Lens Hastalıkları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Lens Hastalıkları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Lens Hastalıkları

  Reklam  Lens Hastalıkları

  Forum Alev
  LENS HASTALIKLARI
  Kristalin lens iris gerisinde, zonüla lifleriyle korpus siliare’ye asılı durumdadır. Bikonveks yapıda ancak arka yüzey konveksitesi ön yüzeyden fazladır, Saydam ve damarsızdır. Gözün önemli kırıcı ortamlarından biridir ve yaklaşık 20 dioptrilik kırma gücü akomodasyonla daha da artar. Normalde lensin % 65’i su ve % 35’i proteinlerden ibarettir.
  Marfan sendromu: otozomal dominant geçişli, mezodermal hipoplaziyle karakterize bir bağ dokusu hastalığıdır. Gözde bilateral lens subluksasyonu=dislokasyonu (lensin zonullerinin bir kısmının kopmasıyla lensin yerdeğiştirmesi), ön kamara açısında anomali, yüksek aksiyel myopi, retina dejenerasyonu ve dekolmanı gibi bulgular vardır. Aort yetmezliği ve aort anevrizmaları, iskelet anomalileri (orantısız uzun ekstermiteler, araknodaktili, eklem laksisitesi) gibi sistemik bulgularla birliktedir.

  Weill-Marchesani sendromu: Mezodermal hiperplaziyle karakterizedir. Daha çok otozomal resesiftir. Marfan sendromunun tersine kısa boy, kısa ve künt parmaklar, brakisefali, mental retardasyonla birlikte mikrosferofaki ve lens subluksasyonu görülür. Glokom açı anomalisi ve lensin pupiller blok yapmasıyla ortaya çıkar.
  Homosistinüri: Otozomal resesif geçişlidir. Sistation sentetaz enzimi ek------. Kan ve idrarda homosistin düzeyleri artmıştır. Mental retardasyon vardır. Lenste sferofaki ve subluksasyon izlenir. 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Lens Hastalıkları

  Reklam  Gözler insanların en önemli ve hassas organları arasında yer almaktadır.Gözlerin hastalıkları da tedavi yönünden zor olamalıdır.İnsanların göz hastalıklarında hemen doktora gitmeleri oluşabilecek olan zararların azken tedavi edilmesini sağlamaktadır.+ Yorum Gönder
lens hastalığı,  lens hastaliklari ,  lens hastalıkları,  Lens hastaligi,  lens temporole sublukse
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi