1 Aralık Dünya AIDS Günü

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Özel Gün ve Geceler Bölümünden 1 Aralık Dünya AIDS Günü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  seco00006
  Usta Üye
  Reklam

  1 Aralık Dünya AIDS Günü

  Reklam  1 Aralık Dünya AIDS Günü

  Forum Alev
  DÜNYA AIDS GÜNÜ
  AIDS ile mücadelenin önemini vurgulamak ve insanları bilgilendirmek amacıyla 1 Aralık tarihi, 1988 yılından beri AIDS günü olarak kabul edilmiştir.


  DÜNYA AIDS GÜNÜ
  AIDS ile mücadelenin önemini vurgulamak ve insanları bilgilendirmek amacıyla 1 Aralık tarihi, 1988 yılından beri AIDS günü olarak kabul edilmiştir. İlk olarak 1980'li yıllarda Afrika'da ortaya çıkan ve halen çaresi bulunamayan bir hastalık olan HIV virüsünün yol açtığı AIDS, çağımızda insanların her an karşı karşıya kalabilecekleri en ölümcül hastalıklardan biridir. Dünyada 1 Aralık AIDS gününün sembolü kırmızı kurdeledir. Hastalık göstermese bile kandaki bazı hücrelerin (CD4) sayısına bakılarak da AIDS teşhisi konabilir.
  AIDS, tedavi olunmadığı takdirde 'HIV' virüsünün bağışıklık sistemini zayıflatarak yol açtığı bir hastalıktır. Türkçe açılımı "Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu" olan AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrom) hastalığında, AIDS tablosuna gelen kişiler; cilt kanseri ve bunun gibi ciddi enfeksiyonlara yakalanırlar.
  HIV virüsünü taşıyan kişiye “HIV pozitif” denir. HIV pozitif olmak ile AIDS olmak aynı şey olmadığı gibi her HIV pozitif olan kişi AIDS tablosuna gelecektir diye bir durum yoktur. Günümüzde bilinenin aksine, HIV pozitif olan kişiler artık ölümü beklemiyorlar. Günümüzdeki tedavi olanakları ile HIV/AIDS artık kronik bir hastalık haline getirilmiştir.

  AIDS'in Belirtileri
  HIV bulaştıktan sonra, AIDS hastalığı belirtileri kişinin yaşam koşullarına ve vücut direncine göre 3 - 5 yıl, hatta bazen daha uzun süre sonra ortaya çıkar. HIV bulaştığı vücutta çeşitli hücrelere, özellikle CD4T kan hücrelerine yerleşerek çoğalır. Zarar gören CD4T hücreleri giderek azalır ve bunun sonucu olarak vücudun bağışıklık sistemi yıkıma uğrar. Vücut direnci zayıflayan hastada, normalde zararsız olan, hafif geçen ya da ender rastlanan bazı hastalıklar belirir. Ayrıca lenf bezlerinde büyümeler, ağız ve deride tekrarlayan uçuk, yara ve lekeler, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, ishal, öksürük görülür. Kişide bu belirtilerin ancak birkaç tanesinin bir arada bulunması durumunda AIDS düşünülebilir. Kesin tanı için anti-HIV testi yapılır.

  Dikkat!
  1. Kan nakli sırasında, AIDS testi yapılmamış kontrolsüz kan asla kullanılmamalıdır
  2. Kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş şırınga, iğne, cerrahi aletler, jilet, makas, diş hekimliği aletleri, akupunktur iğneleri kesinlikle kullanılmamalıdır ve kullanılmasına izin verilmemelidir.
  3. HIV pozitif kişi, test sonucunu öğrendikten sonra kesinlikle kan vermemelidir.
  4. HIV'li sperm sıvısı, genital sıvı ya da kanın bulaştığı alet ve eşyanın yaralı dokuya teması ile de HIV bulaşabilir.
  5. Açık yaralar, vücuda mikrop/virüs/bakteri girişini engellemek için bantla kapatılmalıdır.

  Cinsel İlişki
  Her türlü cinsel ilişki ile bulaşabilen HIV'e karşı, güvenli cinsel yaşam kurallarına uyulması, cinsel yolla bulaşmaları büyük oranda engeller.
  Cinsel ilişkide “koruyucu kılıf” (prezervatif, kondom, kaput) kullanılması güvenli cinsel yaşamın ilk şartıdır. Kurulan cinsel ilişkinin tehlikeli olmayacağı düşünülse bile prezervatif kullanımı ihmal edilmemelidir. Çoğu kişi, HIV'in yalnızca hayat kadınlarında, uyuşturucu kullananlarda, eşcinsellerde bulunduğuna dair yanlış bir kanaate sahiptir ve bu nedenle bu sayılan gruplar dışındaki ilişkilerinde kondom kullanımını ihmal eder. Ancak AIDS belirli bir sosyal grubun hastalığı değildir. Hastalığın mikrobu olan HIV, cins, ırk, renk, din, yaş farkı gözetmeksizin herkese bulaşabilir.

  HIV/AIDS neden önemlidir?
  Kişiye HIV bulaştıktan sonra hiçbir belirti vermeden uzun yıllar bulaştırıcı olabilmektedir. Bu nedenle Türkiye'de HIV/AIDS olduğu bilinen yaklaşık 2 bin 254 hastanın yedi katı gibi bir rakamın var olabileceğinden söz edilmektedir.
  Kadınlardaki oran (Türkiye'de 1547 erkek, 707 kadın) artarsa ki dünyada bu oran hemen hemen eşitlenmiştir, yeni doğacak çocukların da HIV/AIDS'li olarak doğmasından dolayı yayılma hızı artacaktır. Eğer yeterli önlemler alınmazsa ve toplum bilinçlenmezse yayılma hızı artacaktır.
  Bir HIV/AIDS hastasının tedavi maliyeti çok yüksektir. Şu an için ülkemizde bilinen AIDS/HIV vakasının devlete maliyeti ekonomik bir sorun da yaratmaktadır

  AIDS hangi yollardan bulaşır?
  AIDS'in üç temel bulaşma yolu vardır:
  1.Korunmasız cinsel ilişki ile
  2. Her türlü cinsel temasla
  3. Cinsel organlarda yara bulunması ve başka bir cinsel yolla bulaşan hastalığın varlığıyla
  4. Direkt kan teması ile (kan nakli, ilaç enjektörünün ortak kullanımı, kan ürünleri vb) kan ve kan ürünleri ile Transplantasyonla iğne batması ile
  5. Kan bulaşmış vücut sıvıları ve tükürük, gözyaşı, ter, dışkı, idrar ile temas
  6. Diş tedavisi, dövme, takı için delici alet kullanımı
  7. Ortak kullanılan manikür, pedikür aletleri, jilet, vs.
  8. Ortak kullanılan enjektör ve diğer aletler.
  AIDS'in enfekte erkekten kadınlara bulaşma riski, enfekte kadından erkeğe bulaşma riskinden daha fazladır.

  AIDS hangi yollardan bulaşmaz?
   Sağlam deriden, el sıkışma ve masum (kuru) öpüşmeden
   Sivrisinek ve diğer kan emen böceklerden
   Aynı yerde yaşama, lavabo ve duşu kullanmadan
  Nerelerde test yaptırılır?
  Tüm hastaneler bu konuda yardımcı olabilir. Bunun dışında özel laboratuarlarda da bu test yapılabilir. Yasal olarak, kimliğinizi açığa çıkartacak bilgi vermek zorunda değilsiniz.

  HIV testi sonucum pozitif çıktı. Ne anlama gelir ve ne yapmalıyım?
  Test sonuçları hatalı çıkabilir. Öncelikle testi tekrarlamak gerekir. Yine pozitifse daha ileri testler yapılmalıdır. Ancak bu doğrulama testlerinden sonra pozitiflik kesin olarak ortaya çıkar. HIV pozitiflik, AIDS hastalığına sebep olan virüsün kanınızda bulunduğu ve bunu başkalarına bulaştırma potansiyeline sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu nedenle başkalarına bulaştırmamak için gerekli önlemler alınmalıdır.

  Pozitiflik onaylanırsa,
  1. Daha ileri testler ve tedavi seçenekleri öğrenmek için hasta hissedilmese bile doktora (enfeksiyon hastalıkları uzmanına) gidilmelidir.
  2. Tüberküloz (TB) testi yaptırılmalıdır. Tüberküloz basili ile enfekte olunmuş ve bu bilinmiyor olabilir. Teşhis edilmemiş TB ciddi sonuçlar doğurabilir. Erken teşhis edilen TB daha kolay ve başarılı tedavi edilebilir.
  3. Keyfi ilaç kullanımı, alkol ve sigara bağışıklık sistemini zayıflatır. Bunların bırakılması önerilir.
  4. HIV ve AIDS ile ilgili gruplara üye olunabilir.
  5. AIDS danışma servislerinden veya derneklerden bilgi alınabilir ve doğru yönlendirilme sağlanabilir.

 2. 2
  MuhammeTR
  Üye

  --->: 1 Aralık Dünya AIDS Günü

  Reklam  Dün akşam Medya Kralında bu konu ele alınmıştı çok iyi bilgilendim.Hıv'li olmak suç değildir :)

  Ayrıca bugün benim doğum günüm :p+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi