Velilere öneriler

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Velilere öneriler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  g_gizem
  Üye
  Reklam

  Velilere öneriler

  Reklam  Velilere öneriler

  Forum Alev
  Okul çantasının ağırlığı, çocuğun kilosunun yüzde 15'ini geçmesin


  Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasına az bir süre kala anne-babaları alışveriş telaşı sardı.
  Uzmanlar, öğrenciler için alınacak özellikle çanta ve ayakkabı konusunda uyarıyor: "Rengine veya biçimine bakılarak tercih edilen okul çantaları omurga problemlerine, ayakkabılar da çeşitli ayak sorunlarına yol açıyor." Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hilal Yıldız, okul çantası ağırlığının çocuğun vücut ağırlığının yüzde 15'ini geçmemesi gerektiğini belirtiyor. Aksi durumda, çocukta duruş bozukluğu gelişebilir, solunum sistemi etkilenebilir uyarısında bulunuyor. Yıldız, ayrıca seçilen ayakkabının yumuşak ve esnek olması gerektiğini vurguluyor.
  Alman Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hilal Yıldız, okul çağındaki çocukların en önemli sağlık sorununun taşıdıkları çantadan kaynaklandığını anlatıyor. Yıldız, "Okul çantalarının ağırlığından dolayı pek çok öğrenci omurga problemi yaşıyor. Özellikle omurganın tekrarlayan yüklenmeleri, sırt ve bel ağrılarına sebep oluyor. Ağır sırt çantası, sırt kas ve bağlarında zorlanmalara da neden oluyor." şeklinde konuşuyor. Öte yandan ağır çantanın uygun olmayan pozisyonda taşınması postür (duruş) bozukluğuna sebep oluyor. Daha da önemlisi yapılan çalışmalar vücut ağırlığının yüzde 15'inden ağır çantaları taşıyan çocuklarda başın gövdeye göre öne doğru eğik durumda olduğunu gösteriyor.
  Dr. Hilal Yıldız'a göre, okul çocuklarının taşıdığı ağır sırt çantaları sadece kas-omurga sorunlarına yol açmayıp solunum fonksiyonlarında azalmaya neden olabiliyor. Öğrencilerin hem kas-omurga sisteminde hem de solunum sisteminde sorun yaşamamaları için de şu öneriler yapılıyor: "Uygun okul çantasının iki geniş omuz askısı ve bel kemeri olmalı, çantanın arka kısmı, omuz askıları ve bel kemerinin yumuşak desteği bulunmalıdır. Bel kemeri mutlaka kullanılmalı ve her iki omuzdan asılarak orta hatta düzgün olarak taşınmalıdır. Çantanın fazla doldurulmaması gerekir. Sırt çantası uzun süreli kullanılmamalı ve uzun süreli kullanım gerekli ise tekerlekli olanlar tercih edilmeli."
  Ayakkabılar yumuşak olmalı
  Kas-omurga sisteminin yanı sıra okul çocuklarının en çok dikkat etmesi gereken konuların başında ayak sağlığı geliyor. Uzmanlar, çocuklar için normal gelişimi rahat olacak, yumuşak ve esnek bir ayakkabının tercih edilmesini istiyor. Terlemeye karşı ayakkabının iç yüzeyinin ter emici bir malzemeden yapılmış olması ve ayağını soğuktan koruması da diğer önemli detaylar arasında bulunuyor.
  Ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli?
  Ayakkabı çocuğun ayağına uygun olmalı.
  Ayakkabının topuk kısmı ve ayak baş parmağı tarafında bir parmak kadar boşluk olmasına dikkat edilmeli.
  Ayakkabının ön kısmı geniş ve yuvarlak olmalı, arka kısmı güçlü ve nispeten hareketsiz olmalı, bağ ve yapışkanlı kısımlar topuğu ayakkabının arka kısmına sağlam şekilde sabitlemeli.
  Ayakkabının ön tarafı esnek olmalıdır. Çünkü sert ayakkabı ayak hareketliliğini ve kas gücünün gelişimini sınırlıyor. Ayakkabının üst kısmı yumuşak ve özellikle sıcak havalarda havayı geçiren bir malzemeden yapılmış olmalıdır. Deri veya kanvas ayakkabılar tercih edilmelidir. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: velilere öneriler

  Reklam  okula başlayan çocukların en büyük sorunlardan biri çanta sorundur. çok ağır olan çantaları çocuklar taşımakta güçlük çekmektedir. okul çantaları zamanla çocuklarda ağrılara neden olup, omurga yapılarını değiştirmektedir. veliler bu konuda dikkatli olmalıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi