Tüm Türkiye ' nin 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Özel Gün ve Geceler Bölümünden Tüm Türkiye ' nin 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Tüm Türkiye ' nin 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

  Reklam  Tüm Türkiye ' nin 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

  Forum Alev
  30 Ağustos Zafer Bayramı

  30 Ağustos Zafer Bayramı  Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal bayramıdır. Her yıl 30 Ağustos günü kutlanır. Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.

  Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Ankara ve İzmir'de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve bir çok vatandaş, Ankara'da Anıtkabir'i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk'e, silâh arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye'de resmî tatildir.

  Her yıl, Kara Harp Okulu bu tarihte mezun verir. Tüm subay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olur.


  Tarihi


  23 Ağustos - 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Savaşı'yla Yunan orduları gerilemek zorunda kaldı. Bu uzun zamandır Türk ordularının elde ettiği ilk başarıdır. TBMM tarafından Sakarya Savaşı'ndan sonra Mustafa Kemal'e mareşal ve gazi unvanları verildi. Tarihin bu dönüm noktasından sonra Yunan ordularının topraktan atılma kararı alınır. Sad planı adı verilen tarrruz planı ocak ve nisan aylarında iki kez ertelenir. Tarruzun hazırlıkları tam anlamıyla ağustos ayında tamamlanır. Batı cephesinin kuzeyindeki ve güney cephesindeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Kocatepe bölgesine kaydırıldı. İstanbul'daki cephane depolarından silah ve cephane gizlice Anadolu topraklarına getirtildi. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silahlar satın alındı. Orduya taarruz eğitimi yaptırıldı. Gazi Mustafa Kemal'in başkomutanlığını yaptığı Türk ordusu, 26 Ağustos 1922'de düşmana saldırdı. Bir kaç saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos'ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis'te vardı. Bu savaş, Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.

  Büyük Taarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan Ordusu, İzmir'e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden temizlenmiş oldu.  Tüm Türkiye ' nin 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun ! 2. 2
  murti05
  Özel Üye

  --->: Tüm Türkiye ' nin 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

  Reklam  Herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramını Kutlarım.. 3. 3
  RAAJAA
  Emekli
  30 Ağustos 1922 Tarihi Türk İnsanının İnancını Zaferle Taçlandırdığı Gündür...Herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun..


  Türk tarihinin en görkemli zaferlerinden birisi olarak kabul edilen 30
  Ağustos Zaferi'nin, "bağımsızlık" hedefine kilitlenmiş bir ulusun, yokluk
  içinde olmasına rağmen, azim ve kararlılıkla, karşısındaki büyük gücü
  eriterek askeri açıdan ulaştığı başarıların ve Türk milletinin, ordu ile
  ortak mücadele ve azminin eserinin 87 inci yıldönümünde, Ulusumuza eşsiz
  zaferler kazandıran, başta Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük komutan
  ve Devlet Adamı Yüce Atatürk ve O'nun silah arkadaşları olmak üzere tüm
  şehitlerimizi minnet rahmet ve şükranla anıyor, hayatta kalan gazilerimize
  Cenab-ı Hak'tan sağlık ve huzur dolu bir yaşam diliyoruz. Bu vesileyle, tüm
  Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin ve Aziz Milletimizin 30 Ağustos Zafer
  Bayramı' nı en içten duygularımla kutluyor selam ve saygılar sunuyorum.

  Gökhan :cool:  30 Ağustos Zafer Bayramımız KutLu oLsun.....
 4. 4
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun...

 5. 5
  alicanavar
  Özel Üye  Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasında 87 yıl önce yazılan kurtuluş destanının gurur ve heyecanı tazeliğini koruyor. Bugünlerde üniter devlet kavramlarının çokça konuşulduğu bir zamanda bundan 87 yıl öncesinden doğulusuyla, batılısıyla, kuzeylisiyle ve güneylisiyle nasıl bir mücadele verdiğimizi unutmadık.Sadece askeri bir zafer olmayan, bir ulusun birlik ve beraberlik ruhunu tüm dünyaya gösterdiği, milli mücadele sürecinin en büyük adımı olan Büyük Taarruz Zaferi'nin 87. yılını tüm heyacanımızla kutlarken gençlerimizdende bu başarıya sahip çıkmalarını özellikle isterim.

+ Yorum Gönder
30 ağustos zafer bayramı,  türkiye
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi