunun içi tıkanmışsa yıkama ile genişletemezsiniz.Sürekli tuzlu su kullanmak zorunda kalmak ..?
  Ben sırf bunun için her yaz 5 defa denize gidiyordum. Faydası var. Ama önemli bir değişiklik olmadı.
  Yüzme havuzu daha da kötü yapar sizi. İçindeki klor irritasyona sebep oluyor ve sinüziti azdırıyor.

  Ama bu meret yıktı ortalığı.

  Allah ın şifası işte. Arayıp bulmak gerek.

  Yalnızca 2 damla yeter. O da % 100 sulandırılmış olmalı. Damlatmaya bile gerek olmadığını söylüyor kullanan arkadaşlar. Kulak pamuğuna 1-2 damla damlatıp burun duvarlarına dokundurup 15 dk bekleyin.
  Bir şey olmadıysa bir daha aynısını yapın.

  Asla fazlasını kullanmayın. Bunu yaparsanız sinüs boşlukları göz sinirlerinine yakın olduğu için körlüğe ve de Beyin-Omurilik sıvısının boşalmasına hatta menenjite bile neden olabiliyormuş. Bazıları da çok abartmış ve küçük dili kopmuş. Kimisinin burnundan kan akmış bol bol. Karşıdan karşıya geçmenin bir üsulü varsa bunun da var. Bakmadan yola atlarsan ölürsün değil mi? Ayrıca çok ilerleyen, tedavi edilmeyen sinüzitte menenjite sebep olabiliyor. Beyin ameliyatı gerektirebiliyor. Hastanede benim yanımda yatan birinden biliyorum.

  Ben "0 Rh+" kan grubundanım. Bu yüzden bu bitkiye daha dayanıklıyım. Siz daha da sulandırmalısınız başka kan grubundan iseniz.

  Herşeyin fazlası zarardır. Ben etkili olmadı diye 3-4 damla kullandım bu nedenle 2 hafta koku ve tad alamadım. (Etkisi 15 dk sonra başlıyor. Yaklaşık 1 saat burnunuz musluk gibi akıyor. Bu olursa kurtuluyorsunuz demektir.)
  Boğazınıza fazla kaçırmayın boğazı tahriş eder çünkü. Azıcık boğazıma değdi. Gargara yaptım buna rağmen boğazım 2 gün ağrıdı. Cumartesi akşamı uygulayın ki ertesi gün dinlenin.

  Şu an sanki hiç sinüzit olmamış biri gibiyim.
  Adresinizi gönderin, yollayayım. Ürün her mevsim bulunur. 25 TL dir.. Garantilidir. mikail1313@gmail.com Eğer "etkisi olmadı " diyorsanız, olana kadar size ücretsiz göndereceğim. (En fazla 3 kere ve kargo ücreti size ait olmak üzere.) e-posta ile ulaşın. Daha çabuk görüyorum çünkü..
  Asyabank ve Halkbank veya PTT hesabına yatırabilirsiniz.

  Mustafa
  TR320001200120800001105297 halk bank
  TR790020800040019066530001 asyabank

  [image]http://www.anniesannuals.com/special_pgs/pom/0607/images/ecballium_elaterium.jpg[/image]

  Islak başla dışarı çıkmayın. Tıraştan ve banyodan sonra saç kurutma makinası vb.. kurulanın.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi