Şeker Hastaları, Nasıl Beslenmeli?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Şeker Hastaları, Nasıl Beslenmeli? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ACİL
  Özel Üye
  Reklam

  Şeker Hastaları, Nasıl Beslenmeli?

  Reklam  Şeker Hastaları, Nasıl Beslenmeli?

  Forum Alev
  ŞEKER HASTASIYIM, NASIL BESLENEYİM?
  İçinde şeker olan her şeyden uzak durun. İdeal olanı şeker ve şekerli maddeleri hiç kullanmamak, beyaz şeker tüketimini tamamen sıfırlamaktır.
  2.Kola vb. gazlı, şekerli içecekler ve sodayı asla içmeyin. Meyva suyu konsantrelerinin içine “sağlıklı bir tatlandırıcı” iddiası ile fructose ilave edilmektedir. Bu konuda dikkatli olmanızı, hazır meya suyu yerine meyvanın kendisini tercih etmenizi öneririm.
  3.Çay kahve gibi içeceklerinizi tatlandırıcı ile değil “şekersiz” içmeye alışın. İlk günler zor olabilir ama araştırmalar, kişilerin en geç iki ay içinde şekersiz içeceklere alıştığını göstermektedir. Hayatınız boyunca içeceğiniz çay ve kahveyle boş yere aldığınız şekeri düşünürseniz bu çabaya değeceğinizi anlarsınız, hemen bugün başlayın ve iki ay sabredin.
  4.Günde bir çay kaşığı “tarçın” yiyin. Tarçının kan şeker seviyesini dengelemekte yararlı olduğu gösterilmiştir. Yalnız şeker hastalarının değil, ailesinde şeker olanların da “tarçın” almasında yarar var. Tarçını, kabuğundan yapılmış çayı içerek veya bir tatlı kaşığı toz tarçını bir parça ekmek içinde yutarak alabilirsiniz. Ben sabah kahvaltısında, daha önce tarifini verdiğim keten tohumu, üzüm, yulaf, fındık, süt karışımının içinde kullanıyorum.
  5.Kesinlikle ideal kilonuza inin, yani şişmansanız zayıflayın. (Kısaca kilonuz boyunuzun küsüratından az olsun, örneğin 1.70 cm boy için=70 kg’dan az olun.)
  6.Alkolü mümkün olduğu kadar azaltın.
  7.Yemeklerinizde Margarin kullanmayın.
  8.Sebze yemeklerini ve salatayı artırın.

  Aşağıdaki sebzeleri az kullanın:
  · Patates, havuç, bal kabağı, pancar, mısır, barbunya, fasülye
  9.Tadlandırıcı kullanmayın, tadlandırıcılarla yapılmış ürünleri yemeyin, içmeyin.
  10.Aşağıdaki yiyecekleri kullanmayın.
  · Yağlı süt,
  · Tatlandırılmış yoğurt (Dikkat piyasadaki yoğurtlara kıvam kazanması ve başka amaçlarla karbonhidrat katılabilmektedir. Yoğurdunuzu kendiniz yapmaya çalışın)
  · Kremalı peynirler
  · Neskafeye ve kahveye katılan kremalar ve tozlar
  · Kuruyemiş tüketiminiz sınırlı olmalı, örneğin günde beş fındıktan fazlasını yemeyin.
  11.Unlu gıdalardan uzak durun. Ekmek tüketiminizi minimuma indirin. Esmer ekmek veya çavdar ekmeği bile olsa az yiyin. Kraker, poğaça, pasta, bisküi ve adını tek tek sayamayacağım undan yapılmış diğer ürünlerden uzak durun.
  12.Şeker hastalarının (şeker seviyelerine göre) meyve miktarına ve meyve cinslerine dikkat etmeleri gerekir. Meyvelerde “fructose” adını verdiğimiz meyva şekeri vardır ve bu şeker “glucose” kadar zararlı değildir ama gene de miktara dikkat edilmediği takdirde şekeri yükseldir. Çok fazla meyve trigliserid seviyesinde yüksekliğe neden olabilir. (Hazır üretim yapan firmalar, çok ucuz olduğu için ürünlerinin içine tatlandırıcı olarak fructose’dan zengin corn syrup koymaktadırlar.) Eğer paketlenmiş halde tadı tadlı olan bir ürün yiyorsanız içinde glucoz ya da corn syrup fructose olma ihtimali çok yüksektir.
  Şeker miktarı düşük olan meyvaları tercih edin:

  · Çilek.
  · Kızılcık
  · Ahududu
  · Böğürtlen
  · Yaban mersini
  · Greyfut
  · Elma
  · Erik
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: şeker Hastaları, Nasıl Beslenmeli?

  Reklam  şeker hastası olan lar için müjde ben 600 şekerle yaşayan biriy dim bana uygulanan ayak altın dan ilaçla kurtuldum çok şükür normal şeker len orucumu dahi tutu yorum baklava ve meyve çeşit lerinin tümünü iste diğim her şeyi yiye bili yorum bu ilaç 4 seyans olarak uygulan maktadır budurum için ulaşmak için 0532 491 75 34 nolu tele fonda muhtar aliye ulaşa bilir siniz 3. 3
  Ziyaretçi
  ay nasil bir ilacmis bende merak ettim ismi filan yokmunu+ Yorum Gönder
şeker hastaları nasıl beslenmeli,  şeker hastaları nasıl beslenmelidir,  şeker hastası nasıl beslenmeli,  gizli şeker hastaları nasıl beslenmeli,  seker hastasi nasil beslenmeli
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi