Bilgiyi Eğitime Dönüştürme Projesi

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Bilgiyi Eğitime Dönüştürme Projesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Bilgiyi Eğitime Dönüştürme Projesi

  Reklam  Bilgiyi Eğitime Dönüştürme Projesi

  Forum Alev
  Bilgiyi Eğitime Dönüştürme Projesi


  Küçükçekmece Anadolu Lisesi’nde öğrenciler okul tarafından kendilerine ücretsiz dağıtılan 25 kitabı okuyup düşüncelerini zimmet defterine yazıyor.

  Projeyi başarıyla tamamlayan öğrenciler, yıl sonunda okul müdürü tarafından hem altın hem de ek not ile ödüllendiriliyor. Küçükçekmece Anadolu Lisesi Müdürü okulda öğrencilerin kitap okuması için ilginç bir yöntem kullanıyor. Öğrencilere her yıl 25 kitap okuma zorunluluğu getiren okul müdürü, kitapları okuyan öğrencilere dönem sonunda ödül olarak altın dağıtıyor. Bilgiyi eğitime dönüştürme projesi adı altında yapılan kitap okuma çalışmasına katılan öğrenciler okudukları kitabın özetini daha önce okul yöneticilerinden aldıkları zimmet defterine yazıp daha sonra da edebiyat öğretmenlerine tasdik ettiriyorlar.

  OLUMLU YÖNDE ETKİLİYOR

  Yazı yazma becerisi ve yeteneğini de geliştirmeyi amaçlayan bu uygulama sonunda bir eğitim ve öğretim dönemi sonunda her öğrenci 25 kitabı okuyup düşüncelerini yazı defterine aktarmış oluyor. Öğrencilerin bu çalışması ders notlarını da olumlu şekilde etkiliyor. Zimmet defterine yazılan yazılar, ilgili öğretmenler tarafından okunup beğenildiği takdirde tasdik ediliyor ve bu başarılı çalışması öğrencinin okul notlarına birkaç puan ek yapılarak ödüllendirilmiş oluyor. 2006 yılında 21 öğrenciye altın dağıttıklarını ifade eden okul müdürü, bu yıl 39 altın dağıtarak projeye dahil olan 60 öğrenciyi hem maddi olarak hem de not olarak ödüllendirdiklerini söyledi.

  KİTAP OKUYANLAR BAŞARILI

  Öğrencilere ücretsiz dağatılan kitaplar dönem sonunda teslim alınarak bir sonraki yıl yeni gelen öğrencilere verilerek, kitapların dönüşümlü olarak tüm öğrenciler tarafından okunmasının sağlandığı ifade edildi. Geçmişte yapılan uygulamalarda kitap okuyan öğrencilerin ÖSS’de daha başarılı olduklarını saptadıklarını belirten okul müdürü İbrahim Soylu “Aslında öğrencilere küçük yaşlarda verilmesi gereken kitap okuma alışkanlığını lise sıralarında vermeye gayret ediyoruz. Bu çalışmalarımızda da başarılı olduğumuz için çok sevinçliyiz. Kitap okuyan öğrencilerimizin ders başarılarının da arttığını gözlemliyoruz. Kitap okuma projesiyle öğrencilerimiz üzerindeki büyük bir eksikliği kapattığımıza inanıyoruz” dedi.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Bilgiyi Eğitime Dönüştürme Projesi

  Reklam  Temeli kitap okumak ve okutmaya teşvik olan güzel bir uygulama olmuş.Değişik şekillerde de uygulanabilir.Çok faydalı.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi