Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gönülce
  Özel Üye
  Reklam

  Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir

  Reklam  Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir

  Forum Alev
  Metabolizmayı hızlandıran şeyler nelerdir
  Kuşburnu ve maydonoz metabolizmayı hızlandırıyor
  Kilo almak için en ideal dönemlerden olan ekim ayında sabahları kuşburnu içerek ve tüm öğünlerde maydonoza ağırlık vererek hızla kilo verebilirsiniz. Üstelik bu ikili sizi, enfeksiyonlara karşı da korur. Böylelikle diyet yüzünden metabolizmanız zayıf düşmez. Ayrıca soğuk algınlığı ve gribe yakalanmadan istediğiniz kiloya inebilirsiniz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Aşkın Yüksel, Ramazan sonrası yavaşlayan metabolizmanın hızını artıran ve hızla kilo vermeyi sağlayan 'Kış Diyeti'ni okurlarıyla paylaştı...

  AZ AMA SIK BESLENİN


  *
  Kışın hızla kilo nasıl verilir?
  Ekim bir geçiş ayıdır. Bu ayda enfeksiyon hastalıklarında gözle görülür bir artış olur. Dolayısıyla hem kilo vermek, hem de enfeksiyondan korunmak öncelikli hedef olmalıdır. Ramazan sonrası beslenmede ilk ilke, az ama sık beslenmeye geçişi sağlamaktır. Öğünlerin azar azar ama sık sık olmasını öneriyorum. Güne doyurucu bir kahvaltıyla başlamak ve kahvaltıda C vitamini yönünden zengin olan kuşburnu, yeşil biber, maydanoz gibi besinler tüketmek metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca enfeksiyona karşı vücut direncimizi de arttırır. Öğün aralarında bol bol taze meyve ve sebze tüketilmesini öneriyorum. Meyve tüketimi günlük 6-8 porsiyona kadar çıkabilir. Kızartmalardan mümkün olduğunca kaçınılmalı. Sıvı tüketimini arttırmak için ayran, süt, yoğurt, taze sıkılmış meyve suları, şekersiz kompostolar ve çorbalar tercih edilebilir. Ramazan'da yavaşlayan ve tembelleşen bağırsaklar içinse diyet posası artırılabilir. Bunun için ise beyaz ekmek yerine kepekli ekmek, kepekli pirinç ya da kepekli makarna önerebilirim.

  *
  Yavaşlayan metabolizma nasıl hızlandırılır?
  Ramazan boyunca öğün sayısı 2 veya 3 ile sınırlıydı. Çoğu kişi günlük aktivitelerini iyice aşağı çekmişti. Ramazan bitti ve öğün sayısındaki sınırlama kalktı. Metabolizmanızın eski hızına ulaşması için dengeli beslenmek ve spor yapmak şart. 3 ana öğüne ek, en az 2 ara öğünden oluşacak bir beslenme pogramı ve her gün 1 saatlik tempolu yürüyüşlerle eski hızınıza en kısa sürede ulaşabilirsiniz.

  *
  Hangi egzersizlerle metabolizmanın hızı artar?
  Metabolizmayı en güzel hızlandıran spor her gün yapacağımız tempolu 1 saatlik yürüyüşlerdir. Özellikle güne aç karınla 1 saatlik tempolu bir yürüyüşle başlamak, metabolizmanızı saat gibi çalıştırır. En güzel spor, severek yaptığımız spordur. Evde en kolay yapabileceğimiz sporsa danstır.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir

  Reklam  Metabolizma kışın kendini koruma altına aldığı için yavaşlar ama kışta yetişen ürünler metabolizmayı zorlamayacak ürünler olduğu için mevsiminde çıkan sebze ve meyleri tüketmeli.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi