Çocuğa fazla para vermek onu yanlış arayışlara sevkediyor

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Çocuğa fazla para vermek onu yanlış arayışlara sevkediyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  g_gizem
  Üye
  Reklam

  Çocuğa fazla para vermek onu yanlış arayışlara sevkediyor

  Reklam  Çocuğa fazla para vermek onu yanlış arayışlara sevkediyor

  Forum Alev
  Çocuğa verilecek harçlık elbette her ailenin ekonomik durumuna göre verilecek kişisel bir karar; ancak bu konuda ebeveynlerin dikkat etmesi gereken birkaç husus var.
  Harçlıklar çocuğun büyümesine ve özerk olmasına yardımcı olan bir sorumluluktur. Fakat harçlık verirken yapılan yanlışlar çocuğun bu dönemde kazanması gereken sorumluluk ve özerklik gibi gelişim ödevlerini sekteye uğratmaktadır. Çocuğa kontrolsüz olarak ihtiyacından fazla para vermek veya verilen paranın aşırı bir şekilde denetlenmesi sonucu çocukların kimisi müsriflerin en müsrifi kimisi de cimrilerin en cimrisi olmaktadır. Çocuğun cep harçlığını kullanırken göstermiş olduğu performans onun ilerleyen zamanlardaki yaşamıyla ilgili de ipuçları verecektir.
  Okulöncesi dönemde çocukların paranın ne olduğuna ilişkin net bilgileri yoktur. 3-4 yaş civarlarında para, çocuk için oyuncak veya şeker elde etmek için bir araçtır. 5-7 yaş arası dönemde çocuklar paranın değerini yeni yeni anlar. 8-11 yaş döneminde ise paraya ilişkin karmaşık değerleri anlayabilirler. Dolayısıyla çocuğa 8-9 yaş civarlarında cep harçlığı günlük olarak, 10-11 yaş dolaylarında ise haftalık olarak verilmelidir. Haftalık olarak verilen harçlıklarda çocuk çeşitli hesaplamalarla planlar yaparak kendi parasını yönetmeyi öğrenir, karar verme yetkinliğini geliştirme fırsatı bulur.
  Harçlık bir ceza yöntemi değildir
  Cep harçlığını çocuğun başarısızlıkları veya yaramazlıkları nedeniyle ebeveynler ceza aracı olarak kullanmamalıdır.
  Kısa süreli para biriktirme hedefi koyabilirsiniz. Biriken bu parayla sizin kontrolünüzde bırakın istediği şeyi alsın.
  Bütün çocuklara aynı miktarda harçlık vermeyin. Yaşa göre bir artışa dikkat edin.
  Harçlık haftalık ihtiyaçları kapsamalıdır. Çocuğunuza her hafta biraz harcaması biraz da biriktirmesi için ekstra para verebilirsiniz. Ancak harçlık miktarını çocuğun ihtiyaçlarının çok üzerinde tutmak, zararlı ortamlara gitme riskini artırmaktadır.
  Ailede gücün ve güvenin simgesi bir babadan harçlık almak çocuğun özgüven gelişimine katkıda bulunacaktır. Bu nedenle ailelerde mümkünse babalardan da çocuğun harçlık alması sağlanmalıdır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuğa fazla para vermek onu yanlış arayışlara sevkediyor

  Reklam  çocuklarımıza yaşlarına ve ihtiyaçlarına göre harçlık verilmesi uygundur. para miktarının fazla olması çocuğun ilgi alanını değiştirmiş olursunuz. çocuğa fazla harçlık vermek sakıncalıdır. bir miktar fazla verilmesi biriktirmesi düşünülerek verilebilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi