Yüzbinler Peygamber İçin Buluştu

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Peygamber Efendimiz (S.A.V) Bölümünden Yüzbinler Peygamber İçin Buluştu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  özℓєм
  Yeni Üye
  Reklam

  Yüzbinler Peygamber İçin Buluştu

  Reklam  Yüzbinler Peygamber İçin Buluştu

  Forum Alev
  Yüzbinler Peygamber İçin Buluştu Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Diyarbakır'da düzenlenen "Peygamber'e Sevgi" açık hava programına katılan 150 bini aşkın vatandaşın yüreği, Hazreti Muhammed sevgisi için attı.  Daha önce Diyarbakır Atatürk Stadı'nda yapılması planlanan, ancak kapasitesi yetmediği için İstasyon Meydanı'na alınan "Peygamber'e Sevgi" etkinliğine, 7'den 70'e herkes katıldı. 150 bini aşkın vatandaşın katıldığı programda, Hz. Muhammed'in doğum günü büyük coşkuyla kutlandı. Bir süre önce ilde yaşanan terör olaylarının ardından büyük coşkuyla kutlanan Kutlu Doğum Haftası, huzur ve barış ortamına kapılarını araladı.
  Diyarbakır halkının büyük ilgi gösterdiği açık hava programı, Kur'an-ı Kerim'in okunmasıyla başladı. Daha sonra çeşitli ilahiler seslendirildi ve mevlid okutuldu. Bazı vatandaşlar gözyaşlarını tutamazken, hep bir ağızdan Hazreti Peygamber'e salât-ı selâmlar getirildi. Tekbir seslerinin hep bir ağızdan yükseldiği programda, vatandaşlar, Peygamberimiz Hazreti Muhammed'e olan sevgilerini dile getirdi.
  Çocukların okuduğu ilahi ve şiirler, dinleyenleri coşturdu.
  'Anam babam Sana feda olsun Yâ Resûlallah' sözlerinin hep bir ağızdan söylendiği programda, bir konuşma yapan Prof. Dr. Mehmet Hayri Kırbaşoğlu, "Avrupa'nın Peygamberimiz'e yönelik yaptığı çirkin saldırıların kabul edilemez" olduğunu vurguladı.
  Kanayan İslâm coğrafyasında Hazreti Peygamber'e olan ihtiyacın her zaman arttığını vurgulayan Kırbaşoğlu, umudun, kurtuluşun, adalet ve barışın adresinin İki Cihan Serveri Hazreti Muhammed olduğunu dile getirdi.
  İZMİR’DE MUHTEŞEM TABLOİzmir İl Müftülüğü ile KAGİAD, BESİAD ve Kordelyalı İşdamları Dernekleri'nin ortaklaşa düzenlediği "Kutlu Doğum Özel Programı"na, 10 binden fazla kişi katıldı. Programın düzenlendiği Halkapınar Spor Salonu tamamen dolarken, programda duygu seli yaşandı.
  İzmir'de Hz. Muhammed'in dünyaya gelişi dolayısıyla, "Kutlu Doğum Özel Programı" düzenlendi. Halkapınar Spor Salonu'nda 10 binden fazla kişinin katıldığı program, İstiklâl Marşı ve Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Asım Bezirci'nin sunuculuğunu yaptığı Kutlu Doğum Özel Programı'nda, daha sonra semazenler, davetlilere bir gösteri sundu.
  Semazenlerin ardından davetlilere hitap eden İzmir İl Müftü Yardımcısı Abdurrahman Koçak, programın sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla düzenlendiğini söyledi. Türkiye'de 1989 yılından beri Kutlu Doğum Haftası'nın çeşitli etkinliklerle kutlandığını söyleyen Koçak, "Örnek insan olan Peygamberimiz'i, iyi anlamaya ve anlatmaya yönelik bir hafta belirlendi. O'nu, toplumun her kesimine anlatmak için bu etkinlikleri düzenliyoruz. Peygamber Efendimiz'e olan sevgimizi, sözlerimizle, davranışlarımızla, hayatımızın her anına yansıtmalıyız" dedi.
  Prof. Dr. İbrahim Canan ise, Hazreti Muhammed'in dünya ve ahiret için rehber olarak gönderildiğini söyledi. "O'nun sünnetini yaşadığımız sürece, Allah'ın rahmetine mazhar oluruz" diyen Canan, en büyük sünnetin ise çocuklara sahip çıkmak olduğunu ifade etti. Son zamanlarda İslâmiyet'in terörizm gibi gösterilmeye çalışıldığını da vurgulayan Prof. Dr. Canan, İslâm dininde terörün olmadığına dikkat çekti.
  Konuşmaların ardından sahneye çıkan Pembe Kelebekler Dua Çocukları'nın söylediği ilahiler ve yaptığı semazen gösterileri, davetliler tarafından ayakta alkışlandı. Yamanlar Işık İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Pinnur Sızgah'ın okuduğu "Gelseydin" isimli şiir ise herkesi duygulandırdı. Kutlu Doğum Özel Programı'nın final bölümünde ise Bosna Hersek'ten gelen Bosna Sultan Fatih İlahi Korosu sahneye çıktı. Söyledikleri ilahilerle davetlileri kendilerine hayran bırakan koro, uzun süre alkışlandı. Bazı davetlilerin program sırasında gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi. Yaklaşık 3 saat süren gösterilerin ardından gece, havai fişek gösterisiyle son buldu.
  Mehter, pilav ve gül
  Fatih Belediyesi'nce, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında mehter konseri düzenlendi. Belediyeden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı, Fatih Camii avlusunda konser verdi. Konserin ardından hayırseverler tarafından hazırlatılan pilav, ayran ve tatlı, vatandaşlara ikram edildi. İkram sırasına giren bayanlara da birer kırmızı gül verildi.
  Yurtta Kutlu Doğum coşkusu
  - KARABÜK - Karabük İlim Kültür Derneği (İLKDER) tarafından Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Gül Gecesi'nde, "Peygamber Efendimiz'e Mektup Yarışması"nda dereceye girenlere ödülleri törenle verildi.
  - TUNCELİ - Tunceli Müftülüğü ve Cemevi yöneticileri, Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenlediği etli pilav töreninde, birlik ve kardeşlik mesajları verdi.
  - KONYA-KULU- Konya'nın Kulu İlçesi'nde, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde konferans düzenlendi. İlçe Müftülüğü Konferans Salonu'nda kadınlara yönelik düzenlenen konferansta, Peygamber Efendimiz'in hayatı, kişiliği, ailesiyle yaşamı anlatıldı. Kadınlar tarafından ilgiyle izlenen konferansın, belde ve köylerde de devam edeceği belirtildi.
  - ESKİŞEHİR- Eskişehirliler tasavvuf müziği korosu ve sema gösterileri ile, Hz. Peygamber'i andı. Gecede henüz okuma yazma bilmeyen 6 yaşındaki Sueda'nın okuduğu naat-ı şerif ise, katılımcılar tarafından ilgiyle dinlendi ve alkışlandı.
  - BALIKESİR -Balıkesir'in Manyas İlçesi'nde, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Mısırlı hafız Hani Rıdvan, okuduğu Kur'an-ı Kerim ile dinleyenleri mest etti. Manyas Müftülüğü tarafından Çarşı Camii'nde düzenlenen gecede, cami tıklım tıklım dolunca, bazı vatandaşlar programı cami bahçesinde sinevizyonla izledi. Program, merkezi sistem aracılığıyla ilçeye bağlı tüm köyler tarafından da dinlendi.
  - BOLU - Bolu İl Müftülüğü tarafından, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde D-100 Karayolu'nda sürücülere gül dağıtıldı. Ayrıca 10 bin kişiye de yemek ikram edildi. Bolu Müftüsü Ahmet Okutan, D-100 Karayolu'nda gerçekleştirilen etkinlikte, yoldan geçen otobüsleri durdurarak, yolcu ve şoförlere Kutlu Doğum Haftası'nın önemini anlatarak, gül verdi.
  - ADIYAMAN - Adıyaman İl Müftülüğü tarafından "İnsanların Peygamberlerin rehberliğine ihtiyacı var" konulu konferans düzenlendi. Konferansın ardından Mor Petros Mor Pavlos Kilisesi Rahibi Melki Ürek'e İl Müftüsü Nimetullah Arvas gül verdi.
  - ADANA - Adana'da, "Teşekkür Ederim Allahım" adlı kasetiyle rekor kıran ilahi grubunu dinlemek için gelen binlerce kişi, salon almayınca dışarıda kaldı.
  - MARDİN - 'Kutsal Emanetler' sergisi büyük ilgi gördü. Karşılarında ilk defa 'Kutsal Emanetler'in fotoğraflarını gören vatandaşlar, duygulu anlar yaşadı. 2. 2
  fotoibrahim
  Üye
  Reklam  milletimizin birlik ve beraberliği açısından çok güzel bir görüntü........
  Mevlam bu millete ZEVAL vermesin.... 3. 3
  User51
  Yeni Üye
  Uyandi Ümmet BİrleŞtİ Eller Dİller De Tek Bİr SÖz Allahuekber 4. 4
  isma
  Yeni Üye
  ALLAH razı olsun saol

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi