Tansiyonu Yükselten Yiyecekler

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Proteinler Bölümünden Tansiyonu Yükselten Yiyecekler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Tansiyonu Yükselten Yiyecekler

  Reklam  Tansiyonu Yükselten Yiyecekler

  Forum Alev
  Tansiyonu yükselten besinler
  tansiyonu yükselten şeyler nelerdir


  Tansiyon yüksekliği beraberinde bir çok hastalığı getirir.Hafife alınmayacak bir hastalıktır.Muhakkak tedavisinin hemen yapılması gereklidir.Genellikle baş ağrıları,kulak çınlamaları,görme bulanıkları tansiyon yükselmesiyle birlikte baş gösterir.Hipertansiyon eğer dikkat edilmezse böbrek hastalıklarına, kalp krizlerine hatta felce dahi neden olabilmektedir. Bu nedenle tansiyonla yaşamayı öğrenmek, hastalığa özgü diyetisyen kontrolünde beslenmek ve zararlı yiyeceklerden kaçınmak gerekir.

  Tansiyonu yükselten besinler neler?

  Çay ve kahve
  Çay ve kahvede bulunan kafeinin tansiyonu yükselttiği artık bilinen bir gerçek ama burada tüketim miktarınız önemli, eğer 3 fincan koyu kahve veya 6-7 bardak koyu çay içmişseniz tansiyon da yükselecektir.

  Kolalı içecekler
  İçeriğinde bulunan hem yüksek oranda şeker hem de meyankökünden dolayı vücutta sodyumun tutulmasına neden olabilmekte ve bu nedenle tansiyonu yükseltmektedir.

  Tuz ve tuzlu besinler

  Yapılan çalışmalar gösteriyor ki ihyiyacımızın en az 10 katı kadar tuz kullanmaktayız. Hipertansiyonlu kişilerin yemeklerine tuz ilave etmemeleri ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmaları gerekir.

  Şeker ve şekerli besinler
  Tüketim miktarına bağlı olarak tansiyonu yükseltip kalp hastalıklarını da tetikleyebilmektedir.

  Alkol
  Hipertansiyonunuz var ve düzenli alkol tüketiyorsanız bu alışkanlığınızdan da yavaş yavaş uzaklaşmanızda fayda var.

  Margarin ve tereyağı
  Margarin ve tereyağının direk tansiyonu yükseltici bir etkisi yoktur ama çalışmalar gösteriyor ki doymuş yağ oranı yüksek olan bu yağlar yerine sıvı yağ tüketenlerde hipertansiyonun daha düşük seviyede olduğu gözlenmiştir. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Tansiyonu Yükselten Yiyecekler

  Reklam  Doğal olmayan yiyeceklerin tansiyonu yükselttiği görülmektedir.Bu gıdaların genel sağlığı bozduğu da bilinmektedir.Bu nedenle beslenmelerimize dikkat etmek ve doğal olan gıdalardan vazgeçmemek gerekir.+ Yorum Gönder
tansiyonu yükselten yiyecekler,  ateş yükselten yiyecekler,  tansiyonuyukseltensey
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi