Bulgurun Faydaları - bulgur ve sağlığa yararları - bulgur neye iyi gelir

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Pratik Bilgiler Bölümünden Bulgurun Faydaları - bulgur ve sağlığa yararları - bulgur neye iyi gelir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Bulgurun Faydaları - bulgur ve sağlığa yararları - bulgur neye iyi gelir

  Reklam  Bulgurun Faydaları - bulgur ve sağlığa yararları - bulgur neye iyi gelir

  Forum Alev
  Bulgurun Faydaları - bulgur ve sağlığa yararları - bulgur neye iyi gelir

  Bulgur, Türk mutfağında Anadolu'da önemli yeri olan besin öğelerinden biridir. Bulgur B grubu vitaminler, potasyum, demir ve fosfor bakımından zengindir. Kuru baklagillerle birlikte pişirildiği zaman besin kalitesi daha çok artmaktadır. Bu da bizim için vazgeçilmez olmasını sağlamaktadır.

  - Bulgur kandaki yağları düşürücü yönü olduğu bilinen posa/lif bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Karbonhidrat değeri düşük, protein değeri yüksektir. Ayrıca bulgurda bulunan B1 vitaminleri, sinir ve sindirim sisteminde önemli rol oynamaktadır.
  - İçerdiği folik asitten dolayı, çocuk ve hamile kadınlar için çok önemli bir gıda maddesidir
  - Doymamış yağa sahiptir ve toplam yağ oranı düşük olduğu için sağlıklı bir besin maddesidir.
  - Kolesterol içermez.
  - Hububat ürünlerinin en büyük dezavantajı olan fitik asit, bulgurun sahip olduğu pişirme ve kurutma işlemlerinden dolayı, bulgurda bulunmaz.
  - Yüksek mineral ve selülozdan dolayı besin emilimini hızlandırır, kabızlığı engeller ve bağırsak kanserini önler.
  - Bakliyatlarla karıştırıldığında dünyadaki en önemli besin kaynağı durumuna gelmektedir.
  - Radyasyonu emmez ve radyasyona karşı dayanıklıdır. Bu nedenle bazı ülkelerde nükleer savaşlara karşı, askeri ve sivil amaçlar için stokta tutulan ürünlerdendir.
  - Pişirme işlemi esnasında tanenin ruşeym kısmında bulunan besin maddeleri tane içerisine nüfuz ettiğinden besin değeri diğer ürünlerden (ekmek, makarna) daha yüksektir.  Bulgurun yararları saymakla bitmiyor.

  Bulgur lif içeriği yüksek olan bir besindir. Kan şekeri düzeyinde çok fazla dalgalanmalara neden olmaz, bağırsak ve kalp-damar sağlığını koruyucu etkisi vardır.

  Bulgurun içeriğindeki potasyum oranı yüksek olduğundan böbrek hastalarının kanında potasyum değerleri yükseldiği zaman tüketilmemesi gerekmektedir. Yapısında folik asit de bulunduğu için hamile kadınların tüketmesi önemlidir. Folik asit, anneler için önemli olduğu kadar bebeklerin gelişimi için de önemlidir.

  Bulgur sarı veya biraz daha esmer bir tonda renklere sahip olabilir, rengi açıldıkça daha çok soyma işlemi geçirdiğinden besin değeri düşmektedir. "Besin kalitesi kuru baklagiller ile birlikte kullanıldığı zaman daha çok artar' .

  Örnek vermek gerekirse; Mercimek köftesi, ezogelin çorba ve müceddere akla ilk gelen yemeklerdir. Çok da lezzetli olur..
  Bulgurdan Faydalanın

  Bunların dışında bulgurdan pirincin kullanıldığı bir çok yemekte yararlanılabilir. Maydanoz çorbasına bulgur çok yakışır. Ispanağı bazen Pirinç yerine bulgur koyarak pişirebilirsiniz. Kısır, yine çocukların da severek tükettiği bir besindir.

  Besin kalitesini düşündüğümüz zaman bulgur, yemek kültürümüzdeki yerini unutmadan tüketmesi gereken önemli bir besindir. Sağlıklı nesillerin yetişmesi için elimizde olan değerleri değerlendirmeliyiz. 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Bulgurun Faydaları - bulgur ve sağlığa yararları - bulgur neye iyi gelir

  Reklam  Dünyadaki en önemli besin kaynaklarından biri olarak kab ul edilen bulgur bebeklere hamile bayanlara sindirim sorunu çekenlere birebir faydası bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
bulgur pilavının faydaları,  Esmer bulgurun faydaları,  esmer bulgur faydaları,  bulgur pilavı faydaları,  bulgur neye iyi gelir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi