Anadolu Meslek Liseleri

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Anadolu Meslek Liseleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Anadolu Meslek Liseleri

  Reklam  Anadolu Meslek Liseleri

  Forum Alev
  Anadolu Meslek Liseleri


  İlköğretim okulu üzerine, birinci yılı yabancı dil hazırlık sınıfı olmak üzere, öğretim süresi toplam 4 yıl olan okullardır. Öğrencilere, orta öğretim düzeyinde ortak bir genel kültür kazandırılması amacıyla okutulan genel bilgi dersleri ile meslek alanlarının gerektirdiği seviyede mesleki formasyon verilmesini ve en az bir yabancı dil öğretilmesini amaçlayan, öğrencileri, hayata, iş alanlarına ve yüksek öğretime hazırlayan programların uygulandığı okullardır. Anadolu Meslek Liseleri’nde İngilizce ve Almanca dilleri ile eğitim öğretim yapılmaktadır. Bu okullardan mezun olanlar kendi alanlarında Meslek Yüksek Okullarına sınavsız geçiş yapabilmektedirler. Farklı ön lisans veya lisans programlarına devam etmek isterlerse ÖSS sınavına girebilirler. Bu okullardan mezun olanlar, kendilerine ait işyeri açabilmek için ilgili kanun gereğince ustalık sınavına girerek “USTALIK” belgesi almak zorundadırlar.

  Anadolu Teknik Liseleri’nde ve Anadolu Meslek Liseleri’nde eğitim görmekte olan öğrenciler işletmelerde de meslek eğitimi almaktadırlar. İşletmelerde meslek eğitimi süresince asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret alırlar. İşletmenin sağladığı diğer sosyal imkânlardan yararlanmaktadırlar. Hastalık, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta edilmektedirler. Eğitimleri süresince muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Mesleki bilgi ve becerilerini işyerlerinde gerçek iş şartlarında geliştirirler.
 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Anadolu Meslek Liseleri

  Reklam  Anadolu Meslek Liseleri, hem anadolu lisesi hemde meslek lisesi yani anadolu liselerinin kaliteli eğitim veren okullar olduğu düşünülürse birde meslek eğitimi verildiği düşünüldüğünde kaliteli meslek eğitimi almış oluyorsunuz+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi