Etkin ve Uygulanabilir Çalışma Programı Nasıl Olmalı?

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Etkin ve Uygulanabilir Çalışma Programı Nasıl Olmalı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  abuzum
  Üye
  Reklam

  Etkin ve Uygulanabilir Çalışma Programı Nasıl Olmalı?

  Reklam  Etkin ve Uygulanabilir Çalışma Programı Nasıl Olmalı?

  Forum Alev
  Etkin ve Uygulanabilir Çalışma Programı Nasıl Olmalı?

  “Nereye gidersen git” der Konfüçyüs, “Bütün kalbinle git”. Çünkü bütün kapılar önünde birer birer açılır.

  Hedeflediğiniz başarıya ulaşmanın yolu hep, iyi bir çalışma stratejisinden yani çalışma programından geçer.

  Etkili bir çalışma programınız varsa, hayallerini kurduğunuz başarılarınız sizi bekliyor demektir.

  Bütün planlarınızı mantığınızla hazırlayıp kalbinizle uygulayın.

  Çünkü, siz neye hazırsanız o da sizin için hazırdır..

  Etkili bir program için öneriler

  Başlangıçta rahat ve uygulanabilir bir programla başlanmalı ve belli bir süre sonra gitgide artırılmalı.

  Sınava yakın zamanda en üst performansa çıkılmalı, çünkü sınava hazırlık bir maratondur ve maraton psikolojisi gerektirir. Yani, önce yavaş, sonra hızlı, en son turda en hızlı.... Başlangıçta yüksek sürelerle başlayan kişilerde belli bir zaman sonra “iç direnç” meydana gelir ve dersten “zorunlu kopuşlar” oluşur.

  Yeterince dinlenme süresi olmalı.

  Özellikle ideal bir süreye göre değil, en az saate göre ayarlanmalı. (Günde en çok 6 saat değil, en az 3 saat gibi.)

  Bu durumda, kişi üç saat ve üzerini hedeflemiş olur, ama 6 saati hedefleyip 5,5 saat çalışırsa kendine güveni azalır. Ayrıca 3 saati çalışan kişi 4 saat de çalışabileceğini görür ve kendine güveni artar.

  Her 45 ya da 50 dakikada 10-15 dakika dinlenme süresi olmalı. Bu süre kişiye göre değişir.

  Program esnek olmalı. Yani “Elde olmayan herhangi bir nedenle” günlük program aksadığında ertesi güne çalışma saatine eklenmeli, silinmemeli. Günlük ya da haftalık toplam çalışma süresini hedeflemeli.

  Her 3-4 saate en az 1 saat dinlenme süresi olmalı.

  Ders çalışırken kronometre kullanın, araları da kronometre ile verin.

  Gece geç saatlerde ya da (erken kalkma alışkanlığınız yoksa) sabah çok erken saatlerde değil, günün rahat, uygulanabilir saatlerinde bir program olmalı. Yani plan, kişinin uyku kalıbına göre ayarlanmalı.

  Hep saat 8"de kalkan biri için 5"te ders çalışma programı koymak, bu işin başında olmayacağının ya da kısa bir süre devam edeceğinin göstergesidir.

  Okul veya dersaneden geldikten sonra yemek ve dinlenme için 1,5 saat süre verilmeli.

  Uyku süresi azaltılarak çalışılacaksa, kesinlikle bu bir anda değil, belli bir süreç içerisinde, yavaş yavaş azaltılarak yapılmalı. Yani uyku 8 saatten aşağı çekilecekse önce 7.5 sonra 7 gibi aşamalı olarak azaltılmalı. Bir anda yapıldığında uyku açlığı oluşur ve kişi önceki uyku saatinden daha fazla uyumak ister.

  Ara vermenin önemi

  Ara vermeden, kesintisiz, non-stop yapılan bütün çalışmalar verimsizdir.

  Öğrenciler bu nedenle mutlaka her ders arasında, 45-50 dakikada 15 dakika ara vermelidir. Çünkü ara vermek, hem odaklanma gücünü artırır hem de öğrenilen bilgileri entegre etmemizi sağlar. Aynı zamanda ara vermek, aralıklı olarak bıkmadan uzun süre çalışmamız için çok etkilidir.

  İnsanlar ara vermeden çalıştıklarında belki 3-4 saat çalışabilirler ancak, ara vererek daha uzun soluklu çalışma imkanı elde ederler.

  Ayrıca 3-4 saatte, 1 veya 2 saatlik ara vermek de konsantrasyonu artırmak ve bıkmadan çalışmayı sağlamak için çok önemlidir.

  Ara verilmeden çalışıldığınızda, bilgileri daha çok karıştırırsınız, iki şıkka indirip yanlışı cevaplandırma oranınız artar. Çalışmaya başladıktan 45-50 dakika sonra zayıf kaydetmeye başlarsınız. Çalıştığınızı zannedersiniz, ama etkisiz öğrenirsiniz.

  Ara vermeden çalıştığınızda, belli bir süre sonra bıkkınlık meydana gelir ve derse karşı ciddi bir iç direnç oluşur, panikleme riskiniz artar. Bilinçaltınız adeta “kazan kaldırır” ve dersten zorunlu kopmalar meydana gelir.

  Ara verme,k enerjinizi dengeler ve tazeler. Zayıf konsantrasyonla dört saatte yapacağınız çalışmaları, dingin ve berrak birzihinle iki saatte yapabilme gücüne sahip olursunuz. Anlama gücünüz artar. Unutmayın; baltasını bileyen daha fazla ağaç keser.

  Bir sınav döneminde en çok karşılaştığım sorun, ara vermeden, dinlenmeden kesintisiz çalışan ve ilk başlarda çok yüksek saatlerle ders çalışmaya başlayanların zorunlu kopuşlarıdır.

  Bıkkınlık sınava çalışırken karşılaşılabilecek en tehlikeli sorundur. Rahat rahat, dinlenerek, bıkmadan çalışmalıdır.

  Unutmayın, dinlenmek de öğrenmenin bir parçasıdır.

  İyi dinlenin, iyi çalışın.

  Arada neler yapmalı?

  Aralarda televizyondan mutlaka uzak durun. Çünkü bir saat televizyon izlemek iki saat kitap okumak kadar zihni yorar.

  Ara verdiğinizde zihninizde konu ve soru olmamalı.

  Ders dışında zihninizi boşaltacak, konsantrasyonunuzu ve enerjinizi tazeleyecek başka konularla ilgilenmelisiniz. Yani dinlenirken sadece dinlenin ki çalışırken sadece çalışasınız.

  Ara verdiğinizde, dinlendirici pozitif müzikler dinleyin.

  Streching, kültür fizik hareketleri yapın.

  Aranızı masanızda ya da sınarınızda geçirmeyin. Belli bir zaman sonra aralarınız çalışma sürenizden daha fazla olmaya başlar.

  Sonuç olarak; başarılarınız için etkili, uygulanabilir bir program şart, bununla birlikte hedefinize ulaşmak için o yola yüreğinizi koymanız daha zorunlu bir şarttır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Etkin ve Uygulanabilir Çalışma Programı Nasıl Olmalı?

  Reklam  Herhangi bir konuda çalışma programı yapacaksak kendi vaktimizi eksikliğimizi ve o konuda neye ihtiyaç duyduğumuzu tesbit etmek zorundayız.+ Yorum Gönder
etkili bir ders çalışma programı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi