İddaa Ediyorum Tüm photoshop Dersleri/Resimli anlatım..!

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
Grafik ve Photoshop Dersleri Bölümünden İddaa Ediyorum Tüm photoshop Dersleri/Resimli anlatım..! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Börtecin_1
  Üye
  Reklam

  İddaa Ediyorum Tüm photoshop Dersleri/Resimli anlatım..!

  Reklam  İddaa Ediyorum Tüm photoshop Dersleri/Resimli anlatım..!

  Forum Alev
  Karanlık çekilmiş fotoğrafı düzeltme
  Kişisel bir site hazırlayacaksınız ve elinizde tek fotograf var, o da karanlık.
  O zaman Curves (ctrl M) rengi ayarlamak için en uygun araç...
  (image/adjust/curves) den ulaşabilirsiniz...

  Deneyip yanılarak, ortadaki eğriye yaklaşık böyle bir "S" biçimi verdiğinizde resminizin aydınlandığını göreceksiniz.
  Preview seçeneğinin işaretli olmasını unutmayın.
  Böylelikle yaptığınız değişikliklerin resme etkisini izleyebilirsiniz.

  Özel olarak bir bölgenin rengini değiştirmek istiyorsanız. Orayı seçili hale getirin. Shift tuşunu basılı tutarak birkaç ayrı yeri seçebilirsiniz.
  Feather değeri olarak 4-5 piksel verin.

  Image / Adjust / Selective Color, bir rengin içindeki diğer renkleri azaltmaya-çoğaltmaya yarar.
  Resminizi bu işlem bitinceye kadar CMYK moduna çevirmelisiniz.
  Buradaki oranlar resminizin özelliklerine göre değişir.

  Evet, işte bu kadar ...
 2. 2
  Börtecin_1
  Üye

  --->: İddaa Ediyorum Tüm photoshop Dersleri/Resimli anlatım..!

  Reklam  Kendini Arama


  Fotoğraf çogaltılıp, büyüteç içine yerlestirildi. Dramatikliği arttırmak için gözyaşı eklendi, dudaklar daha hüzünlü (!) kıvrımlandı ve gözler kısıldı. Yüzün solundaki gölge arttırıldı.
 3. 3
  Börtecin_1
  Üye
  Yalnız Ağaç
  [b]
  Ne yapacağıma ana hatlarıyla karar verdikten sonra, ağacı parçalara ayırdım. Bu işlemi yapmak için en kullanışlı olan layer mask kullanmak. (Sayfanın sonunda layer maskla ilgili daha ayrıntılı bilgi var...)

  Ağacın kesilmiş kısımlarında, alttan zeminin devam etmesi gerekecegi için, layer'i çoğalttım ve kaydırdım. Zemini sağlayacak yeterince geniş alanları olan uygun bir fotograf olmasaydı, o kısımları doku taşıyarak oluşturacaktım.

  Kesilmis kısımları olusturmak için, elips bir zemin yaptim, üzerine fırça ve bir kaç müdahele ile ağaç görüntüsü verdim.

  Boruyu yapmak için beyaz bir alanın kenarlarını koyulaştırdım. Geçişi sağlamak için feather (bu örnekte 5 piksel) kullanıldı.

  Ağaca parelel olması için poru parçaları biraz döndürüldü. Fazlalıklar kesildi, gölgeler eklendi.... Farkedeceksiniz, bu arada arkadaki ağaçta bölünmeyi uygulamaktan vazgeçtim.

  Fazladan kütükler yapmaya karar verince, ağaç layerini çoğalttim ve işime yarayandan fazlasını sildim. Kütükten bir tane daha oluşturup, boyunu kısalttım ve döndürdüm. Dalı doku taşıyarak uzattım. Kütüklerin altına gölge ekledim. Gökyüzünün rengini biraz degistirdim. Sonuç aşağıda...

 4. 4
  Börtecin_1
  Üye
  Vantilatör

  Banner olarak kullanmak üzere animasyon gif hazırlamak için PhotopShop 5.5 la birlikte gelen ImageReady progra**** kullanacağız.
  Logomuzu hazırladık. Ben bunları yazarken hava o kadar sıcak ki (Ağustos 2000) sadece serinlik düşünüyorum.
  Vantilatöre benzer bir şey ekleyeceğim

  Buradaki konu animasyon olduğu için, vantilatör taklidi görüntünün nasıl yapıldığını anlatmıyorum.
  Hareket efekti verebilsin diye Blur filtresi uyguladığımı söyliyeyim.
  Dönüş hareketinin kesintisiz olması için 360 dereceyi eşit aralıklarla bölmeniz gerek.
  4 tanesi dönüş etkisini yaratmada yetersiz olacağı için, 8 tane layer oluşturup, hazırladığınız şekli, 45 derecelik açılarla döndürün.

  Yanda bu dönüş hareketlerini görüyorsunuz.

  Resmi photoshop formatında kaydedin. (layerları olduğu için zaten başka şansınız yok)
  ImageReady progra**** geçmek için yanda işaretlediğim yere tıklayın.

  Programı biraz tanıyalım. Animasyon bölümünde yer alan simgelerin anlamları şöyle:
  1. Hareketin kaç saniye süreceğine karar vereceğiniz bölüm
  2. Animasyon karelerini en başa al
  3. Bir önceki kare
  4. Dur
  5. Oynat
  6. Bir sonraki kare
  7. Yeni kare oluştur
  8. Sil

  Her animasyon karesinde görünmesi için, logonun olduğu layer, her karede seçili olmalıdır.
  1. kareye tıklayın: logo layer'ı ve layer 1
  2. kareye tıklayın: logo layer'ı ve layer 2 görünür olsun.
  Bu biçimde seçmeyi her kare için sürdürün.
  Alttaki örnekte 8 dönüş hareketi için oluşturulmuş, 8 animasyon karesini görüyorsunuz.

  Son anda vantilatörün ortasında bir nokta koymaya karar veriyorum. (Sizin de sonradan eklemeyi düşündüğünüz birşey olabilir.)
  Bu durumda yeni bir layer oluşturup, siyah daireyi çiziyoruz, ve bunu her animasyon karesinde görünmesi için, hepsinde görünür kılıyoruz.
  Altaki ilk örnekte animasyon hızı her kare için 0.5 saniye olarak ayarlanmıştır. 2. örnekte ise hız 0.1 saniyedir.
  Görüntü fena değil ama serinletme konusunda
  hiç işe yaramıyor

 5. 5
  Börtecin_1
  Üye
  Kırık kenarlı yazı
  Bu dersteki konumuzda öğreneceklerimiz ile elimizdeki fontlarla yazdığımız yazılara hasar vereceğiz. Etrafları kırılmış bir yazı stili yaratacağız. Bu derste kullandığımız teknik manual işlem içermediğinden bir action seti olarak kaydedilebilir ve gerektiğinde saniyeler içinde bu işlem gerçekleştirilebilir.
  1.Boyutları size kalmış. İlk olarak TYPE TOOL'u kullanarak yazmak istediğiniz yazıyı yazın. [action set oluşturmak isteyenler kaydetmeye buradan başlayın] Daha sonra menüden LAYER>RASTERIZE>TYPE seçerek yazıyı yazdığımız layerı üzerinde oynayabileceğimiz bir hale getirin. Şimdi CTRL tuşuna basılı iken LAYER sekmesinde yazınızın bulunduğu layera tıklayın. Böylece yazı karakterlerimiz seçili duruma gelecektir.

  2. Şimdi Q tuşuna basarak Quick Edit moduna geçin. Eğer seçim renginiz ile yazınızın rengi aynı ise Quick Edit moda geçtiğinizde görünürde bir değişiklik olmayacaktır, yanılmayın (Mesela kırmızı yazı ve kırmızı seçim rengi bu yanılgıya neden olabilir). Menüden IMAGE>ADJUST>INVERT 'e tıklayın (yada kısaca CTRL+ I tuş kombinasyonunu kullanın).
  Şimdi menüden FILTER>PIXELATE>CRYSTALLIZE'e tıklayın ve değer olarak 3 ile 15 arası bir değer verin. Düşük değer olursa kırıklar daha belirgin ve daha az dağılmış olarak oluşur. Mesela ben aşağıdaki örnek için değer olarak 7 verdim. Şimdi oluşturduğumuz seçim için yapacağımız ayarlara geldik.
  Menüden IMAGE>ADJUST>BRIGHTNESS/CONTRAST'a tıklayın. Brightness değeri olarak -80, Contrast değeri olarak +80 verin. Şimdi kırıklar çok belirgin bir şekilde görülecektir. Tekrar Q'ya basarak Standart Edit moduna geri dönün. Bu tarz bir şekil oluşacaktır.

  . Şimdi Menüden EDIT>CLEAR'a tıklayarak seçimin içini temizliyoruz. Yaptığımız işlem aynı layerda etki ettiğinden seçimin içini temizlediğimizde, seçimin içinde kalan yazının bölümlerinide temizlemiş yani silmiş oluyoruz. Böylece kırıklı bir yazı karakteri elde etmiş oluyoruz. İşimiz bitti menüden SELECT>DESELECT yada CTRL+D tuş kombinasyonu ile seçimi kaldırıyoruz ve yazı karakterlerimiz kullanılmaya hazır. [action set oluşturanlar burada kaydı durdurun]

  ipucu: Action set kaydetmek size bu tarz manual işlemlerle hazırlanmış tekniklerde hız kazandırır. Derste belirtilen yerler arasını kayıt edin. Yeni bir kırıklı yazı oluşturmak istediğinizde, yazınızı yazın ve bu derste kaydetmiş olduğunuz action'ı çalıştırın. 2 saniye içinde yazınız kırıklı yazı şeklini alacaktır.

 6. 6
  Börtecin_1
  Üye
  Değişen saç modelleri
  Aşağıdaki örnek 2 tane bayan fotoğrafı kullanılarak hazırlandı. Layerları incelerseniz hazırlama yöntemini görebilirsiniz.
  Yüzünü kullanacağım fotoğraftan 2 tane daha çoğalttım ve 3 layer oluşturdum. Farklı saç modelleri olanların ise yüzlerini sildim. Böylece her fotoğrafın yüz kısmında aynı kişi göründü.  İmage Ready'i açmadan önce layer sayısını azaltmak için gereken layerları birleştirdim. Yani bir kız ve bir saç birleşti... Toplam 3 layer kaldı.

  İmage Ready animasyon penceresinde 3 layer oluşturdum. Zaman olarak 0,5 saniyeyi seçtim. Sonuç aşağıda...


 7. 7
  Börtecin_1
  Üye
  Kutu Yapıyoruz
  Bir kutu yaparken dikkat edeceğimiz üç önemli kural var...

  1.KUTU
  Yaptığımız objeleri transparan hale getirip içini görürsek daha doğru çizimler yapabiliriz. (-ki bunu zamanla hayalden göreceksiniz-)
  Kutunun transparan halini çizdim. Bunu yapmamın sebebi objenin tabanının yere doğru oturup oturmadığını görmek ve kesişen kenarların doğru noktalarda kesişip kesişmediğini göstermek içindi.

  2.KUTU
  Kutunun kapağının doğru oturduğunu gördükten sonra, free transformla döndürerek kapağını açıyoruz ve tabii açarken aynı gerçekte de yaptığımız gibi havaya da kaldırıyoruz. Şimdi gördük ki perspektifimiz doğru olmuş...

  3.KUTU
  Transparanlığı yok edip bakalım, kutumuzun ışık ve gölgeleri ne olmuş?
  Işığımız sol üstten geldiği için en parlak noktamız kutunun kapağının üst kısmı,
  Sonra kutunun sol yan yüzeyi ikinci derecede ışık alıyor...
  Bu sistemle kutunun içine istediğiniz objeyi en doğru şekilde yerleştirebilirsiniz. Tabii onun ışık gölge konumunu düşünerek ve transparanda bakabileceğiniz için de, objenin büyüklüğünü ve tabana oturup oturmadığını da en doğru şekliyle görmüş ve uygulamış olacaksınız..
  Arya


 8. 8
  Börtecin_1
  Üye
  Kenar çizgili yazı
  Stroke maximum derecede faydalı ve bir o kadar da kıl bir araç. Bir kere yaptınmı oynayamazsın, yok efendim taşıması problem ıvır zıvır. İşte size kolay stroke Yazınız efendim yazınızı. Veyahut stroke aracınızı kullanacağınız objeyi.

  Açınız layer / effects / outer glow'u. Deyiniz ki sayın photoshop'a:
  Mode: Normal (renk kafanıza göre)
  Opacity: 100
  Blur: 3 (daha ince isterseniz 1 haliyle)
  Intensity: 600

  O da size yandaki sonucu verir Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarırmış; photoshop size gayet elastik bir stroke efekti vermesin de n'apsın


 9. 9
  Börtecin_1
  Üye
  Çukur ya da yüksek yazı
  Olay çok basit aslında İlkönce orta ton bir gri ile yazımızı yazıyoruz.

  Blending modunu overlay yapıyoruz. (Hemen layer tabının üstünde) aaa.. gittii!!

  Esas oğlan ölmedi ama. layer / effects / bevel and emboss diyoruz, inner bevel diyoruz, ayarları kafamıza göre yapıyoruz (depth 4, blur 1 soldaki imajda), image / adjust / brightness contrast'tan brightness ve contrastı +10ar yapıyoruz, o da ne? pörtlemiş bizim yazı


  Fakat bir yazı vezir de olabilir, rezil de. Aynen layer / effects / bevel and emboss diyoruz, sağ altta up ve down diye iki tane buton var, down diyoruz, OK deyip çıkıyoruz, bu sefer brightness ile contrast'ı 30 derece kadar kısıyoruz. Böyle gömülüyor yazı. İlginç 10. 10
  Börtecin_1
  Üye
  Taş dokusu oluşturma
  "d" tuşu ile default renklerimizi (siyah ve beyaz) seçtikten sonra filter / render / clouds diyerek soldaki gibi bir görüntü oluşturuyoruz.

  filter / render / lightning effects'e geldiken sonra ayarları sırasıyla:
  Lighttype: spotlight
  Intensity: 35
  Focus: 69
  Gloss: 0
  Material: 69
  Exposure: 0
  Ambience: 8
  Texture Channel: Blue
  Height: 50
  diyoruz. (Zaten çoğu default ayarlar) ve OK'e basıyoruz.

  Final. image / adjust / brightness & contrast diyerek +15 contrast ve filter / sharpen / sharpen more diyerek de bir keskinlik veriyoruz. Sağlam oldu dimi
  p.s. Texure dersine bakarak bu kayayı nası texture haline getireceğinizi öğrenebilirsiniz


 11. 11
  Börtecin_1
  Üye

  --->: İddaa Ediyorum Tüm photoshop Dersleri/Resimli anlatım..!

  Reklam  Polka noktaları
  "Polka noktası nedir ne değildir?" den ziyade biz bu arkadaşların yapı**** öğreneceğiz bu dersimizde, tarihçelerini bilahare inceleriz Öncelikle 200x200lük yeni açtığımız penceremizin channels bölümüne geçiyoruz hemen. Yeni bir kanal açıyoruz, ve ön rengimizi siyah arka rengimizi beyaz belirleyerek radial gradient toolumuz ile penceremizin ortasından kenarına kadar bir yarıçap çiziyoruz.

  Filter / pixelate / color halftone'dan eğer ayarlar soldaki gibi deilse onları yapıoruz. (Bunlar default ayarlar zaten)

  Ve elimize şöyle bir şey geçiyor. CTRL + üzerinde işlem yaptığınız kanal'a sol klik şeklinde bir atraksiyon ile kanalı seçiyoruz. CTRL + I diyerek seçimimizi ters çeviriyor CTRL + C ile kopyalayıp yeni bir layer açıp içine yapıştırıyoruz. (Kombo oldu)

  Renklendirince falan da böle bir imaj çıkıyor karşımıza. Afiyet olsun.


 12. 12
  Börtecin_1
  Üye
  Bir resim parçasından doku oluşturma
  Texture (doku) yapmak istediğimiz imajı açıyoruz.

  Önce resmin üst yarısını kopyalıyoruz.

  Yapıştırdıktan sonra edit / transform / flip vertical ile ters çevirip, resmin en altına dayıyoruz.

  Şimdi de resmin sol yarısını ctrl + shift + c (copy merged) ile kopyalıyoruz. Böyle yapmamızın sebebi ekranda ne görünüyorsa kopyalamak, biliyorsanız ki normal copy'de sadece aktif olan layerdan kopyalama yapıyor sevgili photoshop.

  Bu sefer yapıştırdığımız bölümü edit / transform / filp horizontal ile enlemesine çevirerek ekranın sağ tarafına dayıyoruz. Bingo!
  Benim üzerine oynadığım resim şansıma çok temiz çıktı. Herhangi bir silme işlemi yapmama gerek kalmadı. Baktınız resmin herhangi bir yarısını yapıştırdığınız zaman belli oluyo, yumuşak bir brush ile oraları silerek arkaplana yedirin. Çok kolay Wallahi


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
kolay perspektif çizim örnekleri yol
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi