Peygamberimiz, münafıkların listesi ve Hz Ömer

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Peygamber Efendimiz (S.A.V) Bölümünden Peygamberimiz, münafıkların listesi ve Hz Ömer ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Peygamberimiz, münafıkların listesi ve Hz Ömer

  Reklam  Peygamberimiz, münafıkların listesi ve Hz Ömer

  Forum Alev
  Peygamberimiz, münafıkların listesini Hz. Huzeyfe'ye vermişti. Hz. Ömer'in, Peygamberimiz beni de münafıklardan saydı mı, diye sormasının hikmeti nedir?

  Hz. Ömer (ra)’in ilgili sözüne -uzun veya kısaca- yer veren rivayetler hadis ve tefsir kaynaklarında geçmektedir. (bk. İbn Ebî Şeybe, el-Musannef, 8/637; Taberî, Tevbe,9/101. ayetin tefsiri; İbn Hazm, el-Muhalla, Gazalî, İhya, 129; 11/222; İbn Hacer, Mukaddime, s.404; Kenzu’l-Ummal, 13/344)

  Zeyd b. Vehb el-Cühenî anlatıyor: “Münafıklardan biri öldü, Ebu Huzeyfe cenaze namazına katılmadı. Bunun üzerine Ömer, ‘Bu da onlardan mıdır?’ diye sorunca Ebu Huzayfe “Evet” diye cevap verdi. Bu defa Ömer: ‘Allah aşkına ben de onlardan mıyım?’ diye sormaya başladı. O ‘hayır!’ dedi ve ekledi, ‘Yemin olsun senden sonra artık bunları hiç kimseye anlatmam’”( bk. İbn Ebî Şeybe, el-Musannef, 8/637; Ebu Bekir el-Hallal, e’s-sünne, babu munakehati’l-Murhile; İbn Hacer a.g.y; Kenzu’l-ummal, a.g.y).

  İbn Hacer, Hz. Ömer (ra)’in böyle bir söz söylemesinin muhal/imkânsız olduğunu savunan ve hadisi zayıf kabul eden Yakub b. Süfyan el-Fesevî’yi eleştirmiş, bu görüşünün yanlış olduğunu, ilmî dayanağı olmayan böyle indî görüşlerle sahih hadis rivayetlerinin reddedilemeyeceğini vurgulamıştır. Daha sonra “ Hz. Ömer bu sözü -Allah’ın mekrinden emin olmadığı, şiddetli korkunun kendisine hâkim olduğu bir anda söylemiştir, dolayısıyla bozuk vesveseler yüzünden güvenilir ravileri zayıf kabul etmenin doğru olmadığını” belirtmiştir.(bk. Mukaddime(Hedyu’s-Sârî) s.404).

  İbn Hacer gibi bir otoritenin kabul ettiği bir hadisi kabul etmek ve onun yaptığı gibi, konuyu Hz. Ömer (ra)’e yakışır bir şekilde yorumlayıp algılamak en isabetli yol olduğunu düşünüyoruz.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Peygamberimiz, münafıkların listesi ve Hz Ömer

  Reklam  Ashab-ı kiram hem Allah'ın rahmetine sığınmış hem de onun gazabından korkacak şekilde yaşamaktaydılar. Hazreti Ömer'in söylediği söz Allah'ın gazabından korkmasındandır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi