Anadolu Teknik Liseleri

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Anadolu Teknik Liseleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Anadolu Teknik Liseleri

  Reklam  Anadolu Teknik Liseleri

  Forum Alev
  Anadolu Teknik Liseleri


  Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ve Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren okullardır.

  İlköğretim okulu üzerine; birinci yılı yabancı dil hazırlık sınıfı olmak üzere öğretim süresi toplam beş yıl olan okullardır. Öğrencilere, genel bilgi dersleri ile birlikte endüstriyel teknik alanlarda mesleki formasyon verilmesini ve en az bir yabancı dil öğretilmesini amaçlayan, öğrencileri hem hayata hem de yüksek öğretime hazırlayan programların uygulandığı okullardır. İlk kez 1983-1984 öğretim yılında kurulmuştur. Anadolu Teknik Liseleri’nde İngilizce, Almanca, Fransızca ve Japonca dilleri ile eğitim öğretim yapılmaktadır. Anadolu Teknik Liselerine devam eden öğrenciler 11.sınıfı bitirdiklerinde Anadolu Meslek Lisesi diploması alarak ayrılabilmektedirler. İster 11.sınıfta Teknik Liseden ayrılmış olsunlar, ister Teknik Liseden 12.sınıfı da bitirerek mezun olmuş olsunlar, kendi alanlarında Meslek Yüksek Okullarına sınavsız geçiş yapabilmektedirler. Farklı ön lisans veya lisans programlarına devam etmek isterlerse ÖSS sınavına girebilmektedirler.

  Anadolu Teknik Liseleri’nden mezun olanlar işletmelerde TEKNİSYEN ünvanı ile istihdam edilirler. Mezunlar doğrudan İŞYERİ AÇMA BELGESİ sahibi olabilirler.

  Kamuya ait işyerlerinde çalışmaları durumunda genel lise mezunlarına göre bir üst derece ile işe başlarlar.
 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Anadolu Teknik Liseleri

  Reklam  Anadolu Teknik Liseleri,bir sene yabancı dil eğitimi veren gelecekte ingilizce adına iş hayatında insanın işine çokça yarayacak bir eğitim sitemi toplam 5 yıl eğitimi var+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi