Ders ÇaliŞma Konsantrasyonunuzu Nasil Arttirabİlİrsİnİz?

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Ders ÇaliŞma Konsantrasyonunuzu Nasil Arttirabİlİrsİnİz? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  <HardRock<
  Üye
  Reklam

  Ders ÇaliŞma Konsantrasyonunuzu Nasil Arttirabİlİrsİnİz?

  Reklam  Ders ÇaliŞma Konsantrasyonunuzu Nasil Arttirabİlİrsİnİz?

  Forum Alev
  DERS ÇALIŞMA KONSANTRASYONUNUZU NASIL ARTTIRABİLİRSİNİZ?
  Verimli bir çalışma yapabilmek için gerekli olan temel niteliklerden biri de ders çalışmaya yoğunlaşmayı sağlamaktır. Konsantrasyon, kişinin fiziksel ve zihinsel gücünü istekli bir şekilde dışardan gelen uyarıcılardan soyutlayarak tek bir şey üzerinde yoğunlaştırabilmesine denir.
  Kişinin en başta, bütün enerjisini çalışacağı konu üzerinde toplamayı öğrenmesi gerekir.

  Sizce konsantrasyonu en yüksek olanlar kimlerdir? Evet, konsantrasyonu en yüksek olanlar çocuklardır. Neden mi? Onlar geçmişe ve geleceğe değil, şu ana önem verirler. Onlar için en önemli şey şu an yaptıkları işleridir. Uğraştıkları şey yaşlarına göre çok zor olabilir ama onlar yapacaklarına kendilerini inandırmışlardır. Çoğunluklada büyüklerinin yardımını alsalar da istedikleri sonuca ulaşırlar.

  O halde bir işe yoğunlaşmada çocuklar bize iyi bir model olabilir. Yaptığı işten zevk alan kişi konsantrasyon problemi yaşamaz, Çünkü onu severek yapıyordur. Ders çalışırken işi biraz zevkli hale getirmenin yollarını aramalı ve bunları kendi hayatımızda uygulamalıyız.
  Bir işe yoğunlaşmanın olmanın formülü nedir? Ders çalışmaya nasıl daha kolay yoğunlaşabilirsiniz?
  Mutlaka bir hedefiniz olsun
  1. Yoğunlaşarak ders çalışabilmeniz için mutlaka önceden belirlenen bir hedefiniz olmalıdır. Ben şu an ne yapmalıyım ve bunu yaparken de neyi amaçlamalıyım? Kendinize bu sorular sorun. Aldığınız cevaplar daha kolay yoğunlaşmanı sağlayacaktır. Mesela; “Matematikte kümeler konusunu konu tekrarı yapacağım. Bu da yılsonunda Matematikten 15 nete ulaşmam için gerekli gibi”…
  Tek bir şeye odaklanın.
  2. Kendinizi derse verebilmeniz, ders üzerinde odaklanabilmeniz için sadece bir iş yapmanız gerekir. TV seyrederken ders de çalışabilirim veya annemler konuşurken ben de yanlarında ders çalışırım derseniz birden fazla işle zihninizi meşgul edeceğinizden derse istenilen düzeyde yoğunlaşmanız ve konuyu tam olarak anlamanız zordur. Dolayısıyla ders çalışırken sadece ders çalışın. O an sadece ders çalışmayı düşünün.
  Ders Çalışırken Zihninizi Dinlendirin.
  3. Konsantrasyonda süreklilik herkese göre değişir. Ama ortalama 20 – 25 dk. da kısa bir mola vermek iyi olur. Zihni dinlendirmiş olursunuz. Uzun süre aynı istekle ve aynı yoğunlukla ders çalışmanız çok zordur.
  Düşüncelerinizi Denetleyin
  4. Çevrenizde bulunan insanlara hakaret etmemek için dilinizi denetlersiniz, konuşmalarınıza dikkat edersiniz ki ağzınızdan kötü bir söz çıkmasın. Aynen öyle de dersin başına oturduğunuzda veya ders dinlerken aklınıza çok farklı fikirler geldiğinde düşüncelerinizi denetlemeniz gerekir. Dersten kopup başka şeyler düşünebilirsiniz. Bu herkeste görülen bir durumdur. Düşüncelerinizi denetleyebilmek için dikkatinizi dağıtan faktörleri tespit edin ve bunları gidermeye çalışın.
  Bunlar çalan bir müzik parçası, yan odadan gelen konuşma sesleri, cep telefonun çalması, odadaki posterler, odanın çok dağınık olması gibi dış etkenler olduğu gibi, moralinizin bozuk olması, sınavlardan düşük net yapacağınız endişesi, ailenizle olan problemleriniz gibi kendinize bağlı iç etkenlerde olabilir.
  Beslenmenize Dikkat Edin
  5. Konsantrasyonunuz sürekliliği açısından masanızda sürekli bir bardak su bulundurmakta fayda vardır. İnsanın günde 2 – 3 litre su tüketmesi gerginliğini azaltır. İnsanı rahatlatır. Kendini yaptığı işe daha rahat vermesini sağlar. Ayrıca fazla abartmamak şartıyla masanızda az miktarda ceviz ve kuru üzüm, incir bulundurmak kandaki glikoz oranını artırdığı için zihni sürekli canlı tutar. Özellikle cevizin beyne faydası tartışılmaz. Fakat kuruyemiş özellikle çekirdek ders çalışırken olmamalıdır. Çünkü bu tarz kuruyemişler dikkat dağınıklığını ve konsantrasyon bozukluğunu artırır. 2. 2
  DrAgOnS
  Üye

  --->: Ders ÇaliŞma Konsantrasyonunuzu Nasil Arttirabİlİrsİnİz?

  Reklam  ne güsel yazmışlar ama bunları uygulamak da zor ... 3. 3
  manyaks_kiz
  Yeni Üye
  yha hedefim oluca hedefi şaşırıom:D d&#252;ş&#252;q puanlar yapıomm ama =(((+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi