Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası başlıyor!

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Özel Gün ve Geceler Bölümünden Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası başlıyor! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası başlıyor!

  Reklam  Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası başlıyor!

  Forum Alev
  Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası başlıyor!  Trafikten sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Celal Uzunkaya, Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası'nın sadece bir hafta olarak kutlanmasının "sembolik" olduğunu belirterek, "Yol kullanıcıları yılın 365 günü trafik kurallarına riayet etmelidir" dedi.
  Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası 3-11 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
  Gerçekleştirilecek faaliyetlerle ilgili AA muhabirine bilgi veren, trafikten sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Celal Uzunkaya, Trafik Haftası'nın kutlanmasındaki temel amacın 52 hafta boyunca trafikle ilgili yapılan çalışmaların ve duyarlılığın bir hafta boyunca daha da üst seviyelere çıkartılması olduğunu söyledi.
  Ankara'da 7 Mayıs'ta tertip olunacak açılışın ardından değişik üniversitelerden uzmanların yer alacağı bir sempozyum düzenleneceğini ifade eden Uzunkaya, illerde de çeşitli gösteri, toplantı ve şenliklerin bir hafta boyunca devam edeceğini söyledi.
  Uzunkaya, ayrıca ilköğretim okullarında trafik konulu panel ve konferansların düzenleneceğini, ulusal ve bölgesel yayınlanan televizyon kanalları aracılığıyla eğitici programların tertip olunacağını söyledi. Uzunkaya, hafta boyunca arasında trafik konulu stant ve sergiler açılacağını, eğitici ve uyarıcı broşür, afişler dağıtılacağını belirterek, 300 bin afişin cadde ve sokaklara asılacağını, 3 milyon broşürün ise vatandaşlara dağıtılacağını kaydetti.
  Trafik Haftası'nın sloganının bu yıl "Kontrol Sende" olduğunu belirten Uzunkaya, ayrıca afişlerde, emniyet kemeri kullanılması, araç kullanırken telefonla konuşulmaması, yayalara saygılı olunması ve yol verilmesi, hız yapılmaması gibi temel trafik ihlâlleri ile ilgili konuların vurgulanacağını anlattı.
  Trafik konusuna dikkat çekmek için bir haftanın yeterli olmayacağının altını çizen Celal Uzunkaya, haftanın "sembolik" olduğunu belirterek, yol kullanıcılarının 365 gün trafik kurallarına uyması gerektiğini vurguladı.
  Bütün insanların doğumdan ölüme kadar toplum içerisindeki temel kurallara uyması gerektiğini de ifade eden Uzunkaya, "Vatandaşlar trafik kurallarına da uymalı ve sahip çıkmalıdır" dedi.
  "Vatandaşlar trafik kurallarına uyarlarsa hem can ve mal güvenlikleri tehlikeye girmez, hem de ceza ödemek zorunda kalmazlar" diye konuşan Uzunkaya, her yaş ve meslek gurubundan insanların başta emniyet kemeri takmak üzere tüm trafik kurallarına uymalarını istedi.
  Hafta süresince trafik ekiplerinin gerçekleştireceği denetimlerin uyarıcı ve eğitici nitelikte olacağını söyleyen Uzunkaya, denetimlerin 1 Ocaktan itibaren arttırıldığını hatırlatarak, merkezden görevlendirilen müfettişlerin de hem denetimleri hem de denetimi gerçekleştirenleri denetlediğini kaydetti.
  Vatandaşların trafik kurallarına karşı olumsuz yaklaşım içerisine girmemelerini, polisin olumsuz yaklaşımında ise kendilerine bilgi vermelerini isteyen Uzunkaya, "Her gün onlarca cana mal olan bu tabloyu değiştirmek istiyorsak duyarlı olmalıyız" diye konuştu.
  Trafik denetimlerinin arttırılmasının ölümlü kazalarda ve ölü sayısında azalma sağladığını belirten Uzunkaya, 1 Ocak-31 Mart tarihleri arasındaki istatistikler ile geçen yılın aynı dönemine ait verileri mukayese etti. Ölümlü kaza sayılarının geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 20, ölü sayısının ise yüzde 17 azaldığını belirten Celal Uzunkaya, sürücü ve yayalara uygulanan cezaların da 3 aylık süreler karşılaştırıldığında yüzde 18 oranında arttığını bildirdi.
  Uzunkaya, 2007'nin ilk 3 ayı ile 2008'in ilk 3 ayında yapılan denetimler arasında da fark olduğunu belirterek, alkol kontrolünün yüzde 47, hız kontrolünün yüzde 54, istiap haddi kontrolünün yüzde 8 arttığını söyledi. Uzunkaya, geçen yıl söz konusu dönemler arasında cep telefonu kullanan 9 bin 334 sürücüye, bu yıl ise 53 bin 636 sürücüye ceza yazıldığını belirterek, denetimlerin yüzde 475 arttığını kaydetti. Sürücülerin emniyet kemeri kullanıp kullanmadığının da çok sıkı denetlendiğine işaret edildiğini anlatan Uzunkaya, söz konusu dönemlerde yüzde 112 artan uygulamalarda, geçen yıl 66 bin 468, bu yıl ise 140 bin 969 sürücüye ceza yazıldığını ifade etti.
  Motosiklet kullanan sürücülerde de kask denetiminin yüzde 60 arttırıldığını söyleyen Uzunkaya, 2007 ve 2008 yıllarının ilk 3 ayları karşılaştırıldığında, geçen yıl kask kullanmadığı için 5 bin 209, bu yıl ise 8 bin 326 sürücüye ceza yazıldığını belirtti.
 2. 2
  Sena
  Bayan Üye

  Cevap: Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası başlıyor!

  Reklam  Karayolu güvenliği ve trafik haftası 3- 11 mayıs arası çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır.bu etkinliğin amacı karyolundaki araçların trafik konusunda hassasiyet göstermesidir ayrıca trafik kurallarını etkinlikle beraber tekrar hatırlatmaktır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi