Piliç Izgara Tarifi - Piliç Izgara Yapılışı

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Pilavlar ve Tavuk Yemekleri Bölümünden Piliç Izgara Tarifi - Piliç Izgara Yapılışı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Piliç Izgara Tarifi - Piliç Izgara Yapılışı

  Reklam  Piliç Izgara Tarifi - Piliç Izgara Yapılışı

  Forum Alev
  Piliç Izgara Tarifi - Piliç Izgara Yapılışı - Piliç Izgara Nasıl Yapılır - Piliç Izgara Malzemeleri


  1 Piliç
  tuz, karabiber
  2 Çorba kaşığı sade yağ
  Yarım Limon.

  İyice temizlenmiş içi dışı yıkanıp kurulanmış olan piliç'i sırtından uzunlamasına ikiye bölün. Et tokacı ile vurup yassıltın. Tuz ve biber sürünüz. Sade yağı da ova ova pilice iyice sürünüz. Pilici ızgaraya oturtarak açık ateşte çevire çevire kızartınız. Zaman zaman da kalan bir kaşık yağı pilice sürünüz. Böylece pilicin kurumadığını göreceksiniz. Daha güzel nar gibi kızarmasını istiyorsanız yarım limonu pilicin her tarafına sürünüz ya da yağla karıştırıp sürünüz daha güzel kızardığını göreceksiniz.


  2. Tarif

  3 adet piliç
  1 kahve fincanı zeytinyağı
  Tuz

  1 Tüyleri çıkarılmış, içleri temizlenmiş ve tütsülenmiş 3 pilici uzunluklarına doğru sırtlarından ikiye kestikten sonra bel ve göğüs kemiklerini çıkarmalı, sonra da bunları, zeytinyağlanmış et dövmeye yarayan demirle döverek hafifçe yassılttıktan sonra, yassıltılmış bu piliçleri, 1 kahve fincanı zeytinyağı ile yağlamaîı ve tabak içinde 1 saat kadar bir tarafa bırakmalıdır. (Piliçleri dövmeden önce kanatlarının birinci kıvrım yerinden keserek çıkarmalıdır, üstelik piliçlerin kaburga ile üst but kemiklerinin çıkarılması da öğüt verilir).
  2 Bir saat sonra piliçleri, çok harlı olmayan odun kömürü ateşinin 4 - 5 parmak yüksekliğinde bir yerine oturtulmuş tel ızgaraya yerleştirdikten sonra üstlerine küçük bir tencere kapağı kapatmalı, (ızgaranın tellerini yağladıktan sonra piçleri oturtmalıdır), arada bir tavuk tüyü ile üstlerini yağlayarak piliçlerin ancak bir tarafları kızardıktan sonra, diğer taraflarını çevirerek bunları 10 - 12 dakika arasında pişirmeli ve hafifçe ılıtılmış bir tabağa alarak hemen servis yapmalıdır.
 2. 2
  BELMA
  Bayan Üye

  Cevap: Piliç Izgara Tarifi - Piliç Izgara Yapılışı

  Reklam  Kızarmış fakat kuru olmayan bir tavuk yemeği arayanlar bu tarifi deneyebilir. Denenmiş olan bu tarifte tavuk kurumadan kızarmasını sağlamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi