2009 KPSS Puanı, Polis (POMEM) Alımında Geçerli Mi?

+ Yorum Gönder
Sınavlar ve Pomem-Pmyo Bölümünden 2009 KPSS Puanı, Polis (POMEM) Alımında Geçerli Mi? ile ilgili Kısaca Bilgi
  1. 1
    gökçe34
    Özel Üye
    Reklam

    2009 KPSS Puanı, Polis (POMEM) Alımında Geçerli Mi?

    Reklam



    2009 KPSS Puanı, Polis (POMEM) Alımında Geçerli Mi?

    Forum Alev
    Alımların hangi tarihte olacağı hakkında resmi bir açıklama veya duyuru henüz yapılmamıştır. Yapılacak olan KPSS 2009 sınavı sonunda hesaplanan P3 puanı; genel yetenek ve genel kültür soruları esas alınarak hesaplanmaktadır. Dolayısıyla, 2010 yılı POMEM alımları için KPSS 2009'a girmek gerekmektedir. Geçen yıllarda olduğu gibi, 2008 KPSS puanının da kabul edilme ihtimali vardır. POMEM'le ilgili açıklamanın KPSS'den sonra yapılması beklenmektedir.
    POMEM yolu ile sadece 4 yıllık üniversite mezunlarının polis olabildiğini hatırlatmak isteriz. 2 yıllık önlisans mezunları PMYO sınavına girerek polis olabilirler. Lise mezunları için değişen bir husus bulunmamaktadır. PMYO sınavına, herhangi bir üniversitede halen okumakta veya mezun olanlar ile lise mezunları girebilmektedir.

    2009 KPSS SONUÇLARI, POLİS ALIMLARINDA ALIMLARINDA KULLANILACAK MI?


    Fakülte mezunları arasından polis alımı 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununun ek 24 üncü maddesi hükmüne dayanılarak yapılmaktadır. Bu hükmün son fıkrasında Polis meslek eğitim merkezlerinde eğitime alınacak öğrencilerde aranacak şartların İçişleri Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenleneceği hükme bağlanmıştır. Konuya dair yönetmelik ise 07.05.2008 Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliği adlı bu yönetmeliğin 7. maddesinde "k) KPSS puan türünden, Genel Müdürlükçe belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak." şeklinde bir belirleme yapılmıştır. İşte bu belirlemeye dayanılarak Emniyet Genel Müdürlüğünce yayımlanan duyurularda, genel olarak A Grubu ve öğretmenlik için yapılan sınav sonuçları da kullanılmaktadır. Örneğin 7. dönem POMEM duyurusunda hem 2008 KPSS hem de 2007 KPSS kullanılmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğünün uygulamasının hukuki bakımdan tartışmalı yönleri bulunmasına rağmen, uygulama Emniyetin belirlemesine göre yürütülecektir. Emniyet Genel Müdürlüğü, büyük bir ihtimalle, 2009 KPSS sınavından sonra yapacağı POMEM duyusunda da, 2009 KPSS sınav sonuçlarını kullanacaktır. Fakülte mezunları arasından polis alımı, bu çerçevede, iptal olmadığı sürece, 2009 KPSS'nin tek istisnası görünmektedir.

    SON DEĞERLENDİRME

    Özetle, 2009 KPSS sadece;
    1- Öğretmen alımı
    2- KPSS-A kadrolarına alımları,
    3- Fakülte mezunları arasından polis alımlarında kullanılacak olup,
    bu üç personel alımına başvurmayacak adayların bu sınava girmesine gerek bulunmamaktadır.





  2. 2
    Filiz
    Bayan Üye

    Cevap: 2009 KPSS Puanı, Polis (POMEM) Alımında Geçerli Mi?

    Reklam



    Her yıl alacakları öğrencileri o yılın puanlarına göre değerlendirip alıyorlar.Diyelim ki 2012 yılı için 2012 yılındaki puanlar göz önüne alınıyor.







+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi