Noroloji ve Beyin cerrahi ..

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Noroloji ve Beyin cerrahi .. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  GüllereVurgun
  Usta Üye
  Reklam

  Noroloji ve Beyin cerrahi ..

  Reklam  Noroloji ve Beyin cerrahi ..

  Forum Alev
  Epilepsi Nedir?

  Epilepsi, halk adıyla sara, yineleyen nöbetler ile karakterize sıklıkla geçici bilinç kayıplarına neden olan bir durumdur. Ancak bu geçici bilinç kaybı her zaman oluşmaz.

  Nöbetler çok farklı şekilde ortaya çıkabilirler. Bazı nöbetten önce bir koku hissi olabilen olağandışı bir algılama yaşanırken bazı nöbette kişi yere düşebilir veya ağzı köpürebilir. Bazen de boşluk nöbetleri dediğimiz kişinin gözünü bir noktaya dikmesi ve donuklaşması gibi durumlar ortaya çıkar.


  Epilepsi Neden Oluşur?
  Tümör


  Cerrahi
  Beyin ameliyatından sonraki dönemde nöbetleri önlemek amacı ile sıklıkla antiepileptik kullanılır.


  İskemik Lezyonlar
  Beyne giden kan akımı azaldığında (iskemi) beyin dokusundaki besin maddeleri ve oksijen azalır. Bu da iskeminin neden olduğu hücre hasarına yol açar ve epileptik nöbet oluşur.


  Konjenital Malformasyonlar
  (Doğuştan olan bozukluklar)


  Bazı beyin lezyonları
  (Değişim gösteren doku bölgesi)
  Doğum sırasında oluşabilir.


  Febril Konvülziyonlar
  (Ateşe bağlı istem dışı şiddetli kasılmalar)
  Febril konvülziyonun tek nedeni yüksek ateştir. Her 1000 çocuktan 19 ile 36'sında en az bir kez yüksek ateş nedeni ile konvülziyon geliştiği tahmin edilmektedir.


  Enfeksiyon
  Sistemik (tüm vücudu etkileyen) ya da şiddetli enfeksiyonlar yüksek ateşe ve dolayısıyla febril konvülziyonlara neden olabilirler.


  Tiroid Hastalıkları
  Tiroid bezi vücuttaki sıvı dengesinin kontrolünde önemli bir rol oynar. Sıvı dengesi ise epilepsi eğilimini belirleyen bir faktördür. Genellikle tiroid sorunun tedavi edilmesi epilepsinin düzelmesi için yeterlidir.


  Beslenme
  Bazı insanlarda epilepsinin nedeni olarak B6 vitaminin eksikliği saptanmıştır.


  Epilepsi Nasıl Tedavi Edilir?

  Epilepsi kompleks bir hastalık olduğundan doğru tedavi çok önemlidir. Bu bakımdan hastaların nöroloğa başvurmaları gerekmektedir.

  Tedavi genelde başlangıçta bir antiepileptik ile yapılır. Tek bir antiepileptik ilacın yeterli olmadığı durumlarda tedaviye bir veya daha fazla antiepileptik daha eklenir. Bu tedavinin yanında kişiye ve ailesine ayrıca danışmanlık hizmeti de verilmesi faydalı olacaktır.

  Antiepileptik ilaçların yeterli olmadığı ve epileptik odağın ameliyata uygun olduğu durumlarda ise beyin cerrahisine başvurulur.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Noroloji ve Beyin cerrahi ..

  Reklam  Nöroloji ve beyin cerrahisi birbirlerini tamamlayan aynı şekilde beyin incelenmesi ve ameliyatlarını yapan branşlar olmaktadır.Nöroloji beyin hastalıklarına bakarken beyin cerrahisi de ameliyatları yapmaktadır.+ Yorum Gönder
nöroloji ve beyin cerrahisi arasındaki fark nedir,  nöroloji ve beyin cerrahisi arasındaki fark,  nöroloji ile beyin cerrahi arasındaki fark,  beyin cerrahının ile nöroloji arasındaki fark,  nöroloji ve beyin cerrahı arasındaki fark
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi