İddaa Ediyorum Tüm photoshop Dersleri/Resimli anlatım..!

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 ... Sonuncu8Sonuncu9
Grafik ve Photoshop Dersleri Bölümünden İddaa Ediyorum Tüm photoshop Dersleri/Resimli anlatım..! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 13
  Börtecin_1
  Üye
  Reklam

  --->: İddaa Ediyorum Tüm photoshop Dersleri/Resimli anlatım..!

  Reklam  ****l üzerine yiv açma
  Üzerine tırtıklarımızı (!) işleyeceğimiz resmi açıyoruz. Özellikle boru vs gibi yerlerde çok güzel durdukları inancındayım. Interfacelere de ayrı bi hava katıolar

  Gördüğünüz üzere benim kullandığım imaj enine, bu yüzden boyuna 1px genişliğinde ve tırtığın oluşacağı kadar uzunlukta bir seçim yapıyorum.

  CTRL + L ile Levels penceresini açtıktan sonra Input Levels bölümünün ortadaki alanına (bir TAB tuşu mesafesi oluyor kendisi) 0.4 yazıyoruz ve OK'e gömüyoruz. Bizim yaptığımız tırtık içeri doğru. Işığın da sol üstten geldiğini varsayarsak haliyle ilk önce karanlık tarafını yaptık. Şimdi aydınlığa geçelim. "M" tuşuna bastıktan sonra sağ ok tuşuna bir kere dokunup seçimimizi 1px sağa kaydırıyoruz ve yine CTRL+L diyoruz. Geçen sefer 0.4 yazdığımız yere bu sefer "2" diyoruz ve ok dioruz.

  Şekildeki gibi bişi çıkıyo ortaya. Bunu çoğaltınca daaa..

  Bunun gibi hoş görünümlü bişi çıkıo

  ForumAlev --->: İddaa Ediyorum Tüm photoshop Dersleri/Resimli anlatım..!

 2. 14
  Börtecin_1
  Üye
  Adjustment ile renk değişimi
  Adjustment layer, aynen mask gibi çalışan, fakat imaj üzerinde renk tabanlı işlemlere yarayan bir fonksiyon. biz bu derste hue & saturation özelliğini kullanacağız. Resmimizi seçtikten sonra layer / new / adjustment layer diyerek açılan pencereden hue & saturation'ı seçip ok'e basıyoruz.

  Açılan pencerede resmin renklendirmek istediğimiz bölgesine vermek istediğimiz rengi ayarlıyoruz.
  Ben bu resimde köpeğin kahverengi olan tüylerini mavi yapmak istedim mesela

  Sağ taraftaki layer penceresinde görebileceğimiz gibi yeni bir layer açıldı. Aynen maskde olduğu gibi, siyah ve beyaz kullanacağız. Siyah yerler adjustment layer'ın gözükmeyeceği, beyaz yerler ise gözükeceği yerler.

  Yukardaki resmin bitiminde benim adjustment layerımda soldaki gibiydi.
 3. 15
  Börtecin_1
  Üye
  Eriyen Dekoratif Çerçeve

  Bir daire çizin ve blur efekti verin.

  Bitmap'a gidin ve yukaridaki özellikleri seçin

  yukarıdaki özellikleri seçerek devam edin.

  ctrl + i ile tersini olusturun (Invert)
  Seçin (ctrl tuşu basılıyken seçmek istediginiz layer'a tıklarsanız seçmis olursunuz)

  Path menüsüne gelin. Seçtiginiz alani path olarak olusturun.
  Bu path'i seçili alan haline getirip (ctrl tusu basiliyken seçmek istediginiz path'e tıklarsaniz seçmis olursunuz) silin.

  Silince oluşacak görüntü budur. Altına istediğiniz rengi koyabilirsiniz.
  Diş biçiminde ve halftone Frequency büyüklüğü ile shape tipinde değisikliklere yapıp farklı çerçeveler elde edebilirsiniz.
  Sergilenecek fotoğraflara uygun olmasa bile böyle bir çerçevenin yakısacağı yer vardır
 4. 16
  Börtecin_1
  Üye
  Monitörden Fırlayanlar
  Farklı resimleri birleştirmek için Layerları kullanılır. Yukarıdaki resimleri birleştirerek yapılan yeni çalışmada layerların dizilişini görüyorsunuz.
  Birbirinin arkasında kalması gereken resimlerde arkada kalması gereken bölümü sildim. Kırık cam parçaları için, monitör Layer'ından bir tane daha çoğaltıp farklı biçimlerde parçalar aldım ve gölge verdim. Şeffaflık etkisi için opacity'i azalttım. Kadının arkada olma etkisini arttırmak için biraz daha gölgede kalmasını sağladım. Gölgeler için motion bluru tercih ettim.

  Hepsi bu kadar ...


 5. 17
  Börtecin_1
  Üye
  Resmi, bir biçim içine yerleştirme (yaprak ve orman)
  Birbirini çağrıştıran iki resim kullanarak, bir resmin anlamı arttırılabilirsiniz. Ağaçlar ve bir yaprak...
  Amacınıza uygun iki resim bulun. Birinin Layer'nı diğerinin üstüne sürükleyerek, iki resmi aynı photoshop belgesinde bir araya getirin. Yeni bir adla kaydetme işlemini hemen yapmak, daha sonra kullanabileceğiniz bu resimleri bozmamanızı sağlar.

  Bulduğunuz resimlerin büyüklükleri birbirine uyup uymadığını anlamanız gerekir.Kenar çizgisinden yararlanacağınız resmi uygun bir araçla seçip Save Selection'la bir alfa kanalı olarak kaydedin. Kanalın gözünü tıklarsanız resimlerin birbirine uygunluğunu farkedersiniz. Eksik olan bölümü doku taşıma yöntemiyle büyütmeniz gerekebilir. Yandaki resimde ufukta görünen orman görüntüsü çogaltıldı.

  Çoğu konuda olduğu gibi burada da sonuca gitmenin değişik yolları var.
  Bunlardan bir tanesi; bu işlemleri tamamladıktan sonra, alfa kanalını Ctrl+kanal adı ile seçin. Ctrl+Shift+I ile tersini seçip orman resminin fazlalığını silin. Yine orman Layer'ında iken Ctrl+L (mac. kullanıcıları tüm Ctrl'leri "Elma" diye okuyor değil mi?) Levels tablosunu çağırın. Output Levels'i + bir değere getirin. Preview işaretliyse yaptıklarınızın etkisini resim üzerinde göreceksiniz. Size uygun bir yerde okeyleyin. Bu, ağaçlarınızın silikleşmesine yol açacaktır. Kullanım yeriniz arka plansa uygun bir seçim olabilir. Yaprak Layer'ını silip Flatten Image ile layer birleştirme işlemini sağlayın. Yaprak Layer'ını görünmez kıldıktan sonra bu işlemi yaparsanız yine aynı sonuca ulaşırsınız.

  Başka bir yol, Yaprak Layer'ında iken, kanalın opacity'sini düşürmektir. Bu yolla yaprağın damarlarının, orman resmi üzerinde görünmesi mümkün olur. Normal değil de diğer modları kullanmakmak isteyebilirsiniz. Herbirini değişik opacity değerleriyle denerseniz, amacınıza en uygun bileşimi bulabilirsiniz.

  Bir yaprak aynı zamanda bir orman demektir...


 6. 18
  Börtecin_1
  Üye
  Fotoğraftan istenmeyen kısımları kaldırmak

  Doğal görüntü iyidir ama bazan fotoğraftaki bazı bölümleri silmek gerekebilir. Örnekteki fotoğraf için bunun gerektiğini söylemek istemiyorum. O sadece anlatmak için kullanıldı

  Clone aracını seçin.

  Çalışma yapacağınız alanın büyüklüğüne göre fırça seçin. Çalışma süresince fırça boyutunu değiştirmek durumunda kalabilirsiniz.
  Dokunun hangi geçirgenlikle taşınmasını istediğinizi opacity ayarından belirleyin. Aynen taşımak istediğiniz durumlarda ayarın 100% olması gerekir.
  Tüm bunları hazırlayınca, kullanmak istediğiniz dokuyu belirlemek üzere, clone aracındandayken, alt tuşu basılı tutarak seçtiğiniz bölüme bir kez tıklayın. Sonra, farenizi dokunun taşınmasını istediğiniz bölüme ***ürün ve basılı tutarak orada dolaştırın.
  İlk doku örneğini aldıktan sonra hangi yöne ve ne kadar uzaklığa gittiğiniz bellektedir. Parmağınızı kaldırdıktan sonra tekrar tıklayarak devam ettiğinizde aynı yön ve uzaklık geçerli olur. Bunu istemediğiniz durumlarda, tekrar tıklayarak yeni bir doku örneği almanız gerekir. Tüm bunlar Aligned seçeneği seçiliyse söz konusudur. Aligned seçeneğindeki işareti kaldırırsanız, ilk doku örneğini aldığınız yer, çalışma boyunca geçirliliğini korur...


 7. 19
  Börtecin_1
  Üye
  Renk ve çekim hatalarını düzeltme
  Çekimlerde ve taramalarda oluşan hataları düzeltmek önemlidir. Özellikle müşteri, olması gereken ürün renklerini, ürünlerden birer parça getirip önünüze koyduysa...

  İlk yapmanız gereken, çekimden kaynaklanan ürün çarpılmalarını düzeltmektir. Açılar 90 derece olmalı tabii ki...
  Dolabın iki kenarına Guide'ları çekersiniz. Resmin hepsini seçip, Ctrl + T dediğiniz zaman çıkan köşelerden birini (üründeki çarpıklığın durumuna göre sizin karar vermeniz gerekir) tutarsınız.
  Tutup hemen çekiştirirseniz olmaz. O zaman resim enine, boyuna kafasına göre küçülüp büyür, oranları bozulur.

  Shift tuşunu basılı tutarsanız, orantılı küçültüp büyütmüş olursunuz.

  Ctrl tuşu basılıyken tutarsanız, tek köşeyi tutma şansı yakalarsınız. Bizim istediğimiz de buydu zaten... Bir köşeden tutup daraltmak ya da genişletmek...

  Bu işlemi yaparken, aşağı ya da yukarı kaymasını istemiyorsak, Ctrl basılı iken aynı zamanda Shift tuşunu da basılı tutmanız gerekir.

  Ürünün kenarı, Guide'e parelel olunca işlem tamam demektir.

  Renk düzeltmesi için, ürünü monitördeki ürün resminin yanına koyup, bakarsınız. Hangi rengi azaltıp hangisini çoğaltmak gerekir ki iki birbirine benzesin...??
  Kolay gelsin


 8. 20
  Börtecin_1
  Üye
  Perspektif klonlama 1 (Vanishing Point / cs2)
  CC2'de yeniliklerden biri de Vanishing Point filtresi... Nerelerde uygulayabileceğimizi görelim...

  Clone aracı, doku taşımaya yarıyor biliyorsunuz. Daha önce istiyorsak opacity değerinde değişiklik yaparak, seçtiğimiz fırça büyüklüğünde doku taşıma yapabiliyorduk. Taşıdığımız doku, diğer tarafta da aynı büyüklükte oluşuyordu.
  Oysa perspektif kuralları gereği, daha uzaktaki daha küçük görünür. Daha uzaktaki bir bölüme, yakındaki dokuyu taşımak, görünüşün bozulmasına neden olur.
  Bu filtre, soruna çözüm getirmiş.
  Alttaki fotoğrafta, yolun bir kıs**** taşmış olan toprağın yerine taş dokusunu taşıyacağız.

  Vanishing Point filtresine geçin. Soldaki ikonlardan grid aracını seçin ve perspektife uygun olarak 4 köşe için dört kez tıklayın. Buradaki perspektif en iyi yolda belli olduğu için yolun kenarlarını kılavuz olarak kullanıyoruz.

  Çizdiğiniz şeklin, orta noktalarından tutarak yanlara ve üste-aşağıya doğru genişletin. Amacımız, çalışacağımız alanı, fotoğraftaki perspektife uygun olarak genişletmek. Daha rahat çalışmak...

  Şimdi clone aracına geçin, daha önce de yaptığımız gibi alt tuşu basılıyken, taşıma yapacağınız yere tıklayın. Burası doku taşıma için seçtiğiniz alandır.
  İlerideki toprak olan kısma farenizi getirdiğiniz zaman, taşıdığınız dokunun oranın büyüklüğüne uygun hale geldiğini göreceksiniz... Opacity, fırça büyüklüğü, hizalama gibi özellikleri üst kısımdan ayarlayabilirsiniz.


 9. 21
  Börtecin_1
  Üye

  --->: İddaa Ediyorum Tüm photoshop Dersleri/Resimli anlatım..!

  Reklam  Perspektif klonlama 2
  Karolarla döşenmiş bir alan yapmamız gerektiğini düşünelim.
  Shape aracını kullanarak, çalışmaya başlayabiliriz. Maskı seçili hale getirin, yeni biri layer (katman) oluşturun ve içini bir renkle doldurun. Bu layerdaki şekli kopyalayın.


  Yeni bir katman daha oluşturun ve alttakilerin gözlerini kapatıp görünmez yapın. Yapmak istediğimiz perspektife uygun karo alan görüntüsünü bu boş katman üzerinde oluşturacağız.

  Layer 2'deki şekli kopyalamıştık biliyorsunuz. Vanishing Point filtresine geçelim. Amacınıza uygun perspektif alanı oluşturun.

  ctrl+V ile kopyalamış olduğumuz şablonu yapıştırın. Sol üst köşede yerini alacaktır.

  Fare ile tutup çizdiğiniz perspektif alana sürükleyin. Şablon karolarımızın perspektife uygun biçimlendiğini göreceksiniz. ctrl+T ile büyüklüğünü değiştirebilirsiniz. Alanın alt tarafında istediğiniz biçimde konumlandırın.

  Seçililiği devam ederken, alt tuşunu basılı tutup sürüklerseniz, karoları çoğaltmış olacaksınız. Üst kısma sürükleyin ve alttakinin bitiş noktalarına uygun biçimde yerleştirin. Alanınızın büyüklüğü kadar, yukarı doğru çoğaltmaya devam edin.

  Ok. deyip çıktığınızda, istediğiniz çizim hazır... Bunu perspektife uygun çiçekler, kuşlar gibi uygulamalarda kullanabilirsiniz. Tabii aklınıza gelen diğer şeylerde de


 10. 22
  Börtecin_1
  Üye
  Perspektif klonlama 3 (Vanishing Point / cs2)
  Binanın solundaki üçgen biçimli alanı kapatıp, pencerelerin orada da devam etmesini sağlayacağız.

  Vanishing Point filtresine geçin, pencereleri kılavuz olarak kullanıp, perspektif alanınızı oluşturun.

  Sonra orta noktalardan tutarak alanı, fotoğraf boyunca dört yöne doğru genişletin.

  Soldaki dörtgen ikonunu seçerek, taşımak istediğiniz alanı seçin. Dörtgen çiziminiz de perspektife uygun olarak çizilecektir. Ama sizin dikkat etmeniz gereken şey, ek yeri belli olmamı için seçimi doğru yapmaktır. Aşağıda görüyorsunuz, pencereler arası boşluk sağda ve altta bırakılmıştır..

  Seçtiğiniz alanı, alt tuşu basılı iken sürükleyin. Perspektife uygun olarak pencereler otomatik olarak küçülecektir. Fare ile taşıdığınız yer neresiyse, oranın büyüklüğünü alacaktır. Sizin dikkat etmeniz gereken şey, çizgi hizalarına dikkat edip doğru yere bırakmaktır. Fotoğrafta başka bir alandan tekrar seçim yaparak, kapatmak istediğiniz kısmı, pencelererle dolduruncaya kadar, bu işleme devam edin.


 11. 23
  Börtecin_1
  Üye
  Ten rengi ve dokusu üzerinde oynamalar
  Çekilen fotoğraflar, bazan reklam amaçlı kullanılabilir. Amaca bağlı olarak ten dokusu üzerinde abartı bir düzeltme yapmak gerekebilir.

  Orijinal

  Orjinal layerı çoğalttıktan sonra blur filtresini tendeki kırışık ve dokular yok olacak kadar blur filtresi uygulayın. Bu layer en altta yer alsın. Tabii bu arada kaşlar, saçlar, kirpikler vs de bozulmuş oldu. Önemli olan bu kısımları orijinal resimden kullanmak.
  Orijinal resmi tekrar çoğaltın (her ihtimale karşı orjinal üzerinde hiç çalışma yapamadığınız bir yedek tutmanızda fayda var diye bir kez daha çoğaltıyoruz. En üste yerleştirin. layer gözünü kapatıp açarak yaptığınızla, ilk hali arasındaki farkı kontrol etmenize yarayacaktır. )
  Alttan ikinci sırada yer alan orijinal fotoğrafa Layer/Add Layer Mask/Reveal All ile layer maskı açın.
  Üst renk siyah iken fırça ile kaş göz ağız kulağın kıvrımları, saç gibi bölümler dışındaki yerleri boyayın. Yanlış yaptığınız zaman üst rengi beyaz yapıp yanlış yaptığınız yeri düzeltebilirsiniz. Bu işlemleri resmin üzerinde değil, yanına eklenen bölümde yapmayı unutmuyorsunuz tabii...
  Ten istediğiniz kadar düzgün olmadıysa, yani bir layer açıp fırça ile ten renginden renk örneği alıp bozuk yerleri düzeltebilirsiniz.
  Bu işlemlerin tümünde, çalıştığınız yerin özelliğine göre fırça büyüklüğünü ve opacity değerini (boyanın % 1 ile % 100 arasında miktarını) sürekli değiştirmeniz gerekecektir.
  Bu işlerimlerin sonucunda oluşan fotoğraf:

  Bu hali size çok düzeltilmiş gelirse,

  Oorijinal fotoğrafa opacity verip, iki layerı öyle birleştirin...
  Görünen kısmı, orijinal fotoğraf olan, ama kullanım biçimi aşağıdaki örnekteki gibi olması gereken bir çalışmada, iki ihtimali karşılaştırın. Birincide beyaz kısımda düzeltilmiş çalışma yer alıyor, diğerinde ise orijinal fotoğraf...

  Beyaz

  Başka bir örnek:


 12. 24
  Börtecin_1
  Üye
  Background Hazırlama 1
  Background olarak kullanacağınız bir resim için, önce sitenizin içeriğine uygun bir çizim bulun ya da çizin. Çizimin acemice olmasının çok da kötü olmadığını göstermek için böyle bir örnek seçtim.

  Layer'ınızı çoğaltın. (New Layer) Parlama Layer'ında gölge ışık için gereken efekti oluşturacaksınız.
  Siyah-beyaz bir resmi seçmek kolay. Magic Wand'la siyah alana tıklayın. Birbirine değen bütün siyah alanlar seçili hale gelecek. Değmeyenleri de seçime katmak için, Select/similar seçeneğine gidin. Artık, benzer tüm pikseller seçildi. Select/modify/expand'a 1-2 piksel değer girin. içini beyaz renk ile doldurun. Gaussian Blur efektini resminizin özelliğine göre 3-10 değerine getirin okeyleyin.
  Alta bir Layer daha ekleyip içini siyah doldurun.

  Blur efektinin Motion ve Radial seçeneklerini kullanarak farklı etkiler elde edebilirsiniz.
  .Bu sayfadaki üstte Radial Blur, altta Blur, ve daha sonra 2 tane Motion Blur efektinin sonuçları var.

  Yukarıdan aşağıya uzanan parlama bölgesi oluşturmak için, tüm Layerları merge komutuyla birleştirin. Alta iki Layer daha ekleyin. Ortadakini beyaz alttakini siyah renk doldurun. Beyaz Layer'ı 1-2 piksel kaydırın ve istediğiniz ışığa ulaşıncaya kadar blur efekti uygulayın.

  Burada ise farklı bir etki için en üstte resim beyaz olarak kullanıldı. Bu resimleri background olarak kullanmak için, enini en az 640 piksel yapmanız gerekli. Resim 640 pikselden sonra kendini tekrar edecektir. Menübar olarak kullanmak için, menü için düşündüğünüz pikselde yapmanız yeterli. Yani 150 piksel civarı...


+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 ... Sonuncu8Sonuncu9
kolay perspektif çizim örnekleri yol
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi