Zahter (Kekik) faydaları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Zahter (Kekik) faydaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  GüllereVurgun
  Usta Üye
  Reklam

  Zahter (Kekik) faydaları

  Reklam  Zahter (Kekik) faydaları

  Forum Alev
  Zahter (Kekik

  Zahter tamamen doğal ortamı olan dağlardan toplanmaktadır. Yaygın olarak lezzet arttırıcı baharat olarak sofralarda kullanılan zahterin (kekik), birçok sağlık problemine iyi geldiği bilinmekte. Halk arasında “tahtacı otu”, “güvey otu” ve “pervane otu” olarak adlandırılan kekiğin; kolesterolü düşürdüğü, sara krizini önlediği, mide, karın ve başağrılarında etkili olduğu, ani spazmları çözdüğü ve ergenlik sivilcelerinin tedavisinde etkin rol oynadığı bilinmekte. Uzmanlar, kekik otunun ve kekik otundan yapılan çay ve yaðların dikkatli ve ölçülü kullanılması halinde, birçok saðlık problemini kendiliðinden çözdüğünü belirtiyorlar.İşte zahter (kekik)ile yapılabilecekler ve çeşitleri:

  Zahter Salatası: Zahter salatası yeni toplanmış zahter, soğan, maydonoz, kırmızı biber, zeytin yağı ve nar ekşisinden yapılan bir salatadır. Zahterin ferahlık veren tadı ve zeytinyaðının damakta kalan meyve tadı bir araya gelince daha önce hiç tatmadıðınız bir lezzet ortaya çıkar.


  Zahter (Kekik) çayı: Kekik çayı sindirim sistemi üzerinde son derece etkilidir. Sindirimi kolaylaþtırma, mide rahatsızlıklarına iyi gelme, iþtah açma özelliğiyle öne çıkan kekik çayı, ayrıca adet kanamalarını dengeler, kramplı adet ağrılarına iyi gelir, organizmayı güçlendirir ve ergenlik sivilcelerini engeller.

  Zahter (Kekik) yağı:
  Sızma zeytinyağı ile birlikte kullanılan kekik yağı, aðrının olduğu bölgeye masajla birlikte uygulanırsa acıyı dindirir ve aðrının yayılmasını engeller.

  Zahter (Kekik) suyu: Bağırsaklardaki parazitlerin düşmesini sağlar. Yatıştırıcı özelliği vardır. Spazm çözücüdür, organizmanın düzenli çalışmasını sağlar. Mide için son derece faydalıdır. Kolesterolü düþürür. Böbrek ve kum taþlarında iyi sonuç verir. Aðız, diþ ve boðaz iltihaplarında gargara yapılırsa iyileştirici etki sağlar. Sara krizini önler. Vücuttaki fazla yaðların yakımında etkilidir. Mide, karın ve baş ağrılarında etkilidir. 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Zahter (Kekik) faydaları

  Reklam  Zahter doğal olarak yetişen faydalı bir bitkidir. Hem yenen hemde bitki çayı olarak tüketilebilen bir bitki olup midedeki gazı giderip sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olacaktır.+ Yorum Gönder
zahter kekik
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi