Kaliteyi bozmadan resmin boyutunu azaltmak

+ Yorum Gönder
Grafik ve Photoshop Dersleri Bölümünden Kaliteyi bozmadan resmin boyutunu azaltmak ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  diyaz
  Üye
  Reklam

  Kaliteyi bozmadan resmin boyutunu azaltmak

  Reklam  Kaliteyi bozmadan resmin boyutunu azaltmak

  Forum Alev
  Bir resmi / fotoğrafın kalitesini bozmadan dosya boyutunu nasıl azaltabiliriz?
  Bunun için Photoshop’un Save For Web isimli şahane bir paneli var. Türkçe Photoshop’lar da Web için Kaydet tuşu yazar.
  Bu tuş sayesinde kaydettiğimiz dosyaların boyutu en az yarıya kadar iner ve asla kalitesi bozulmaz. Örnek olarak fotoğraf makinamızla çektiğimiz herhangi bir fotoğrafı açalım. En büyük boyutlu olan örnek bir fotoğraf olarak ben 1.25mb boyutunda bir fotoğraf seçiyorum ve Photoshop’ta açıyorum. Save For Web özelliği ile %50 kaliteli kaydettiğimde dosya boyutu 352kb ‘a düşüyor. Yani 1025kb ‘lık dosya 352kb oldu.
  Peki nedir ayarları?
  File menüsünden Save For Web seçeneğine giriyoruz.

  Ardından açılan pencerede kırmızı ile çizdiğim alanları kontrol ediyorsunuz. Zaten bu ayarları bir kere girdikten sonra bir daha değiştirmeye gerek kalmayacaktır. Böylelikle artık dosyalarınızın boyutu kalite hiç bozulmadan ufaldı.

  Önemli Not: Bu uygulama fotoğraflarınızı bilgisayarda arşivlemek için kullanılması önerilmez. Sebebi ise bu işlemi yaptıktan sonra fotoğrafın exif bilgilerinin kaybolmasıdır. Yani bilgisayarımızda fotoğrafa sağ tıkladığımızda özelliklerinde görebildiğimiz hangi ayarlarda çekildiğine dair bilgiler yok olur. Bu yüzden bu işlemi flash belleklerde yer kazanmak, internette barındırma işlemlerinde upload/download süresini azaltmak için kullanılması tavsiye edilir.


  ALINTI....

  Ekleyenin notu:
  Boyut küçültme için yukarıdaki yolu kullanabilirsiniz ama bu küçültme yeterli gelmezse Paint Net adında başka bir programda fotoğrafı açıp direk save as ile kaydederseniz açılan pencerede fotoyu istediğiniz kb. a kadar küçültebilirsiniz. kolay gelsin.... 2. Alev
  Özel Üye

  Kaliteyi bozmadan resmin boyutunu azaltmak Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi